Jak pečovat o své nohy a zdravě se obouvat


Mít hezké a udržované nohy, je důležité ze zdravotního i estetického hlediska, vypovídají o naší vitalitě a životním stylu. Prozradíme vám, jak se o ně správně starat a jaké boty nosit, aby byly opravdu zdravé a krásné.

Důležitou součástí péče o nohy je samozřejmě udržování jejich čistoty a hygieny. Pokud jste náchylní k nadměrnému pocení nohou, můžete použít speciální antiperspiranty na nohy, abyste zabránili vzniku plísní a nepříjemného zápachu. Pokud trpíte napětím a bolestí dolních končetin, skvělý způsob, jak je uvolnit, je masírování nohou. Použijte speciální masážní olej nebo krém a masírujte nohy od prstů směrem nahoru ke kotníkům. Při masáži můžete také použít tenisový míček nebo masážní kuličku.

Krásné a zdravé nohy jsou úzce spjaty se správným výběrem obuvi, špatně zvolené boty mohou vést k různým problémům. Pokud se na tuto problematiku podíváme pohledem čínské medicíny, budeme se zabývat tím, jak nás obuv může pozitivně ovlivnit z hlediska rovnováhy energetických toků a vzájemného působení různých částí těla. Výběrem vhodné obuvi můžeme správný tok energie v meridiánech podpořit, a přispět tak k udržení harmonie mezi orgány.

1. Zvolte správnou velikost bot

Prvním a nejdůležitějším krokem ke zdravým nohám je nošení správné velikosti bot. Pokud jsou boty příliš těsné, mohou způsobit otlaky, puchýře nebo deformovat vaše nohy. Příliš úzká nebo příliš těsná obuv může mít za následek i různé bolesti a záněty. Na druhou stranu, v příliš volných botách se špatně chodí a můžete lehce zakopnout a zranit se. Bota by měla „objímat“ nohu. Ujistěte se, že je v ní dostatek místa na délku, aby prsty nebyly stísněné, ale také, že je bota dostatečně široká přes patu, aby vaše noha vyplnila prostor – není ani příliš volná, ani příliš těsná.

2. Vyhněte se nošení nekvalitních a nevyhovujících bot

Bez ohledu na značku, bota by měla být ohebná, odolná, prodyšná a flexibilní. Tyto vlastnosti má obuv vyrobena z přírodních materiálů, tzn. z kůže, bavlny, ovčí vlny a různých druhů plátna. Je měkká, prodyšná a absorbuje vlhkost. Navíc se tvarem přizpůsobuje anatomickému tvaru nohy. To jednoduše znamená, že nošením se obuv tzv. rozšlápne. Pokud potřebujete boty na sport, vyberte si speciální sportovní boty, které jsou navrženy pro konkrétní sportovní aktivity.

3. Noste boty s vhodnými podpatky

Podpatky jsou pro mnoho žen oblíbeným doplňkem, ale pro nohy mohou být velkým problémem a zátěží. Důležité je vybírat boty s podpatkem, který je pro vaše nohy pohodlný a nepřetěžuje je. Pokud nosíte boty s podpatky pravidelně, vyberte si takové, které mají podpatek nízký a širší, aby se noha příliš nenakláněla. Boty na vysokém podpatku volte jen výjimečně a dbejte na to, aby byly stabilní a měly dobrou vnitřní výstelku pro tlumení tlaku na nohu.

jak pečovat o své nohy 2

4. Barefoot obuv

Barefoot obuv, česky bosoboty, je termín, kterým se označuje obuv navržená tak, abyste měli pocit, že chodíte naboso. Tato obuv nabízí mnoho výhod pro nohy a celé tělo, ale je nutné ji používat s ohledem na zdravotní stav a typ aktivity.

Mezi hlavní výhody této obuvi patří:

  • Posilování svalů a kloubů: Když chodíme bosí, naše nohy musí více pracovat, aby udržely rovnováhu a podporovaly náš pohyb. Barefoot obuv napodobuje tento pocit a posiluje svaly a klouby nohou a zlepšuje jejich celkovou stabilitu.
  • Zkvalitnění krevního oběhu: Nošení tradiční obuvi může omezit průtok krve do nohou např. kvůli designu obuvi, který nesprávně ovlivňuje její tvar. Barefoot obuv je obvykle širší a umožňuje nohám volněji se pohybovat, což zlepšuje průtok krve a snižuje riziko křečových žil a dalších problémů.
  • Zlepšení rovnováhy: Barefoot obuv pomáhá udržovat rovnováhu tím, že umožňuje nohám přirozeněji se pohybovat. Tento druh obuvi také poskytuje lepší kontrolu a stabilitu při běhu nebo chůzi po nerovném terénu.
  • Zdokonalení citlivosti nohou: Barefoot obuv umožňuje nohám přirozeněji vnímat a reagovat na terén, po kterém chodíme. Tím se zlepšuje citlivost nohou a umožňuje nám efektivněji reagovat na různé povrchy a překážky.
  • Snížení bolesti: Barefoot obuv může pomoci snížit bolest nohou a dolní části zad tím, že redukuje tlak na nohy a umožňuje nohám pohybovat se přirozeněji.

 

Existují ale i některé nevýhody spojené s tímto typem obuvi. Někomu nemusí vyhovovat především na tvrdých površích nedostatečné odpružení při došlapu. Barefoot obuv nenabízí ve srovnání s konvenčními botami, které mají pevnou podrážku a polstrování, pevnou podporu. To může způsobit nekomfortní pocit a také přispět k únavnosti nohou a bolavým kloubům. Tato obuv poskytuje také jen omezenou ochranu nohou proti vnějším vlivům, neposkytuje např. takovou izolaci proti chladu nebo teplu jako klasické boty a vzhledem k absenci tvrdé podrážky může dojít i k proniknutí ostrých předmětů do vnitřku boty.

Pokud jste zvyklí na klasickou obuv, měli byste s barefoot obuví začít opatrně. Náhlá změna může způsobit bolest například kolen či pat. Přechod na barefoot obuv by měl být postupný, aby se nohy mohly přizpůsobit novému stylu chůze. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy s nohama nebo s klouby, poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem, zda je pro vás barefoot obuv vhodná.

Správná obuv je pro naše nohy klíčová. Jejímu výběru věnujte dostatek času a rozhodněte se vždy pro takovou, která poskytuje dostatečné pohodlí. Noste vždy boty, které budou vhodné pro vaše nohy a aktivity. Výběrem správné obuvi můžete udržovat nohy zdravé a krásné; pokud však nosíte nevhodnou obuv po delší dobu, můžete si přivodit jejich trvalé poškození, jako jsou například deformity nohou, záněty, a dokonce i artritida. Pamatujte, že obuv je důležitým prvkem ovlivňujícím zdraví a pohodu člověka.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?

Zobrazit Článek

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?
4 min

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně

Zobrazit Webinář

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně
60 min

Geriatrie očima TCM - 3. díl

Zobrazit Článek

Geriatrie očima TCM - 3. díl

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Zobrazit Video

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.