Jak se zbavit stresu


Dnešní doba je výrazně stresová. Většina z nás je pod stresem přímým, to je například tlak v práci, nutnost platit hypotéku, neshody doma, výchova dětí atd. Ten si většinou uvědomujeme. Ale zároveň jsme i pod stresem nepřímým, skrytým. To jsou například reklamy, sledování zpráv a některých typů pořadů, ale také osobní nastavení (nebo působení výchovy z mládí) – choď všude včas, buď spolehlivý, drž své emoce na uzdě. Celý tento balíček přímých i nepřímých stresů (a to jsem jich vyjmenoval jen pár) je časovaná bomba, která čeká na finální škrtnutí zápalkou, aby mohla vybuchnout v podobě fyzické i psychické nemoci.

Co se s tím dá dělat? Úkol je jasný. Eliminovat veškerý stres, co jde, a nechat si jen ten opravdu nevyhnutelný. On stres není vždy na škodu. Správná míra stresu nás dobře aktivuje a pro tělo je i prospěšná. Na mysli mám třeba sport, ale i jiné aktivity. Zdravým stresem může být i to, že se mi blíží termín odevzdání úkolu a já ho ještě nemám. Vždy je to ale o množství. Pokud mi hoří termíny denně, už se to za zdravé považovat nedá. Tento pozitivní stres neboli eustres, je naprosto v pořádku, pokud ho jsme schopni držet na uzdě a pokud k němu nemáme ta kvanta nezdravého stresu, o kterém jsem psal výše.

Jaké konkrétní kroky tedy můžu udělat? V první řadě doporučuji vyhodit televizi. Přestat sledovat nekonečné seriály, které vám jen kradou čas. Přestat sledovat zprávy, které jsou obrovským zdrojem stresu. A to samé udělat na internetu i v tištěné podobě. Zapomenout na všechny idnesy, novinky, blesky. Místo toho si pořiďte hezkou (klidně i odbornou) knihu, choďte do přírody, věnujte čas a pozornost dětem, rodičům, partnerům. Prostě žijte v přítomnosti a neřešte, co se děje kde po světě, pokud se tam zrovna nechystáte.

Další věc, co můžete udělat, je vyklidnit a zároveň potěšit své smysly. Choďte do přírody, co nejčastěji to jde. Příroda je obrovská léčitelka a pohlcovačka našich stresů. Kochejte se její krásou, užívejte si její zvuky. A když zrovna nejste v přírodě, pusťte si příjemnou hudbu (a tím opravdu nemyslím metal), jděte občas do divadla, kina, na koncert. Dopřejte si klidný čas v kavárně, cukrárně, čajovně. Věnujte se svým koníčkům. Prostě se na chvíli odpojte od systému a jen buďte. Zrovna toho se ale paradoxně většina lidí bojí – jen být. Sami se sebou, ponořeni do sebe. Hlavně to ne, co kdybych se sám o sobě něco dozvěděl. Raději to přehluším nekonečným proudem zábavy z televize.

Attractive,Female,Punching,A,Bag,With,Boxing,Gloves,On

Z pohledu tradiční čínské medicíny stres a vše s ním spojené souvisí nejvíce s Játry. Určitou roli hraje i Slezina, se svým věčným přemítáním, ale Játra jsou v tomto dominantní. Abyste se zbavili stresu a napětí, je třeba povolit jaterní stísněnost. Toho můžete dosáhnout například kontaktním sportem. Pořádné vybušení se do boxovacího pytle nebo sparing partnera je obrovsky ulevující. A pokud na toto nejste, zkuste třeba v lese vzít kus klacku a pořádně ho vymlátit o zem. Sám jsem to dělal před pár dny, když jsem v sobě cítil napětí a ta úleva byla okamžitá a obrovská. Dovolte si také pořádně zakřičet. Ať už při sportu, nebo jen tak v lese, v práci na záchodě, doma v koupelně, kdekoliv to jde. Pusťte ze sebe všechno to napětí a nedovolte mu se vrátit tím, že v sobě nebudete držet žádné emoce. Všechno pěkně rychle vyskladnit ven, ať už je to cokoliv. Žádná emoce není negativní, je to jen emoce. A s ohledem na tu zmiňovanou Slezinu, nepřemýšlejte nad vším tak moc. Ani nad tímhle článkem. Raději vypněte ten mobil nebo počítač a vyrazte do nejbližšího lesa, uděláte tím pro sebe skvělou službu.

A nakonec to nejlepší. Tím nejlepším eliminátorem stresu je milování, sex, orgasmus. Ne žádná divočina, kde se snažím co nejrychleji dosáhnout vytouženého konce, ale naopak užít si krásné intimní okamžiky s blízkým člověkem.

 

Autor: Ing. Martin JanouchČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?

Zobrazit Článek

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?
4 min

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl

Zobrazit Článek

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl
5 min

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně

Zobrazit Webinář

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně
60 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Zobrazit Video

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.