Jak se zbavit stresu


Dnešní doba je výrazně stresová. Většina z nás je pod stresem přímým, to je například tlak v práci, nutnost platit hypotéku, neshody doma, výchova dětí atd. Ten si většinou uvědomujeme. Ale zároveň jsme i pod stresem nepřímým, skrytým. To jsou například reklamy, sledování zpráv a některých typů pořadů, ale také osobní nastavení (nebo působení výchovy z mládí) – choď všude včas, buď spolehlivý, drž své emoce na uzdě. Celý tento balíček přímých i nepřímých stresů (a to jsem jich vyjmenoval jen pár) je časovaná bomba, která čeká na finální škrtnutí zápalkou, aby mohla vybuchnout v podobě fyzické i psychické nemoci.

Co se s tím dá dělat? Úkol je jasný. Eliminovat veškerý stres, co jde, a nechat si jen ten opravdu nevyhnutelný. On stres není vždy na škodu. Správná míra stresu nás dobře aktivuje a pro tělo je i prospěšná. Na mysli mám třeba sport, ale i jiné aktivity. Zdravým stresem může být i to, že se mi blíží termín odevzdání úkolu a já ho ještě nemám. Vždy je to ale o množství. Pokud mi hoří termíny denně, už se to za zdravé považovat nedá. Tento pozitivní stres neboli eustres, je naprosto v pořádku, pokud ho jsme schopni držet na uzdě a pokud k němu nemáme ta kvanta nezdravého stresu, o kterém jsem psal výše.

Jaké konkrétní kroky tedy můžu udělat? V první řadě doporučuji vyhodit televizi. Přestat sledovat nekonečné seriály, které vám jen kradou čas. Přestat sledovat zprávy, které jsou obrovským zdrojem stresu. A to samé udělat na internetu i v tištěné podobě. Zapomenout na všechny idnesy, novinky, blesky. Místo toho si pořiďte hezkou (klidně i odbornou) knihu, choďte do přírody, věnujte čas a pozornost dětem, rodičům, partnerům. Prostě žijte v přítomnosti a neřešte, co se děje kde po světě, pokud se tam zrovna nechystáte.

Další věc, co můžete udělat, je vyklidnit a zároveň potěšit své smysly. Choďte do přírody, co nejčastěji to jde. Příroda je obrovská léčitelka a pohlcovačka našich stresů. Kochejte se její krásou, užívejte si její zvuky. A když zrovna nejste v přírodě, pusťte si příjemnou hudbu (a tím opravdu nemyslím metal), jděte občas do divadla, kina, na koncert. Dopřejte si klidný čas v kavárně, cukrárně, čajovně. Věnujte se svým koníčkům. Prostě se na chvíli odpojte od systému a jen buďte. Zrovna toho se ale paradoxně většina lidí bojí – jen být. Sami se sebou, ponořeni do sebe. Hlavně to ne, co kdybych se sám o sobě něco dozvěděl. Raději to přehluším nekonečným proudem zábavy z televize.

Attractive,Female,Punching,A,Bag,With,Boxing,Gloves,On

Z pohledu tradiční čínské medicíny stres a vše s ním spojené souvisí nejvíce s Játry. Určitou roli hraje i Slezina, se svým věčným přemítáním, ale Játra jsou v tomto dominantní. Abyste se zbavili stresu a napětí, je třeba povolit jaterní stísněnost. Toho můžete dosáhnout například kontaktním sportem. Pořádné vybušení se do boxovacího pytle nebo sparing partnera je obrovsky ulevující. A pokud na toto nejste, zkuste třeba v lese vzít kus klacku a pořádně ho vymlátit o zem. Sám jsem to dělal před pár dny, když jsem v sobě cítil napětí a ta úleva byla okamžitá a obrovská. Dovolte si také pořádně zakřičet. Ať už při sportu, nebo jen tak v lese, v práci na záchodě, doma v koupelně, kdekoliv to jde. Pusťte ze sebe všechno to napětí a nedovolte mu se vrátit tím, že v sobě nebudete držet žádné emoce. Všechno pěkně rychle vyskladnit ven, ať už je to cokoliv. Žádná emoce není negativní, je to jen emoce. A s ohledem na tu zmiňovanou Slezinu, nepřemýšlejte nad vším tak moc. Ani nad tímhle článkem. Raději vypněte ten mobil nebo počítač a vyrazte do nejbližšího lesa, uděláte tím pro sebe skvělou službu.

A nakonec to nejlepší. Tím nejlepším eliminátorem stresu je milování, sex, orgasmus. Ne žádná divočina, kde se snažím co nejrychleji dosáhnout vytouženého konce, ale naopak užít si krásné intimní okamžiky s blízkým člověkem.

 

Autor: Ing. Martin JanouchČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.