Jak zastavit kolotoč myšlenek


Každý to zná, ale málokdo ví, jak to zastavit. Příliš mnoho myšlenek v hlavě. Řešíme neřešitelné, chceme změnit to, co nemůžeme ovlivnit, a stále dokola se vracíme k problémům, které ve skutečnosti nemáme sílu řešit. Máte pocit, že vaše hlava z toho množství exploduje, ale vy ten kolotoč myšlenek prostě nedokážete zastavit.

Říká se tomu přemítání. V tomto případě už se jedná o patologický stav. Podle tradiční čínské medicíny souvisí přemítání se dvěma důležitými orgány – se Slezinou a Srdcem. Čínská medicína totiž rozděluje tělo do pěti systémů a každému vládne jeden orgán. A každý ze systémů řídí jednu emoci. Pohled západní psychologie je zde jiný, podle ní přemítání není emoce.

Jak Slezina souvisí s přemítáním?

Je všeobecně známé, že Slezina je zodpovědná za dobré trávení. Jejím základním úkolem je přeměňovat potravu na energii Qi a krev. Qi a krev jsou pro nás velmi důležité, je to „palivo“ pro náš organismus.

Je-li energie Qi Sleziny oslabená, pak nejen že špatně tráví potravu (objevuje se nadýmání nebo průjem), ale zároveň obtížně zpracovává naše myšlenky.

Jak Slezina souvisí se Srdcem?

V Srdci podle čínské medicíny sídlí duše Shen nebo též naše psychika. Proto je Srdce zodpovědné za naše psychické naladění a řídí všechny emoce. Tedy i přemítání. Máme-li Srdce v nerovnováze, pak můžete pociťovat neobvyklé bušení srdce, úzkosti či deprese, nadměrnou psychickou únavu, budete mít problémy se soustředěním, budete zapomnětliví apod.

Co radí čínská medicína

MEDITUJTE. Na Cestě želvy najdete řadu článků a videí, jak začít meditovat. Je to velmi účinná a ozdravující metoda, která má jednu podmínku. Musíte meditovat pravidelně každý den. Zkuste si sednout na okraj židle, vytáhněte páteř směrem k nebi, jako by vás někdo tahal na provázku. Pozorujte svůj dech. Nádech, výdech. Nádech, výdech. Nádech, výdech. Myšlenky budou přicházet, to je přirozené. Jde o to, jak k nim přistoupíme. Představte si je jako obláčky, které plují kolem vás. Jen je pozorujte, pokud vám vadí, můžete je odstrčit. Nehodnoťte je, nerozebírejte je. Jako by se vás netýkaly. Jako by k vám vůbec nepatřily. Ze začátku je to těžké, ale jako vše nové, je i meditaci třeba zkoušet postupně a přidávat na intenzitě. Pro začátek meditujte 5 minut a každý den čas prodlužujte, až se dostanete alespoň na 20 minut. Po čase uvidíte, že vás myšlenky a emoce přestanou kontrolovat, a naopak vy začnete kontrolovat je.

Calm,Couple,In,Pajamas,Meditating,,Listening,Spiritual,Practices,Lessons,On

PRAVIDELNĚ SPORTUJTE. Najděte si takovou aktivitu, která zaměstná vaši hlavu úplně jiným způsobem a zároveň vás nebude příliš vyčerpávat. Jakákoliv větší ztráta energie a krve může přemítání zhoršit. Ideální je rychlá chůze nebo nordic walking.

UKOTVĚTE SVÉ MYŠLENKY. Zkuste ulevit svému přemítání pomocí čínských bylinek. Já doporučuji bylinnou směs Gui Pi Wan. Na internetu ji najdete pod názvem Ukotvená myšlenka. Jedná se o starý bylinný recept čínské medicíny, který harmonizuje vztah mezi Srdcem a Slezinou. Tedy orgány, jejichž nerovnováha způsobuje nutkavé přemítání.

Někdy se této kombinaci bylinek říká „Směs studentů“, jelikož dlouhodobé sezení a studium oslabuje Slezinu a intenzivní učení, myšlení a hledění jedním směrem vyčerpává krev Srdce. Zároveň se z důvodu oslabené Sleziny krev dostatečně netvoří a je-li krve a Qi velmi málo, myšlení přestává být efektivní a mění se na pouhé přemítání. Nastupuje únava a poruchy spánku. Při dalším oslabování Qi Sleziny klesá její schopnost udržet krev v cévách, tudíž se častěji začnou objevovat modřiny a různé typy krvácení. To se samozřejmě netýká jenom studentů, ale všech mentálně pracujících lidí.

Další varianty bylinných receptur a speciální směsi

Čínská medicína nabízí i další bylinné recepty, které dokáží harmonizovat náš psychický stav:

 • Xiao Yao San (001 Rozbití okovů) – somatizace stresů, napětí, psychosomatické obtíže, PMS
 • Hou Tou He Ping San (MycoStress) – somatizace stresů, psychosomatické obtíže, posiluje psychiku, stačí poloviční dávka
 • Xiao Yao San JJ (MycoSomat) – výrazná agitovanost, nervozita, výbušnost, nespavost, výrazně uvolňuje, pročišťuje horko, psychosomatické obtíže
 • An Shen Bu Xin Wan (037 Pokojná komnata) – výrazně uklidňuje ducha Shen a Srdce, chrání Ledviny (před horkem), podrážděnost, neklid, bušení srdce z vyčerpání, podporuje spánek
 • Tian Wang Bu Xin Dan (039 Nebeská císařovna) – posiluje Yin Srdce a Ledviny, vyčerpání z duševní přepracovanosti, zapomnětlivost, noční pocení, podporuje spánek
 • Kai Xin San (110 Ranní úsměv) – posiluje Srdce a psychiku, zlepšuje myšlení a paměť, uklidňuje
 • Gan Mai Da Zao Pian (084 Malé radosti) – posiluje psychiku, uvolňuje emoce, zastavuje pocení, PMS, noční děsy u dětí
 • An Shen Ding Zhi Wan (074 Klidná hladina) – výrazně uklidňuje psychiku, stabilizuje emoce, zlepšuje myšlení a paměť
 • Shi Wei Wen Dan Tang (043 Plachá laň) – úzkost, plachost, nedostatek kuráže, pocit na zvracení, buzení nad ránem, hořko v ústech, únava
 • Zi Shui Qing Gan Yin (044 Moře vzdechů) – neklidné nohy, kolísání nálad, nervozita, divné horko, noční pocení, bolesti podžebří, podrážděnost
 • MycoSleep – podpora spánku
 • Te Xiao Zao Ren An Mian Wan (057 Půlnoční klid) – podpora spánku, podrážděnost, neklid
 • Suan Zao Ren Tang (Medvědí sirup) – podpora spánku a psychiky u dětí

Dávkování:

Tinktury dávkujeme podle váhy. Pokud vážíme 70 kg, tak dáme denně 70 kapek. A ty rozdělíme na polovinu, tzn. 35 ráno a 35 odpoledne. Někdy doporučuji přidat tuto dávku i v poledne. Chce to vyzkoušet. Pokud nemůžete alkohol, nakapejte tinkturu do hrníčku a zalejte ji asi 1 dcl vroucí vody. Alkohol tak vyprchá. Po vychladnutí ji můžete vypít.

Pokud užíváte tinktury s houbami, tak nejprve dávám tinkturu a asi po 15 minutách houby. A to celé na lačno.

 

Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicínyČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi

Zobrazit Článek

Začněte pravidelně cvičit! Zlepšíte si paměť a podpoříte proudění Qi
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.