Jaká jsou nejčastější onemocnění u mužů po 50?


„Čtyřicítka je stáří mládí a padesátka mládí stáří“. – Victor Hugo

Je zajímavé, že se tento slavný spisovatel trefil. Podle tradiční čínské medicíny muži žijí osmileté cykly, během kterých dochází k výrazným změnám jak fyzickým, tak i duševním. Čtyřicítka znamená ukončení vývoje, dozrání a padesátka je věkem, kdy mužům začíná druhá puberta. Traduje se, že po padesátce, když se muž ráno probudí a nic ho nebolí, měl by si zkontrolovat tep, jestli ještě žije. Jaký je k tomu důvod a s čím se nejčastěji muži potýkají? Smyslem článku není rozebírat jednotlivé nemoci, ale ukázat na příčiny jejich vzniku.

Bolístky časného stáří

Mezi nejčastější problémy padesátníků patří: benigní hyperplazie prostaty, kardiovaskulární onemocnění, rakovina prostaty, diabetes 2. typu a osteoporóza. Co mají společného?

Jedná se o degenerativní onemocnění, spojená se stářím. Provází je změna poměru mezi aktivní a pasivní tkání, neboli ztráta svalů a přibírání na tuku. Přitom je přímá úměra mezi množstvím svalů a hladinou testosteronu – nejdůležitějšího mužského hormonu. Ten má vliv zejména na mozek, pokožku, svalovou hmotu, rozložení tělesného tuku, mužské pohlavní orgány, kosti a kostní hmotu, Játra a Ledviny.

Ačkoliv je hladina testosteronu podmíněna geneticky, jeho využití závisí na enzymech, které ho zpracovávají. A jak je všeobecně známo, jejich tvorbu v lidském těle ovlivňuje nejvíce strava a životospráva.

muz-po-padesatce

Muž pohledem TCM

Muž je ohnivý, yangový, má rád změnu a rychlost. Jeho vitalitu ovlivňuje stav esence Ledvin (Jing) a také stav Jater. Důležité je propojení mezi Vodou (Ledviny) a Ohněm (Srdce). Když je muž příliš aktivní – ohnivý, oslabí Vodu (Ledviny) a přiblíží se stáří. Naopak nedostatek aktivit vede k převaze yinové energie a oslabení Yangu Srdce a srdečně-cévního systému.

Důležitá je tedy rovnováha mezi aktivitou a odpočinkem. Muž po padesátce by se měl denně alespoň hodinu v kuse hýbat, pravidelně jíst a neponocovat. Výdej podmiňuje příjem, Yin podporuje Yang. Zdraví není zadarmo.

Mužské patero ke zdraví

Pojďme si říct, co je důležité pro udržení aktivního stáří a prevenci degenerativních chorob u mužů. Na rovinu, stejná doporučení platí i pro ženy.

  1. Jezte pravidelně minimálně 3x denně. Říká se, že se stářím se má ubrat na porcích a dvě jídla nestačí. Důležitá je pestrá strava s dostatkem zeleniny kvůli vláknině a vyšší obsah bílkovin na úkor sacharidů. Pro udržení svalové hmoty je třeba alespoň 1,6 g bílkovin/kg ideální váhy. Maso stačí jednou denně, máme i jiné zdroje. Ideální váha je výška v centimetrech mínus 100.
  2. Hlídejte si pitný režim kolem 4 dcl na 10 kg ideální váhy. Jen tak zajistíte odvod nepotřebných látek a jedů. Voda doplňuje krev, která se tak lépe dostane všude, kde je jí potřeba. S dehydratací se zpomalují také enzymatické pochody, a tudíž i využití testosteronu. Alkohol pokud možno vynechejte nebo omezte.
  3. Spěte dostatečně minimálně 7 hodin. Testosteron se doplňuje během spánku, který by neměl být přerušovaný. Výhodu mají muži, kteří neponocují, protože ponocování vede k degradaci a snížené produkci testosteronu i enzymů.
  4. Hýbejte se denně alespoň hodinu. Udržíte si svaly a podpoříte trávení a výživu kloubů a meziobratlových plotének. S úbytkem svalů a špatnou výživou přichází bolest a stáří. Pohyb je rovněž prevencí kardiovaskulárních problémů a každý muž ví, že motor je třeba čas od času vytočit do vyšších obrátek kvůli usazování pevných látek v oběhové soustavě, v tomto případě v cévách.
  5. Užívejte doplňky stravy. Ať už se muž stravuje sebelépe, jsou specifické doplňky, které je vhodné užívat. Kromě B-komplexu, vitamínu C a D jsou to tyto minerály a stopové prvky: hořčík, zinek a bór. Všechny mají vztah k testosteronu a ovlivňují zdraví kostí a prostaty. Vhodné je užívat je večer, kvůli lepšímu přisvojení.
aktivni-muz-po-50

Blíž přírodě a přirozenosti

Je dokázáno, že pohyb v přírodě snižuje glykémii a krevní tlak. Podobný přínos má také dodržování denního režimu a sladění se s energiemi ročních období. To znamená mít pevný režim, kde se mění pouze délka spánku. Kdo může, měl by v zimě spát více a déle, v létě zase využít denního světla k aktivitám a zařadit krátké odpolední zdřímnutí.

Tradiční čínská medicína má mnoho prostředků, jak vyladit různé disharmonie, ke kterým dochází vybočením z navyklého režimu a nevhodnou životosprávou.

Maitake je preventivní vitální houba pro stáří, nadlehčuje tělo a pracuje s vodou a vlhkem. Koriguje metabolický syndrom a pomáhá při úpravě váhy. Dokáže uklízet i posilovat. Zejména při tendenci k nadváze je první volbou.

Coriolus je oblíbený u sportovců, tedy i starších. Silně navyšuje Qi, zlepšuje činnost Jater a vyhledává/likviduje skrytý patogen, častý pozůstatek přechozených nemocí. Má tu výhodu, že ho lze použít při všech respiračních chorobách.

Cordyceps uvítají muži s tendencí k zimomřivosti spojené s velkou únavou, protože posiluje Plíce i Ledviny. Je to yangová houba, proto není vhodná pro neklidné a horkokrevné muže s problémy spánku. Je u něj prokázaný vliv na zvýšení produkce testosteronu.

Andropauza, jak se pokles hladiny testosteronu nazývá, mívá podobné příznaky jako ženská menopauza a přichází kolem padesátky. Dá se také korigovat bylinnou směsí.

Suan Zao Ren Tang Jia Wei (Laskavý děděček) je směs určená pro příznaky andropauzy, zahrnující: nespavost, podrážděnost, psychickou labilitu, bušení srdce a suché sliznice. Pomáhá předcházet vyhoření, urovnává tlak a zlepšuje psychickou pohodu a radost ze života.

Pro přímou podporu Ledvin je určená směs MyKidney, kombinace Cordyceps, ženšenu a bylin na posílení Ledvin. Ty jsou upraveny tak, aby pročišťovaly to, co se nazýváme prázdné horko, vzniklé z vyčerpání. Zároveň podporují tělní tekutiny a zabraňují vysušení organismu.

 

Životnost člověka je odhadována na více, než 100 let. Zatímco první část života je naplněná studiem a prací, ta druhá má být za odměnu. Byla by škoda si ji neužít, když padesátka je jen poločas.

 

Autor: Radim Jakeš

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB


Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Jak se v létě zchladit a neublížit Slezině?

Zobrazit Článek

Jak se v létě zchladit a neublížit Slezině?
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.