Jste ve stresu? Zmírněte jeho dopady pomocí přírodních adaptogenů


Adaptogeny jsou netoxické přírodní látky, rostliny, které nám při užívání pomáhají čelit stresu všeho druhu. Není to jen stres psychický, ale jakékoli vystavení organismu nepohodě (nemoc, úraz, toxické látky) vyvolávající stresovou odpověď/reakci. Adaptogeny nám pomáhají se se stresem vyrovnat a odstranit jeho “následky”. Adaptogeny nám tedy pomáhají se adaptovat.

Stresovou reakci, která nás má chránit, provází řada změn, např. v hormonálním, nervovém i imunitním systému. Zásadní je nárůst produkce a uvolnění stresových hormonů hned v začátcích stresové reakce (adrenalin a noradrenalin). Ty vyvolají takové změny, abychom mohli buď bojovat, nebo utéct a zachránit si život (zvýšení tepové a dechové frekvence, nárůst krevního tlaku, zlepšení prokrvení svalů atd.). Po první poplachové reakci dochází k adaptační fázi, v níž se více uplatňují glukokortikoidy a aldosteron.

Změny vyvolané stresem se po jeho ukončení vrací do normálu. Nepolevující stres však vede k zafixování změn, což je spojené se vznikem řady nemocí. Se stresy jsou úzce spjata srdečně-cévní onemocnění (ateroskleróza, vysoký tlak), poruchy metabolismu tuků a cukrů (obezita, metabolický syndrom, cukrovka typu II), snížení imunity a rozvoj chronických zánětů, zvýšení oxidačního stresu, vznik nádorových nemocí.

Dalo by se říci, že adaptogeny působí opačně než stresová reakce, tj. posilují imunitu, snižují zánět, oxidační stres, harmonizují hormonální systém, působí proti únavě, depresím, úzkostem, posilují mozkové funkce atd.

Happy,Loving,Family.,Mother,And,Her,Daughters,Children,Girls,Playing

V dalším textu si některé adaptogeny přiblížíme. Nutno podotknout, že se v literatuře objevuje velké množství adaptogenů. Některé z nich vám přiblížíme.

Ženšen, eleuterokok a maca

Jedním z nejznámějších adaptogenů je ženšen, česky všehoj. Tato rostlina má velmi zvláštní kořen, který připomíná tělo člověka. Obsahuje mnoho látek, které mají antioxidační, imunomodulační, protimikrobiální i protinádorové účinky. Nejzajímavější jsou bezesporu glykosidy panoxosidy/ginsenosidy. Ženšen harmonizuje organismus v době zátěže, mírní vyčerpání, zvyšuje fyzickou, psychickou i mentální výkonnost a odolnost. Má také tzv. anti-aging účinky (protistárnoucí) díky tomu, že odstraňuje z těla volné radikály. Chrání také srdce a cévy, snižuje riziko vzniku rakoviny a posiluje imunitní systém i libido. Ve vyjmenovávání účinků bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Eleuterokok ostnitý se nazývá také sibiřský ženšen. Tím se dozvídáme, odkud pochází, ale také to, že má podobné účinky jako pravý ženšen. Využívají se z něj listy a kořen, v nichž je možné najít pro tuto rostlinu typické glykosidy eleutherosidy B1, C, D a E. Podobně jako ženšen pomáhá obnovit energii. Má povzbuzující účinky, jak na naše fyzické tělo, tak i na mozek. Chrání srdečně-cévní systém, upravuje metabolismus cukrů, je protimikrobiální a i protinádorový. Je velmi vhodný při rekonvalescenci.

Maca horská (řeřicha peruánská) je rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Z rostliny se používají listy a kořen. Obsahuje velké množství vitaminů, minerálů, aminokyselin, mastných kyselin, aromatické oleje atd. Podobně jako ženšen má energetizující účinky. Pomáhá odstranit únavu, zvyšuje vytrvalost a sílu. Zvyšuje též libido. Příznivě ovlivňuje také nervovou soustavu, tj. zlepšuje náladu a mozkové funkce. Navíc také posiluje imunitní systém a harmonizuje hormonální systém. V inckých bájích se píše, že bojovníci jedli macu předtím, než vyrazili do boje, aby se stali nepřemožitelnými a motivovanými k vítězství.

Astragalus, vitální houby a maralí kořen

Astragalus (kozinec) je dalším často zmiňovaným adaptogenem. Působí pozitivně na imunitní systém a má protivirové účinky, zlepšuje funkci plic, posiluje svaly, zrychluje metabolismus a snižuje stres. Je často používán v čínských bylinných směsích.

Vitální houby jsou velmi účinnými adaptogeny. Mezi ty nejsilnější patří Reishi, Cordyceps, Coriolus Chaga a Hericium. Reishi je přitom v tradiční čínské medicíně označovaná za elixír nesmrtelnosti a například Hericium chrání, podporuje regeneraci a funkce nervového systému. Houby podporují celkový zdravotní stav. Působí na mnohé orgány, harmonizují/tonizují organismus, zpomalují stárnutí, posilují imunitu, zvyšují fyzickou i psychickou kondici.

Maralí kořen (leuzea, parcha saflorová) je vytrvalá rostlina pocházející z oblasti Sibiře a Mongolska. Zvládne přežít i obrovské mrazy. Jmenuje se podle jelenů, maralů, kteří vyrývají její kořen ze země v období říje. Z rostliny se využívá hlavně kořen, v němž je mnoho účinných látek, včetně sterolů, které se podobají lidskému testosteronu. Maralí kořen má tedy mírné anabolické účinky. Takže se jistě nebudete divit, když vám řekneme, že zvyšuje vitalitu a fyzickou výkonnost a pomáhá mírnit únavové stavy. Výrazně také urychluje rekonvalescenci. Posiluje srdce, podporuje trávení a je též využíván jako afrodiziakum. To je jen krátký výčet účinků.

Mumio, ashwagandha, bazalka, rozchodnice

Mumio, horská pryskyřice, se sbírá ve vysokohorských oblastech Asie, tj. pohoří Altaj, Kavkaz a čínská pohoří. Nachází se v jeskyních či skalních průrvách a má světle hnědou až tmavě černou barvu s konzistencí asfaltu. Na povrchu je mumio hladké a lesklé. Obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků, aminokyselin, fosfolipidy, vitaminy atd. Pozor by si měli dát alergici, neboť je v něm též malé množství látky ze včelího jedu. Celkově posiluje zdraví, podporuje ozdravné procesy a rekonvalescenci. Podporuje srdečně-cévní, imunitní i nervový systém, zlepšuje paměť. Zklidňuje trávicí trakt a pomáhá při problémech s játry a žlučovými cestami.

Vitánie snodárná (Ashwagandha) je velmi účinná ve zklidňování nervové soustavy. Pomáhá obnovit energii, a to i tím, že podporuje zdravý spánek, mírní úzkosti a deprese.

Bazalka horská (Tulsi, Holy Basil) je hojně používaná v Indii. Listy i semena obsahují látky, které tonizují organismus po fyzické i duševní stránce. Podporuje imunitu, zlepšuje myšlení, snižuje stres a úzkosti.

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je známá hlavně svým vlivem na nervovou soustavu. Působí protidepresivně, zlepšuje mozkové funkce, ale také snižuje únavu a zvyšuje fyzickou výkonnost.

Kurkuma a moringa

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) je rostlina příbuzná zázvoru. Nejvíce je používaná v Indii, a nejen jako koření, ale také jako lék. Je ceněná pro obsah kurkuminu, který má výrazné antioxidační, imunitu posilující, protizánětlivé, protinádorové, protimikrobiální a další účinky. Kurkuma také podporuje trávení, zlepšuje funkce jater, srdce atd.

Moringa olejodárná je doslova nabitá látkami podporujícími naše zdraví, a to minerály, vitaminy, antioxidanty, omega mastnými kyselinami i esenciálními aminokyselinami. Dle studií obsahuje více vápníku než mléko, a to až 17× více, až 15× více draslíku než banány a má také 4× více chlorofylu než mladý ječmen. Z toho logicky vyplývá, že alkalizuje organismus, snižuje oxidační stres, podporuje regeneraci atd.

Tímto to zdaleka nekončí

Asi nemusíme říkat, že je mnohem více rostlin, které bychom mohli zařadit do našeho výčtu, např. guaranu, schizandru, ginkgo, ale i naše rostliny jako česnek, červená řepa či řasy jako chlorela a spirulina.

Náš článek nemůžeme ukončit jinak než varováním. Některé rostliny, ačkoli nejsou toxické, nemusí být pro vás vhodné. Není to jen z důvodů alergií, ale mohou např. zvyšovat/snižovat krevní tlak, což může být ve vašem případě nežádoucí. Navíc může dojít k interakci rostliny a léků. Pokud tedy trpíte jakoukoli nemocí, užíváte nějaké léky, je vhodné konzultovat užívání adaptogenu s lékařem či lékárníkem.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.