Když tomu artróza přichází na kloub


Artróza je nezánětlivé chronické degenerativní onemocnění kloubů. Dochází k postupnému poškozování, opotřebovávání chrupavky. Její “mizení” je spojené s nadměrnou tvorbou kostní tkáně na kostních okrajích (hypertrofie kostní tkáně) a změnami v kloubní výstelce, tj. na synoviální membráně.

Kloub se běžně skládá z ploch různých kostí, které se stýkají (styčné plochy; kloubní hlavice a kloubní jamka, které do sebe zapadávají), což umožní provést pohyb. Styčné plochy jsou pokryté chrupavkou. Kloub je chráněn a zpevněn kloubním pouzdrem, které je zesílené vazy a vnitřek kloubního pouzdra vystýlá synoviální membrána, jejíž buňky produkují synoviální tekutinu, která je známá také jako kloubní maz.

Ačkoli jsou chrupavky hladké, špatně by po sobě klouzaly a docházelo by při pohybu ke tření a špatnému přilnutí, pokud by je kloubní maz nelubrikoval a tření nezmírnil. Pokud je poškozená chrupavka (např. po úrazu) a není dostatek synoviální tekutiny, dochází k postupnému nárůstu narušení a ztrátě chrupavky, až se obnaží kostěná část kloubu. Dochází ke vzájemnému tření kostí tvořících kloub, což nakonec také vede k jejich poškození. Tyto změny v kloubu a kloubním okolí vyvolávají také reaktivní zánět.

Artróza 2

Musíme zmínit, že v některých kloubech, jako jsou kolena či meziobratlová kloubní spojení,  jsou navíc přítomné chrupavčité destičky, které mají za úkol zlepšovat pohyblivost a tlumit např. nárazy. Jejich poškození či sesedání vede k poškození kloubů a přiblížení kostí k sobě.

Jak se artróza projevuje?

Artróza se projevuje hlavně bolestí. Nejprve hlavně při zahájení pohybu, po rozpohybování se může bolest zmírnit. Později však klouby bolí při každém pohybu a mnohdy i v klidu. 

Kromě bolestí je také omezena jejich funkčnost, tedy pohyblivost, klouby se stávají ztuhlé. Tření kostí o sebe je také možné slyšet, klouby doslova vržou. Pokud se rozvine také zánět, jsou klouby oteklé a zarudlé.

Nejčastěji bývají postiženy meziobratlová kloubní spojení, v nichž dochází k degeneraci meziobratlových plotének, kyčelní a kolenní klouby.

Rizikové faktory pro vznik artrózy

Někteří lidé jsou ke vzniku artrózy náchylnější. Mají tzv. rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že se u nich artróza rozvine.

Jaké rizikové faktory to jsou?

  • Vyšší věk, celé tělo je více opotřebované.
  • Pohlaví, ženy bývají artrózou postiženy častěji než muži.
  • Nadváha a obezita; nošení nadbytečné váhy je pro klouby zátěží, klouby jsou dlouhodobě přetěžovány.
  • Poranění kloubů; pokud dojde k poranění kloubu, např. úrazem, infekcí, nemusí již nikdy dojít k plné regeneraci a poškození se na sebe nabalují.
  • Přetěžování kloubů; často bývá problém u sportovců, kteří mívají dlouhodobou nadměrnou fyzickou zátěž.
  • Deformace kostí a špatné postavení kloubů; k odchylkám od správného tvaru kostí a postavení kloubů může dojít ještě v děloze (prenatálně) nebo během života. To samozřejmě vede ke špatnému postavení kostí v kloubu a rychlejšímu opotřebení chrupavek.    
  • Některé metabolické nemoci, které zasahují celý organismus mohou usnadnit poškození kloubů, např. cukrovka.

Jak se artróza diagnostikuje?

Určit artrózu není složité. Mnohdy stačí znát jen příznaky, jimiž pacient trpí. Vše se potvrdí během fyzikálního vyšetření, kdy lékař (nejčastěji ortoped) vyšetří postižený kloub. Aby lékař znal míru poškození kloubů a mohl nastavit správnou léčbu, je vhodné provést některé zobrazovací vyšetření, např. rentgen, CT či magnetickou rezonanci.

Artróza 3

Dá se artróza léčit?

Artróza je v současné době nevyléčitelná. Může se jen zpomalovat její průběh, tj. zamezit zhoršování.

  • Někdy se doporučují preparáty na podporu chrupavky (chondroprotektiva), ale ty jsou spíš vhodné v počátcích nemoci, nikoli v pokročilých stadiích. V léčbě se používají hlavně léky tlumící bolest a zánět. V pokročilé artrózy se pak volí operační zákrok, který je nejčastěji v podobě výměny kloubu.
  • Nověji se hodně diskutuje možnost využití kmenových buněk. Existuje již mnoho klinických studií, které ukazují přínos této léčby, ale doposud taková léčba nebyla schválená pro běžné použití.

V případě artrózy je důležitá prevence, z výčtu rizikových faktorů je patrné, co byste mohli udělat, abyste své klouby ochránili. Věk ani pohlaví nezměníte, ale můžete shodit, pokud máte nadváhu, vyvarovat se poranění kloubů, udržovat se v pohybu, mít dostatek živin, vitamínů a minerálů. To vše může oddálit nástup artrózy.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.