Kryoterapie a další techniky používající chlad


Co je kryoterapie?

Moderní léčebná metoda, při které se organismus vystaví na krátkou dobu extrémně nízkým teplotám (až pod -120 °C). Buď celé tělo v kryokomoře, nebo jen část těla pomocí speciálního přístroje.

Pohled TČM

Základem filosofie čínské medicíny je rovnováha a harmonie, a to ve všech oblastech života. Teď vás jistě napadne logická otázka: „Co s naším tělem udělá extrémní chlad, který naše tělo – i když krátkodobě – silně vychýlí do nerovnováhy?“. Tělo musí jednoduše zatáhnout za záchrannou brzdu.

Problémem západní medicíny a nových léčebných metod je, že zatím nezná jejich skutečný a dlouhodobý efekt. Vše reflektuje jen z krátkodobého pohledu. Bez dlouhodobého pozorování a skládání jednotlivostí do celkového obrazu. Což dokonale ovládají tradiční medicíny, které se na vše dívaly a dívají z dlouhodobé perspektivy. Takže i čínská medicína si klade otázku: „Co nám v budoucnu přinese činnost, kterou děláme dnes? Jak nově objevená léčebná metoda podporuje nebo podráží nohy potřebné k rovnováze organismu?“. A hlavně, jak ovlivňuje naši esenci.

Esence nebo-li JING

Esence JING je produktem ledvinového yinu a yangu a je kategorií čínské medicíny, kterou si lze velmi těžce představit. Hezký příměr je, že esence je hrnec polévky, který je nám naservírován při narození. Harmonickým životem postupně esenci z hrnce odebíráme po lžičkách, ale v extrémních situacích (kdy zatahujeme za záchrannou brzdu) vybíráme po velkých naběračkách. Zpětně lze hrnec doplňovat jen lehce - po kapkách. Z toho snadno pochopíte, jak naše tělo vyčerpáváme v extrémních situacích.

Kryoterapie 2

Esence JING je podle čínské medicíny tím nejcennějším, co naše tělo má. Je uchovávána v ledvinách. Umožňuje rozmnožování, pomáhá růstu, doplňuje krev a je kořenem naší obranné energie Qi (imunity). Dělí se na prenatální, kterou přebíráme od našich předků mnoho generací nazpět, a na postnatální, kterou si tvoříme během života svým přístupem k sobě. Stravou, emocemi, množstvím a náročností aktivit, kvalitou odpočinku a spánku.

Esence je často připodobňována ke „svíci života“. To, jak silný plamen a jak dlouho bude hořet, je pouze na nás samotných.

Ale vraťme se ke kryoterapii a extrémnímu chladu. Tím, že je esence uložena v ledvinách, které jsou i z anatomického hlediska uloženy velmi hluboko, krátké vystavení chladu jim až tak nevadí. Poradí si s ním naše obranná energie Wei Qi, která je na povrchu našeho těla a případně to odneseme pouze nachlazením a rýmou. Pokud bychom ale tělo vystavovali extrémnímu chladu dlouhodobě, nebo dlouho pobývali v ledové vodě, chlad se začne ukládat v ledvinách.

Možná s tím máte vlastní zkušenost, že po pár ledových lázních, jste začali řešit typické obtíže, jako opakované záněty močových cest a ledvin. Nebo jste si všimli, že vám najednou dělá problém prohřát si chodila. Toto je totiž typický příznak tzv. nedostatečnosti ledvinového yangu. Ledviny jsou vybaveny tak, že v sobě mají 90 % chladu a jen 10 % ohně a pokud tento nepoměr ještě více narušíme, vzniká velký problém.

Obecně ledviny a močový měchýř mají pod nadvládou velké klouby, kosti, bederní páteř, ale i mozek. Takže dlouhodobým přetěžováním a oslabováním ledvin a močového měchýře si „zaděláváme“ na těžké artrózy, nebo dokonce i demenci.

Není to jen pouhá teorie – ve své ordinaci se často setkávám s lidmi, kteří trpí prvními příznaky degenerativního onemocněním mozku již v 50. roce života a jsou extrémně zimomřiví.

Před léty ke mně přišla pacientka s typickými příznaky menopauzy – silným pocením. Doporučila jsem jí léčbu akupunkturou a bylinami. Po 3 měsících se žena cítila dobře. Ale tak za rok se u mne objevila znovu se stejnými obtížemi. Tentokrát stejný typ léčby nezabral. Proto jsme se podívaly na události, které předcházely návratu obtíží s pocením, a žena si vzpomněla, že absolvovala tři návštěvy kryokomory. Příčinou pocení tentokrát byl vnitřní chlad, kterého se tělo chtělo zbavit pocením. Nasadily jsme směs GIU ZHI TANG a do týdne bylo po pocení.

Otužovat se či nikoliv?

Pokud jste pozorně četli můj článek, pak si dokážete sami odpovědět. Jemné otužování je v pořádku. Ale příliš dlouhé a časté koupání v ledové vodě, nebo dokonce pravidelné vystavování organismu extrémnímu chladu, do vyváženého a harmonického života nepatří.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Jak se v létě zchladit a neublížit Slezině?

Zobrazit Článek

Jak se v létě zchladit a neublížit Slezině?
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.