Léčba neurologických zvířecích pacientů pomocí čínské medicíny 2. díl
V minulém příspěvku jsme nakoukli do světa neurologických onemocnění u zvířat a jejich léčby pomocí TCVM. V této části budeme pokračovat další ukázkou léčby nejčastějších neurologických onemocnění u psů a koček.
Původ onemocnění: Meziobratlové ploténky vytváří výplně mezi jednotlivými obratli. Ploténky jsou tvořeny chrupavčitým prstencem a gelovitým jádrem. V průběhu života dochází k jejich degenerativním změnám (zvápenatění – kalcifikace) v důsledku stáří, přetěžování páteře, úrazů, nevhodnému používání obojků apod. Díky těmto degenerativním změnám posléze může dojít k jejich výhřezu – tzn. jejich vylití se do páteřního kanálu. Tím dochází k různému poškození nervů, které z dané oblasti páteře vystupují. Klinicky se může výhřez projevit širokou škálou symptomů od bolestivosti přes mírné poškození nervů (občasné zakopávání) až po kompletní ochrnutí.
Dle poškození nervů a délky trvání se onemocnění rozděluje na akutní a chronické. U akutního je rychlý nástup příznaků v řádech hodin, který vyústí v ochrnutí, a zde je potřeba rychlého chirurgického zákroku. U chronických výhřezů se k chirurgickému řešení přistupuje dle poškození nervů a míry bolestivosti. Nejčastěji se ke konzervativní terapii přikláníme právě u chronického poškození MOP.
Anamnéza: Desetiletá fena československého ovčáka Dea přišla do ordinace s víc jak měsíc trvajícím kulháním na zadní končetinu. Majitelé byli u jiného veterináře, kde dostali prášky na bolest. Ty jí vůbec nezabraly, tak se testovala na onemocnění přenášené klíšťaty a následně brala 3 týdny antibiotika. Kulhání se nelepšilo, naopak se spíše zhoršovalo. Navíc fenka začala zakopávat o přední nohy.
Klinické vyšetření: Při první návštěvě Dea výrazně odlehčovala zadní končetinu. Když se zastavila, tak stála opřená na špičkách prstů. V pohybu nebyla schopna klusat. Při vyšetření krku byl nalezen omezený pohyb do strany s bolestivostí, v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře byla také bolavá. Dále měla snížené reflexy na zadní postižené končetině. S majitelkou jsme se domluvili na další diagnostice na specializovaném neurologickém pracovišti, abychom věděli přesně, co Deu trápí, vyloučili případné nádorové onemocnění a mohli vypracovat léčebný plán.
Na magnetické rezonanci byl diagnostikován výhřez MOP se středně těžkým utlačením nervových kořenů na přechodu bederní páteře a křížové kosti, dále nález na MOP krční páteře.
První ošetření - začali jsme s akupunkturou a elektroakupunkturou a moxováním.
Druhé ošetření - za 3 týdny po prvním ošetření: Od posledního ošetření se zlepšuje každý den, nohu již zatěžuje, zlepšila se jí nálada a je pohyblivější. Na zahrádce se i rozběhne.
Třetí ošetření - za 3 týdny po druhém ošetření: V ordinaci chodí téměř bez znatelného kulhání, když se postaví, tak nohu stále odlehčuje. Doma odlehčuje vestoje jen občas. Při vyšetření krku nereaguje bolestivě.
Čtvrté ošetření - za 3 týdny po třetím ošetření: Vůbec nekulhá ani nohu neodlehčuje. Doma je veselá, běhá po zahradě, kluše.
Páté a šesté ošetření - Dea je jako dřív, vůbec nevykazuje žádné známky bolesti/kulhání. Dle majitelů se chová jako štěně. Další návštěvu jsme nechali dle potřeby.
Původ onemocnění: polyradikulopatie/polyneuropatie je onemocnění periferních nervů, u něhož původ není znám. Onemocnění začíná postupným ochrnutím všech 4 končetin, neschopností se vyprázdnit (kálení i čurání), neschopností štěkat a neochotou přijímat potravu. Zvíře skončí jako „hadrová panenka“. U tohoto onemocnění nebývá zvíře bolavé. Jakkoliv onemocnění vypadá drasticky, tak je léčitelné a zvířata se vrátí k plnohodnotnému životu. Bohužel je léčba velice časově, finančně i psychicky náročná pro majitele zvířat. Chovatelé se musí naučit zvířátko vyprazdňovat, intenzivně rehabilitovat, krmit zpočátku z ruky několikrát denně. Pokud má pejsek 5 kg, dá se to fyzicky zvládnout, avšak u 40kilového labradora je nutno zapojit celou rodinu.
Délka rekonvalescence záleží na mnoha faktorech (věk zvířete, velikost/váha, další onemocnění), nicméně trvá několik měsíců. Pokud ovšem zapojíme do péče akupunkturu, celý proces se velmi výrazně urychlí, což je pro majitele neocenitelné.
Anamnéza: Nikitka byla 11letá fenka Shitzu, jejíž majitelé ji objednali k veterinárnímu vyšetření kvůli zhoršené chůzi. O víkendu byli na pohotovosti a bylo vysloveno podezření na výhřez meziobratlové ploténky. Za poslední 2 dny se její stav nadále zhoršuje a nyní se už ani nepostaví.
Vyšetření: Na vyšetření přichází fenka, jež není schopna chůze. Jen leží, a když jí posadíme, tak se neudrží. Přední končetiny má velmi ochablé v zápěstí, není schopna je sama natáhnout. Nechce dle majitelky jíst, kálí sama vleže pod sebe, močí taky sama, ale ne tak často, jak jsou zvyklí.
Při vyšetření měla oslabené reflexy na zadních i předních končetinách, nikde nevykazovala bolestivost. Močový měchýř nešel palpačně dobře ohraničit, na ultrazvuku měl normální tvar a velikost. Na základě vyšetření byla vyslovena diagnóza polyneuropatie a domluvili jsme se s majitelkou na následujícím postupu: akupunktura 1x týdně, kontaktovat ihned rehabilitační zařízení, úprava stravy a Bachovy esence.
Ošetření: Léčba polyneuropatie vyžaduje intenzivní ošetření v intervalu jednoho týdne, kombinuje se elektroakupunktura a akupunktura. Nikitka přišla naštěstí v okamžiku, kdy ještě nemoc nebyla rozvinuta úplně – tzn. nemohla chodit, ale nebyla ještě zcela ochrnutá. Bylo potřeba zastavit rozvoj onemocnění a začít pracovat na jejím návratu k veselému pejskovi, co skáče přes kaluže.
Díky intenzivní akupunktuře se Nikitka zlepšovala každým dnem a přesně za 4 týdny přišla po všech 4 končetinách opět do ordinace.
Akupunktura u neurologických pacientů má naprosto nezastupitelnou roli a v mnohých případech není pro tyto pacienty žádná jiná dostupná léčebná alternativa. Rychlost léčby a regenerace pacienta závisí hodně na délce trvání onemocnění, věku a dalších faktorech. Klíčová je také správná diagnóza. Obecně lze říci, že čím dříve majitel přijde na ošetření, tím rychleji se zvíře uzdraví. Nicméně i u dlouhotrvajících onemocnění lze nastartovat léčení a zvířátku ulevit a zlepšit jeho život.
Autor: MVDr. Lenka Novobilská, CVA
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.