Magie hubObsah

Houby obecně představují tajemnou a magickou potravinu i lék, přičemž jsou ve většině tradičních kultur ceněny pro své léčivé, vyživující a transformační vlastnosti.

V nejstarším lékopisu tradiční čínské medicíny, v Kánonu božského zemědělce známém také pod názvem Klasika bylinného lékařství (Shen Nong Ben Cao Jing), jehož vznik je datován někdy v době mezi rokem 300 př. n. l. a rokem 200 našeho letopočtu, jsou bylinné léčivky rozděleny do tří tříd: horní, střední a dolní. Horní třída byla zastoupena vzácnými léčivkami, které i přes svůj mírný účinek dokázaly při dlouhodobém užívání v řádu měsíců a let bez škodlivých vedlejších účinků uzdravit tělo a prodloužit délku života. V této horní třídě je zastoupeno šest různých druhů houby Ganoderma lucidum, která se čínsky nazývá Ling Zhi a japonsky Reishi, což je současně označení, které se společně s názvem lesklokorka lesklá užívá i v češtině. Název Ling Zhi v čínštině představuje „zázračnou“ nebo „posvátnou“ rostlinu, což vychází z faktu, že je tato houba v čínské kultuře spojována s dlouhověkostí, zdravím, zotavováním se z nemocí, moudrostí a štěstím. Ačkoliv jsou v této kultuře houby vnímány spíše jako lék než potrava, jejich obrázky nebo sochy lze často vidět v čínských restauracích a domácnostech. Například tzv. bůh dlouhověkosti je často zobrazován, jak drží v ruce houbu Ling Zhi. Ganoderma je společně s dalšími houbami předmětem pokračujícího výzkumu, který se zaměřuje na její protirakovinné účinky a na její schopnost podporovat a regulovat imunitní odpověď.

Obrázek3

Ve formě potravy mají houby jedinečnou schopnost syntézy vitaminu D ze slunečního záření, přičemž také obsahují malé množství vitaminu B12, čímž se stávají jedinými neživočišnými zdroji těchto látek. Mimo to jsou bohaté na tzv. pátou chuť umami, což lze přeložit jako „lahodná“, ale někdy se nazývá též „masitá“. Z toho důvodu hrají houby coby jeden z mála rostlinných zdrojů chuti umami klíčovou roli ve vegetariánské stravě, které dodávají na pikantnosti a chuťové hloubce.

V přírodě představují houby největší známé živé rostliny, jejichž skryté myceliální sítě se táhnou několik kilometrů pod zemí a které se na povrchu projevují jako houby ve formě, jak je běžně vnímáme, tedy jako plodnice sloužící k rozmnožování. Mykorhizní síť popisuje neuvěřitelný symbiotický vztah mezi špičkami kořenů rostlin a stromů a houbovým myceliem. Každý z aktérů vyživuje toho druhého, přičemž si mezi sebou vyměňují cukry, minerální látky a vodu. Jedním z důsledků těchto propletených vztahů je schopnost malých stromků přežít v tmavých přeplněných lesích bez přístupu k životodárnému světlu, kde jsou připraveny zaujmout své místo poté, co velké stromy padnou.

Obrázek4

Houby rozkládají padlé stromy a větve, aby se následně vrátily zpět do půdy ve formě kompostu. Toho jsou schopny díky své schopnosti trávit složité látky a přeměňovat je zpět na jejich jednodušší složky. Tím je vysvětleno jejich využití coby detoxikačního prostředku sloužícího k obnovení půdy kontaminované ropou, dehtem, zářením a jedovatými chemikáliemi.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že byly houby používány v celé lidské kultuře jako látky způsobující změnu stavu mysli, které lidem pomáhají proniknout do těch aspektů vědomí, které jinak nejsou jednoduše dostupné. Ačkoliv byl výzkum psychedelických vlastností hub po mnoho let buď nezákonný nebo nefinancovatelný, nyní se doba mění, přičemž jsou odhalovány mimořádně hluboké léčivé vlastnosti hub, které současně způsobují změněný stav mysli. V rámci nejnovější studie byla pacientům s rakovinou, kteří po určení diagnózy běžně prožívají hlubokou depresi, podána jedna vysoká dávka psilocybinových (magických) hub. Zážitek po požití psilocybinu vedl u těchto jedinců k významnému snížení míry úzkosti a deprese a také k pozitivním změnám v jejich životních postojích a vnímání sebe sama. Zároveň to vedlo k pozitivnímu sociálnímu efektu a pozitivním změnám v chování. Vysoké procento lidí zapojených do studie uvedlo, že tato zkušenost patří z jejich osobního pohledu mezi pět nejsmysluplnějších zážitků v jejich životech. Pozitivní efekt byl stále patrný i po šestiměsíčním sledování, na základě čehož výzkumníci dospěli k názoru, že „jedna dávka může stačit k trvalému snížení negativní nálady u pacientů trpících život ohrožující rakovinou“.

American College of Neuropsychopharmacology „Aktivní látka obsažená v magických houbách zmenšuje u pacientů s rakovinou úzkost a depresi.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 10. prosinec 2015. 

 

Autor: Peter DeadmanČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Zdroje:

science daily

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.