Mé dítě je opět nemocné


Nee, poslední 3 dny jsme jen potahovali průhledný soplík – a dnes už je tam i zvýšená teplota. Zase budeme doma. Zase nemůžu do práce. Zase zajistit hlídání. Zase se nám to potáhne přinejmenším týden. No, bohužel možná i dva, jako to bylo minule. Měla jsem radost, že skoro 2 týdny jsme vydrželi ve školce. Ale ne, zase ani dva týdny nedáme.

Máte to taky tak? Znáte a zažíváte to zoufalství opakovaných nemocí u školkových nebo už školních dětí? A ať děláte, co děláte, děje se to pořád dokola? A co už jste zkoušeli?

Ptám se, protože tyto stavy se často shrnují do vyjádření, že dítě má špatnou imunitu. A co uděláte, abyste imunitu z hlediska západní medicíny posílili? Obvykle nakoupíte vitaminy, případně probiotika, když je to vážnější, dostanete předepsány preparáty pro posílení imunity.

Pohled čínské medicíny na imunitu i na nemocnost je ale trochu jiný. V čínské medicíně imunita souvisí s tím, v jakém stavu jsou zejména orgány Ledviny, Plíce a Slezina a čím je vyživujeme a od toho se následně odvíjí to, kolik tvoří čchi, ke které patří i obranná čchi. Ta v čínské medicíně představuje hlavní část naší imunity a mimo jiné nás chrání proti napadení zevními škodlivinami.

Čchi se obecně vytváří činností Ledvin z vrozené esence, činností Plic ze vzduchu, který dýcháme, a činností Sleziny z jídla, které jíme. Přičemž v tomto procesu to nejjednodušší, co můžeme ovlivnit, je obvykle naše stravování.

Dětem můžete stravou pomoct k podpoření jejich imunity tak, že jim budete dávat hlavně jídla tepelně upravená. Aspoň 2–3x denně, v chladném období ideálně každé jídlo tepelně upravené. Vhodné budou kaše, přesnídávky, kompoty, polévky, vařené obiloviny jako přílohy a obecně pestrá, tepelně upravená strava. To jsou jídla, která Slezině a Žaludku vyhovují, zlepšují jejich stav a zároveň jídla, ze kterých tyto orgány mohou vyrábět kvalitní jemněhmotné esence z potravy, které jsou základem pro tvorbu čchi, včetně té obranné.

Dobré bude také upravit příjem syrového ovoce a zeleniny. Zatímco v západní medicíně jsou pro podporu imunity doporučovány, v čínské medicíně jejich častá konzumace může naopak imunitu narušovat. Zejména, pokud děti nekonzumují produkty sezónní a lokální, ale dávají si ovoce a zeleninu vypěstované v jižních zemích v období, kdy je u nás chladno. To sice nějaký vitamin C do těla přinese, ale zároveň může oslabit Slezinu a Ledviny a pak se stává, že je efekt na imunitu opačný, než bychom si přáli. Pokud má člověk pestrou stravu a zařazuje dostatek tepelně upraveného ovoce a zeleniny, příjem vitaminu C je dostatečný i přes tepelnou úpravu. Stejně tak je z hlediska čínské medicíny vhodné výrazně omezit mléčné výrobky, pokud dítě bývá často zahleněné.

Beautiful,Young,Woman,Standing,And,Choosing,Milk,Product,In,Grocery

Výše uvedená úprava stravovacích návyků může sama o sobě stačit k tomu, aby byly děti mnohem zdravější. Vyzkoušejte po dobu jednoho měsíce a uvidíte, jak se dítě změní.

Pokud by nestačila, můžeme si pomoct i jinými možnostmi z tradiční čínské medicíny. Vhodné může být moxování nebo baňkování zejména na drahách výše uvedených orgánů, které jsou pro imunitu důležité. Děti na všechny terapie rychle reagují, takže baňkování pro posílení imunity bude nejlepší slabé a jen na pár minut. Moxování, dokud je dítěti na daném bodě příjemné, a je potřeba hlídat, aby se v organismu nezačaly objevovat známky horkosti.

Pohodlnějším způsobem může být posilování imunity pomocí bylinných a houbových preparátů. Dobře osvědčenou preventivní směsí je pro děti Odolnost ebenového větrolamu (Ebenový větrolam u jiné firmy), kterou je vhodné užívat dlouhodoběji preventivně v období časté nemocnosti. U dětí je také velmi oblíbený Dračí sirup, který kromě účinných látek podporujících imunitu obsahuje také glukózový sirup, sukralózu a kakao, takže pro děti je sladkou „čokoládkovou“ odměnou každý den.

Už výše uvedené informace mohou udělat ve zdravotním stavu vašeho dítka velkou pozitivní revoluci. Pokud byste o stravování z hlediska tradiční čínské medicíny chtěli vědět víc, zvu vás do online kurzu Výživa podle tradiční čínské medicíny I, ve kterém se naučíte preventivní stravování a Výživa podle tradiční čínské medicíny II, kde se naučíte některé nemoci léčit stravou. Obojí najdete na www.uzdravsamsebe.cz.

 

Autor: MUDr. Petra UríkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.