Metabolický syndrom, tichý zabiják


Metabolický syndrom je chronické metabolické a zánětlivé onemocnění, jehož výskyt v populaci celosvětově roste. V některých zemích je jím postiženo i 40 % lidí. V ČR se udává prevalence v populaci mezi 24 až 65 lety 32 %. To je značně vysoké číslo a co hůř, metabolický syndrom je stále častější také mezi dospívajícími a dětmi. Nejčastěji vzniká na základě zvýšeného příjmu potravy, hlavně tuků, cukrů a nedostatku pohybu. Je však jasné, že se do rozvoje metabolického syndromu zapojuje mnohem více faktorů, včetně věku či pohlaví.

Jak se diagnostikuje metabolický syndrom?

Metabolický syndrom se diagnostikuje v případě, že se u vyšetřované osoby objeví 3 z 5 kritérií:

  1. Abdominální obezita (kumulace tuků v oblasti břicha), tj. obvod pasu u žen větší než 88 cm a u mužů větší než 102 cm
  2. Zvýšený krevní tlak nad 130/80 mmHg
  3. Zvýšené hladiny triglyceridů, nad 1,7 mmol/l
  4. Zvýšená glykémie nalačno 5,6 mmol/l
  5. Snížené hodnoty HDL u žen pod 1,1 a u mužů pod 0,9 mmol/l

Metabolický syndrom jako rizikový faktor

Metabolický syndrom je rizikovým faktorem pro mnoho tzv. civilizačních onemocnění. To znamená, že u osob s metabolickým syndromem se určité nemoci objevují častěji než u osob, které jej nemají. Uvedeme pouze ty nejčastější.

Srdečně-cévní nemoci

Souvislost metabolického syndromu a srdečně-cévních nemocí nepřekvapí, zvlášť pokud vezmete v potaz, že jsou u osob s metabolickým syndromem zvýšené tuky, snížený hodný cholesterol, často nadváha a obezita a zvýšený krevní tlak. To je živná půda pro vznik aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Ateroskleróza je spojovaná s ischemickými problémy (zúženými cévami protéká menší množství krve a tkáně jsou tedy méně zásobeny kyslíkem a živinami), může dokonce dojít k takovému zmenšení průsvitu cévy až jejímu uzávěru, že se tkáň vůbec neprokrvuje a dochází např. k srdečnímu či mozkovému infarktu.

Diabetes druhého typu

Vzhledem ke zvýšeným hladinám krevního cukru a také tuků je u osob s metabolickým syndromem riziko vzniku cukrovky druhého typu, která je pak dále spojená se srdečně-cévními nemocemi, poškozením imunitního a nervového systému.

Onemocnění jater

V případě zvýšených tuků a nadváhy či obezity není nic vzácného, že nemocní trpívají také nealkoholickou hepatosteatózou. V játrech se kumulují tuky, a to vyvolává zánět a poškozuje játra.

Nádorová onemocnění

Vědecké studie prokázaly, že mezi osobami s metabolickým syndromem se častěji vyskytují určité typy nádorových onemocnění v porovnání s lidmi, kteří metabolický syndrom nemají. Jsou to například nádory v trávicím traktu, gynekologické nádory, nádory prsu, prostaty atd.

Zánětlivá a autoimunitní onemocnění

Krom toho, že je metabolický syndrom onemocnění metabolické, je také zánětlivé. Vyšší objem tuku v těle je spojený se zvýšením oxidačního stresu a aktivací imunitního systému. Rozvíjí se zánět, sice mírný, ale trvalý a poškozující.  To může vést také k rozvoji dalších zánětlivých onemocnění, včetně autoimunitních. Např. psoriáza, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida se častěji vyskytují u lidí s metabolickým syndromem.

Overweight,Young,Woman,Jogging,In,The,Street.,Weight,Loss,Concept

Prevence a metabolický syndrom

Metabolický syndrom je skutečně tichý zabiják, který může výrazně snížit kvalitu vašeho života, a dokonce vás předčasně zabít. Je tedy důležité předcházet tomu, abyste si metabolický syndrom „vypěstovali“. Ano, většinou je plně v naší režii, zda onemocníme metabolickým syndromem.

Důležité je racionální stravování, tj. strava, která omezuje živočišné tuky a cukry. Neříkáme, že je musíte zcela vyřadit z jídelníčku, ale jistě uznáte, že střídat knedlo-vepřo-zelo s řízky a zajídat to dorty není to nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat. Dále je vhodné zvýšit příjem zeleniny, ovoce, kvalitních tuků atd. Zde můžeme uvést jednu studii, v níž autoři zjistili, že dostatečný příjem vitaminu B2 a B3, vitaminu A, retinolu, nenasycených a polynenasycených mastných kyselin, vápníku, draslíku a fosforu snižuje výskyt metabolického syndromu u žen. Konzumace bílé a červené zeleniny snižuje riziko jak u žen, tak u mužů, a konzumace ovoce snižuje riziko u mužů. Jak jste si jistě všimli, tyto parametry splňuje např. středomořská dieta.

Nesmíte zapomínat ani na pohyb a kvalitní spánek. Je vyzkoumáno, že nekvalitní spánek či práce na směny mohou stát za vznikem metabolického syndromu.

Je také důležité chodit na pravidelné lékařské prohlídky, aby se zjistilo, že metabolický syndrom máte, a mohli jste být léčení, nejčastěji změnou životního stylu, aby nedošlo ke vzniku dříve popsaných nemocí. Z pohledu řešení již existujícího metabolického syndromu je zajímavý přehledový článek, který shrnuje možnosti použití přírodních látek k léčbě. Autoři zmiňují např.:

  • kurkumin, který snižuje zánět, oxidační stres, hladinu tuků v krvi a zvyšuje aktivitu inzulinu a podporuje hubnutí
  • zázvor, neboť snižuje krevní cukr, ochraňuje cévy před poškozením a snižuje zánět
  • zelený čaj podporuje snižování hmotnosti a snížení krevního cukru
  • skořice, která pomáhá snižovat hmotnost, krevní cukr po jídle i tuky v krvi a krevní tlak

Prospěšné jsou také káva, kakao, olivový olej, aloe vera, cibule, česnek, bergamot, bobulové ovoce, ořechy, sója, hrozny a mnohé druhy vitálních hub.

Trpíte nadváhou, vyšším krevním tlakem a dalšími obtížemi? Může se jednat o projevy metabolického syndromu a jak jsme si popsali výše, je to rizikový stav, který vám může zkrátit život. Nezavírejte před obtížemi oči a řešte je. Cesty ke zlepšení existují!

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.