Objevte sílu v polévkách a výhody jejich konzumace po ránu


Také jsou vaše rána těžká a přemýšlíte, co by vás mohlo postavit na nohy? Máme jeden tip, který sice není v našich zeměpisných šířkách příliš rozšířený, ale získává si stále více příznivců. V asijské a jihoamerické kuchyni se o něm ví už dávno. Řeč je o polévkách, které vás po ránu odnesou ze startovací rampy nového dne velmi, velmi vysoko.

Polévka k snídani je dobrý nápad

  1. Zvýšíte příjem zeleniny

Jedním z největších problémů moderního životního stylu je nedostatek kvalitní stravy v přiměřeném množství. Udělat si velký hrnec polévky plné zeleniny je snadný způsob, jak zvýšit množství vitaminů, minerálů a vlákniny ve vaší stravě. Pokud použijete masový vývar, získáte i slušnou porci bílkovin. A bude-li základ vaší polévky vývar z kostí, získáte další výhody příjmem kolagenu, želatiny a několika přirozeně se vyskytujících aminokyselin, které podporují klidný spánek, zdraví střev a pokožky.

  1. Recept lze přizpůsobit jakékoli dietě

Pokud držíte speciální dietu, víte, že to bývá opravdový boj; zejména když je většina skupin potravin zakázána. Vaření rozmanitých jídel pak může dát opravdu zabrat. S omezeným výběrem „schválených“ potravin se může stát, že budete mít každý den k snídani, obědu i večeři stejná jídla. Polévka představuje jednoduchou možnost, jak udržet jídlo zajímavé. Můžete experimentovat s různými bylinkami, kořením, vývary a zeleninou. Je to snadný způsob, jak jíst více doporučených potravin, které vám mohou pomoci dosáhnout požadovaných výsledků.

  1. Podporuje lepší trávení v průběhu dne

Jedním z faktorů, které mohou bránit dobrému trávení, je nedůkladně rozkousané jídlo. To často vede k nadýmání, plynatosti a dalším bolestivým zažívacím potížím. V neustálém spěchu se snažíme zvládnout milion úkolů najednou a důkladné rozkousání výživné snídaně ustupuje do pozadí. Proto má smysl snídaňová polévka. Vyžaduje totiž oproti normální tuhé stravě minimální žvýkání. Obsahuje vitaminy a minerály, které vaše tělo snadno stráví a vstřebá. Do polévkových receptů můžete propašovat velké množství vlákniny, důležité složky pro udržení zdravých střev. Stačí do vývaru přidat třeba listovou zeleninu, květák, brokolici, papriku nebo cuketu a poté povařit a rozmixovat.

Tip: Buďte kreativní. Pokud máte v lednici některé potraviny, kterým už se blíží doba expirace, můžete je zkusit zakomponovat do originální polévky. Využijete tak všechny suroviny, které by jinak přišly nazmar (příjemné plus i pro vaši peněženku).

Vegetable,Soup

Čínská medicína polévky miluje

Polévky a vývary zaujímají v čínské kuchyni i tradiční čínské medicíně čestné místo. Připravují se nejen kvůli chuti, ale i kvůli výživovým a zdravotním účinkům. Pomáhají obnovit rovnováhu Yin a Yang v těle a podporují optimální funkci trávicího traktu. Připravují se z čerstvé zeleniny, libového masa a ryb a ochucují se kořeny, jako je zázvor a ženšen. Základní stravovací doporučení v čínské dietologii radí konzumovat teplá a vařená jídla, a proto jsou polévky velmi oblíbeny. Představují pro nás dobrý způsob, jak začlenit do svého jídelníčku pokrmy, které jsou v souladu s tradiční čínskou medicínou.

Samostatnou kapitolou jsou čínské bylinné odvary tzv. Tang. Tang se totiž překládá jako polévka. Nejde zde ale o polévky v pravém slova smyslu, ale o bylinné odvary, které lékaři tradiční čínské medicíny používají k léčbě nemocí. Kromě bylin se v odvarech používají i minerály, škeble, rohy apod.

Efekt těchto „polévek“ na prevenci a léčbu nemocí a zachování zdraví je pozoruhodný. Některé mohou mít detoxikační účinky, jiné snižují krevní tlak, posilují imunitu nebo vyživují orgány.

Pro některé lidi, zvláště ze Západu, bývá chuť těchto bylinných odvarů poměrně výrazná. Ale jsou mile potěšeni, pokud jim odvar odstraní myom nebo zastaví dlouhotrvající průjem. Odvary Tang jsou postavené na tradičních bylinných receptech. Některé z nich se používají už několik tisíc let. Třeba směs Gui Zhi Fu Ling Tang (recept na Rozbití blokád se skořicí a pornatkou) pochází z počátku 3 stol. po Kr. a vytvořil ji slavný lékař Zhang Zhongjing. Tato směs je vhodná právě na „rozpuštění myomů“ a je velmi účinná. Podobných „polévek“ používá tradiční čínská medicína tisíce. A ještě se různě modifikují podle konkrétního stavu pacienta.

Nedostatek výživných látek v jídelníčku se může podepsat na vaší energetické hladině, trávení, kvalitě spánku, a dokonce i na vaší náladě, soustředění a produktivitě. Proto je dobré dodat tělu hned po ránu potřebné živiny. Jistě, polévka není u nás typickým ranním jídlem, ale pokud ji snídáte, můžete podpořit kvalitní trávení, zvýšit hladinu energie a příjem živin, a to s minimálním úsilím! Kromě toho, co je v chladném zimním ránu příjemnější než něco teplého k popíjení? Dovolte si v nadcházejících temnějších ročních obdobích zpomalit a vychutnat si jednoduchou a výživnou polévku hned z kraje nového dne.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.