Osvoboďte svoji hlavu od bolesti bez růžového pomocníka


Bolest hlavy patří k nejhorším na světě. Narušuje naši duševní rovnováhu, ať je malá nebo velká. Prostě když hlava bolí, nestojí celý den za nic. Bolest hlavy má mnoho podob a více příčin. Platí, že bolest je jako svítící kontrolka, že něco není v pořádku. Vypnout ji znamená uspat problém a nadále prohlubovat příčinu samotné bolesti. Nejčastějším pomocníkem je „růžový kamarád“ v kabelce – ibuprofen.

Dobrý sluha, zlý pán

Má smysl použít rychle působící prášek v případě trhání zubu nebo všeobecně bolesti, kterou provází zánět. Ten, pokud je chronický, brání proudění Qi a krve a zhoršuje výživu a regeneraci tkáně. Chronický zánět z nedoléčených nebo potlačených nemocí je lepší vyléčit, protože oslabuje naši obrannou Qi.

Užívání nesteroidních protizánětlivých látek, kam ibuprofen patří, v případě opakovaných bolestí hlavy je však chyba. Má negativní účinky na sliznice trávicího traktu, srdce a ledviny. Proto se nesmí kombinovat s antibiotiky! Poškozené trávení neboli oslabená Slezina přispívá k únavě, chudokrevnosti a krvácení.

Sáhnout po přípravku s obsahem paracetamolu není řešení. Paracetamol poškozuje játra, další orgán pracující s Qi a krví.

Woman,Working,On,Laptop,Having,A,Headache

Co ovlivňuje hlavu?

Hlava má tu smůlu, že je stejně jako dlaně první na ráně všem vnějším patogenům. Nejvíce jí vadí vítr, který dokáže proniknout každou skulinkou. A že jich na hlavě je! Dále je to stav vnitřních orgánů, které ovlivňují hlavu. Jsou to zejména Játra, Žaludek, Močový měchýř a Žlučník. Ty jsou spojeny s hlavou svými drahami a mohou vytvořit to, co nazýváme plnost nebo prázdnota. Problémem je přejídání, jezení pozdě večer, nebo naopak hladovění a diety.

Špatný pitný režim je další příčinou. Voda ochlazuje horko, aby nestoupalo do hlavy, uvolňuje svaly a doplňuje krev a lymfu, zajišťující výživu a odvedení odpadu. První pomoc při jakékoliv bolesti má být sklenice vody!

Stres, špatná výživa a nedostatek spánku jsou faktory vyčerpávající Qi a krev. Platí pravidlo, že nedostatek spánku a stres se dá částečně kompenzovat jídlem a doplňky stravy. Po delší době se vyčerpání stejně projeví.

Dlouhodobé zírání do monitoru namáhá oči, způsobuje ztuhnutí svalů obličeje a hlavy.

Pohyb je důležitý pro pohyb lymfy. Když se nehýbeme, zhoršuje se detoxikace a výživa, odpadní látky se hromadí a otravují naše tělo. Pohyb a hluboké dýchání zlepšuje krevní oběh a stav cévního systému. Od určitého věku se bez pravidelné zátěže neobejdeme, jinak hrozí ztráta svalové hmoty a osteoporóza.

Povzbudit nebo uklidnit?

Bolest nejen hlavy je dvojího typu. Na každou z nich má tradiční čínská medicína prostředky.

Tupá bolest, tíha, mentální únava, závratě po vstání jsou projevy prázdnoty Qi a krve. Často ji vyvolá i pokles atmosférického tlaku, je tedy běžná u lidí s nízkým tlakem. Tato bolest se dá ustát, pomáhá doplnit tekutiny a dát si kávu. Nebo směs Bu Zhong Yi Qi Tang (Probuzení energie). Ta posiluje střed (trávení) a zvedá Qi. Podmínkou pro užití je slabá Slezina, únava a zhoršování všeho námahou. Typicky když se musíte nutit do činnosti a vnímáte zhoršování bolesti a únavy, doprovázené spontánním pocením a slabým hlasem.

Ostrá bolest hlavy, bodání, zarudlé oči, pocení (i z podpaží) spojené s neklidem a podrážděností jsou projevem horka a ohně. Jedná se o bolest z plnosti. Sem se řadí také proměnlivá bolest hlavy způsobená větrem. V tomto případě je třeba pročistit horko, vypustit oheň nebo rozptýlit vítr. Pomáhá slabý zelený čaj, který je diuretický, ale na rozdíl od kávy nezvedá Qi do hlavy tak prudce. Podobně působí také čaj z kůry vrby obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Bylinné směsi rozlišují příčinu bolesti – spouštěč.

Pian Tou Tong Pian (Větrná věž

  • ostrá, pulzující bolest hlavy z ofouknutí, při alergiích, citlivost na vítr, ucpaný nos

Jiang Ya Pian (Vzedmutí větru)

  • bolest hlavy, závratě, tlak (oči, hruď), vysoký krevní tlak, neklid, pocení

Tian Ma Gou Teng Yin (Utopení větru)

  • bolest hlavy (s aurou i jednostranné), pocit na zvracení, ztuhlá šíje, tlak v očích, křeče, tiky, brnění končetin, vysoký krevní tlak

Long Dan Xie Gan Tang (Modrý hořec)

  • bolest hlavy, podrážděnost až výbušnost, hořko v ústech, zapáchající pocení, vysoký krevní tlak, nespavost

Správný výběr je důležitý stejně jako dávkování. Mnohdy rozhoduje množství, proto je vhodné užít druhou dávku přibližně za hodinu po první a další hned za tři hodiny.

Směs je vhodné doplnit vitální houbou Reishi. Pracuje s krví a psychikou, dokáže posílit a zároveň zlepšuje detoxikaci. U bolestí hlavy by neměla chybět.

 

Hlava a ruce

Ulevit se dá samozřejmě také manuálními metodami. Bolesti hlavy skvěle řeší akupunktura, ale i akupresura, včetně chodidla.

Uvolňující masáž, zejména po těžké práci, zlepšuje proudění lymfy a uvolňuje svaly a může předejít bolesti hlavy. Sami si můžeme masírovat kůži na hlavě, zejména na spáncích a také uvolnit čelo a týl.

Jógové protažení nebo strečink pomůže rozvést energii a krev rovnoměrně po těle. I pouhé protažení krku, rukou a nohou, které zvládnete bez podložky, může zastavit bolest hlavy.

Vhodnou pomůckou na masáž hlavy je masážní pavouk – metlička, skládající se ze šesti kratších a šesti delších drátů, zakončené keramickou kapkou. Vypadá legračně, ale funguje díky stimulaci akupunkturních bodů a nervových zakončení na hlavě.

Nahradit růžového pomocníka není snadné. Musíte vyměnit pohodlnost za aktivní práci na sobě. Nejde jen o to dát pryč bolest, ale hlavně pochopit, jak a proč vzniká a co můžu sám udělat, abych minimalizoval podněty vedoucí k opakovaným atakám.

 

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?
4 min

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.