Péče o ústní dutinu posiluje celkové zdraví


Ústa jsou vstupní branou do celého organismu. Už jste slyšeli o tom, že jejich zdraví může ovlivnit zbytek celého těla? Tento článek vám ukáže vztah mezi zdravím ústní dutiny a celkovým zdravím.

Stejně jako v jiných částech těla, vyskytuje se i v ústní dutině velké množství bakterií. U zdravého člověka žijí v symbiotickém, tzn. vzájemně prospěšném vztahu. Pokud přirozená obranyschopnost organismu nefunguje, jak má, nebo nepečujeme správně o ústní dutinu, může dojít k přemnožení nepřátelských druhů bakterií. Ty jsou pak příčinou vzniku onemocnění, jako je zubní kaz a záněty dásní (parodontu).

Zdraví ústní dutiny se tedy netýká pouze zubů, ale i dásní a celého systému, který nám umožňuje usmívat se, mluvit a žvýkat. Západní stomatologie a tradiční čínská medicína se shodují v názoru na důležitost ústní hygieny a pravidelné preventivní péče. TCM však nabízí více celostní přístup. Tvrdí, že stav ústní dutiny úzce souvisí s mnoha životně důležitými orgány, konkrétně s Plícemi, Slezinou, Srdcem, Ledvinami, Játry, Tlustým střevem, Žaludkem a Tenkým střevem. Může v podstatě ovlivnit zdraví těchto orgánů a naopak.

Výsledky mnohých výzkumů provedených v rámci západní medicíny tyto staletími ověřené výroky potvrzují a je zřejmé, že důsledky špatného stavu ústní dutiny nelze podceňovat. Ukazuje se, že např. při parodontitidě, pokročilé formě onemocnění dásní, mohou škodlivé bakterie pronikat až do krevního oběhu. To může vést až k systémovému zánětu a poškození životně důležitých orgánů.

  • Zřejmě nejpodloženější souvislost je mezi parodontálním onemocněním a cukrovkou. Výzkum naznačuje obousměrný vztah; pokročilé onemocnění dásní zvyšuje riziko vzniku cukrovky a naopak. Zánět vyvolaný touto chorobou může bránit reakci na inzulin, což zhoršuje diabetes. Na druhé straně se ukázalo, že účinná péče o ústní dutinu snižuje celkové náklady na léčbu diabetických pacientů.
  • Jedním z překvapivých odhalení je přesvědčivý vztah mezi zdravím ústní dutiny a kardiovaskulárními chorobami. Ačkoli se to může zdát nepravděpodobné, stav dásní a zubů může mít zásadní vliv na zdraví srdce.
  • Dalším závažným onemocněním, které může mít kořeny ve zdraví ústní dutiny, je zápal plic. Týká se zejména starších osob, hospitalizovaných pacientů nebo osob v pečovatelských zařízeních, u kterých může být zanedbána péče o ústní dutinu. Preventivní péče o chrup, včetně profesionálního čištění a ošetření antibiotiky, může toto riziko výrazně snížit.
  • S těžšími formami onemocnění parodontu se pojí i komplikace v těhotenství, včetně předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti. Výzkumy naznačují, že bakterie v dutině ústní mohou aktivovat imunitní buňky a způsobit zánět v děloze, což může narušit placentu a tkáně plodu.
  • Nedávné výzkumy také objevily souvislost mezi zdravím ústní dutiny a Alzheimerovou chorobou. I když studie nepotvrdily přímou spojitost, v mozkové tkáni pacientů s Alzheimerovou chorobou byly identifikovány bakterie z ústní dutiny jménem Porphyromonas gingivalis.
Couple,Doing,A,Morning,Hygiene,Together.

Jak správně pečovat o ústní dutinu?

  • Správné čistění

Ústní mikrobiom, tzn. všechny bakterie a kultury, které žijí v našich ústech, je velmi náchylný k přemnožení nepřátelských mikroorganismů. Není žádoucí je přehnaně dezinfikovat, protože právě díky tomu může vzniknout bakteriální nerovnováha. Od té už je jen krok k přemnožení plísní, kvasinek a agresivních kmenů bakterií v ústech. Pro udržení zdravých zubů a dásní je klíčové důkladně mechanicky rozrušit a odstranit plak, tj. vrstvu bakterií a částeček potravy zubním kartáčkem a mezizubními pomůckami.

  • Posílení přirozené obranyschopnosti

Posílením přirozené obranyschopnosti organismu můžete zlepšit zdraví ústní dutiny a předcházet tak onemocněním zubů a dásní. S jejím upevňováním dobře pomáhá TCM a funguje tak i jako preventivní strategie zubních onemocnění. TCM nepřistupuje k zubům, tkáním, vazům a kostem, které jsou v ústech odděleně, jako by tvořily samostatnou část těla. Říká, že přímo ovlivňují celý jeho zbytek. A naopak vnitřní tělesná nerovnováha může mít přímý vliv na vaše zuby a dásně.

Proto je zásadní správně pečovat o ústní dutinu a dbát i na to, aby vnitřní orgány fungovaly v optimální rovnováze Yin/Yang. Můžete si pomoci prostředky čínské medicíny; bylinnými přípravky, akupunkturou nebo akupresurou. Kromě pravidelných zubních prohlídek proto doporučujeme zařadit do péče o ústní dutinu i návštěvu specialisty na TCM, který vám pomůže s výběrem vhodného léčebného postupu. Pozornost věnovaná vznikajícím problémům v oblasti ústního zdraví je nejen investicí do vašeho úsměvu, ale také do zdraví celého těla.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?

Zobrazit Článek

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?
5 min

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Zdravotní dopady chronického stresu

Zobrazit Článek

Zdravotní dopady chronického stresu
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.