Péče o ústní dutinu posiluje celkové zdraví


Ústa jsou vstupní branou do celého organismu. Už jste slyšeli o tom, že jejich zdraví může ovlivnit zbytek celého těla? Tento článek vám ukáže vztah mezi zdravím ústní dutiny a celkovým zdravím.

Stejně jako v jiných částech těla, vyskytuje se i v ústní dutině velké množství bakterií. U zdravého člověka žijí v symbiotickém, tzn. vzájemně prospěšném vztahu. Pokud přirozená obranyschopnost organismu nefunguje, jak má, nebo nepečujeme správně o ústní dutinu, může dojít k přemnožení nepřátelských druhů bakterií. Ty jsou pak příčinou vzniku onemocnění, jako je zubní kaz a záněty dásní (parodontu).

Zdraví ústní dutiny se tedy netýká pouze zubů, ale i dásní a celého systému, který nám umožňuje usmívat se, mluvit a žvýkat. Západní stomatologie a tradiční čínská medicína se shodují v názoru na důležitost ústní hygieny a pravidelné preventivní péče. TCM však nabízí více celostní přístup. Tvrdí, že stav ústní dutiny úzce souvisí s mnoha životně důležitými orgány, konkrétně s Plícemi, Slezinou, Srdcem, Ledvinami, Játry, Tlustým střevem, Žaludkem a Tenkým střevem. Může v podstatě ovlivnit zdraví těchto orgánů a naopak.

Výsledky mnohých výzkumů provedených v rámci západní medicíny tyto staletími ověřené výroky potvrzují a je zřejmé, že důsledky špatného stavu ústní dutiny nelze podceňovat. Ukazuje se, že např. při parodontitidě, pokročilé formě onemocnění dásní, mohou škodlivé bakterie pronikat až do krevního oběhu. To může vést až k systémovému zánětu a poškození životně důležitých orgánů.

  • Zřejmě nejpodloženější souvislost je mezi parodontálním onemocněním a cukrovkou. Výzkum naznačuje obousměrný vztah; pokročilé onemocnění dásní zvyšuje riziko vzniku cukrovky a naopak. Zánět vyvolaný touto chorobou může bránit reakci na inzulin, což zhoršuje diabetes. Na druhé straně se ukázalo, že účinná péče o ústní dutinu snižuje celkové náklady na léčbu diabetických pacientů.
  • Jedním z překvapivých odhalení je přesvědčivý vztah mezi zdravím ústní dutiny a kardiovaskulárními chorobami. Ačkoli se to může zdát nepravděpodobné, stav dásní a zubů může mít zásadní vliv na zdraví srdce.
  • Dalším závažným onemocněním, které může mít kořeny ve zdraví ústní dutiny, je zápal plic. Týká se zejména starších osob, hospitalizovaných pacientů nebo osob v pečovatelských zařízeních, u kterých může být zanedbána péče o ústní dutinu. Preventivní péče o chrup, včetně profesionálního čištění a ošetření antibiotiky, může toto riziko výrazně snížit.
  • S těžšími formami onemocnění parodontu se pojí i komplikace v těhotenství, včetně předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti. Výzkumy naznačují, že bakterie v dutině ústní mohou aktivovat imunitní buňky a způsobit zánět v děloze, což může narušit placentu a tkáně plodu.
  • Nedávné výzkumy také objevily souvislost mezi zdravím ústní dutiny a Alzheimerovou chorobou. I když studie nepotvrdily přímou spojitost, v mozkové tkáni pacientů s Alzheimerovou chorobou byly identifikovány bakterie z ústní dutiny jménem Porphyromonas gingivalis.
Couple,Doing,A,Morning,Hygiene,Together.

Jak správně pečovat o ústní dutinu?

  • Správné čistění

Ústní mikrobiom, tzn. všechny bakterie a kultury, které žijí v našich ústech, je velmi náchylný k přemnožení nepřátelských mikroorganismů. Není žádoucí je přehnaně dezinfikovat, protože právě díky tomu může vzniknout bakteriální nerovnováha. Od té už je jen krok k přemnožení plísní, kvasinek a agresivních kmenů bakterií v ústech. Pro udržení zdravých zubů a dásní je klíčové důkladně mechanicky rozrušit a odstranit plak, tj. vrstvu bakterií a částeček potravy zubním kartáčkem a mezizubními pomůckami.

  • Posílení přirozené obranyschopnosti

Posílením přirozené obranyschopnosti organismu můžete zlepšit zdraví ústní dutiny a předcházet tak onemocněním zubů a dásní. S jejím upevňováním dobře pomáhá TCM a funguje tak i jako preventivní strategie zubních onemocnění. TCM nepřistupuje k zubům, tkáním, vazům a kostem, které jsou v ústech odděleně, jako by tvořily samostatnou část těla. Říká, že přímo ovlivňují celý jeho zbytek. A naopak vnitřní tělesná nerovnováha může mít přímý vliv na vaše zuby a dásně.

Proto je zásadní správně pečovat o ústní dutinu a dbát i na to, aby vnitřní orgány fungovaly v optimální rovnováze Yin/Yang. Můžete si pomoci prostředky čínské medicíny; bylinnými přípravky, akupunkturou nebo akupresurou. Kromě pravidelných zubních prohlídek proto doporučujeme zařadit do péče o ústní dutinu i návštěvu specialisty na TCM, který vám pomůže s výběrem vhodného léčebného postupu. Pozornost věnovaná vznikajícím problémům v oblasti ústního zdraví je nejen investicí do vašeho úsměvu, ale také do zdraví celého těla.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.