Plíseň, nechtěný spolubydlící


Domov je místo, v němž se cítíme v bezpečí a prožíváme klidné chvíle se svými blízkými. I doma na nás však může číhat nebezpečí, a to v podobě plísní. Plísně jsou mnohdy okem viditelné, nepěkné fleky na zdech, v rozích místností, za nábytkem, v koupelnových spárách či za tapetami, obložením zdí, pod kobercem, okolo oken atd. Nejsou však jen estetickým problémem, ale hlavně zdravotním. A právě na zdravotní rizika plísní v našich domovech se zaměříme.

Proč se objevují plísně doma?

Plísně jsou všude ve vnějším prostředí. Vytvářejí spory, jimiž se množí, a ty se dostávají i do našich domovů. Pro růst plísně je nezbytná vyšší vlhkost a teplota cca 18-28 °C. Plísně však mohou růst i při nižších či vyšších teplotách. Závisí na druhu plísně. Vlhkost, kterou mají plísně obzvláště rády, se pohybuje nad 70 %. I zde však platí, že mnohdy stačí vlhkost mnohem nižší.

Vyšší vlhkost a teplotu máme v domácnostech hlavně během zimy, kdy i méně větráme a více pobýváme doma. I my vytváříme vzdušnou vlhkost. Pokud navíc doma sušíme prádlo, vaříme či máme velké množství květin, umýváme podlahy tak, že je podlaha velmi vlhká. V takových případech je vysoké riziko, že dojde k růstu plísní.

Za vznikem plísní však může stát i samotná budova, ve které žijeme, nikoli naše chování. Jedná se např. o špatnou hydroizolaci, tepelné mosty, poškození konstrukce domu, poškození rozvodů vody či odpadů, protékající střecha atd.

Nejčastěji osídlují naše domovy tyto plísně: Cladosporium, Penicillium a Aspergillus. 

Rizika soužití s plísněmi

Plísně jsou velký estetický problém. Dle druhu mohou vytvářet černé, šedé či oranžové nevzhledné fleky, navíc může místnost, v níž plísně jsou, nepříjemně, zatuchle zapáchat. Stejně pak zapáchají také věci, které v místnosti jsou. Co je však mnohem horší, ohrožují naše zdraví.

Problémy s plísněmi mají hlavně alergici, ale mohou zhoršit zdraví také nealergikům. Obzvláště vnímaví jsou, jak jsme již zmínili, alergici, dále kojenci a malé děti, staří lidé, lidé s narušenou imunitou a chronickými nemocemi plic.

Nyní se podíváme, jaké příznaky můžete mít, pokud jste vystaveni plísním:

 • Plný nos
 • Podrážděné oči
 • Podrážděná pokožka
 • Bolesti hlavy
 • Únava
 • Kašel
 • Bolesti v krku
 • Dušnost
 • Poruchy koncentrace
 • Poruchy spánku
 • U astmatiků dochází ke zhoršení astmatu a vyššímu výskytu astmatických záchvatů

Studie také ukazují, že u dětí, které jsou vystaveny plísním, je vyšší riziko, že se u nich rozvine astma.

V případě, že máte doma tzv. toxickou černou plíseň Stachybotrys chartarum, jste vystaveni mykotoxinům, které, kromě zmíněných obtíží, mohou vyvolat závažné stavy. Při dlouhodobém masivním vystavení může dojít k narušení imunitního systému, krvácení do plic u kojenců atd.

Jak se zbavit plísní?

Zbavit se plísní může být velmi složité, někdy naprosto nemožné. Plísní se totiž nezbavíte tak, že je odstraníte z povrchu. Jsou doslova „zažrané“ uvnitř materiálu, který pokrývají.

Mechanické odstranění plísní, bez odstranění příčiny, vede pouze k tomu, že se za nějaký čas objeví znovu. Mnohdy je nutné oškrábat malbu a dostat se přímo na cihlu a poté nanést „protiplísňové“ přípravky. Ale ani to nemusí stačit, pokud vám např. protéká střecha.

Nejdůležitější je snížit vlhkost v místnostech, tj. odstranit zdroje vlhkosti. Je dobré držet vlhkost v bytě pod 60 %. Je možné lépe větrat, nesušit prádlo v bytě, při vaření používat digestoř atd. Pomocníkem může být také odvlhčovač, který zachytává vzdušnou vlhkost, kterou kondenzuje do podoby kapaliny, kterou pak vylijete.

Nemáme tedy radu, jak se plísní natrvalo zbavit než tu, že je nutné odstranit příčinu růstu plísní. Odstranit následek, tj. již rostoucí plíseň nestačí.

Plíseň, nechtěný spolubydlící 2

Pohled čínské medicíny?

Tradiční čínská medicína nabízí několik způsobů, jak pomoci tělu odstranit plísně. Pokud je váš organismus napaden plísněmi, je podle této medicíny obvykle potřeba tří věcí. Zaprvé, je třeba posílit obrannou energii těla (Wei Qi), což zahrnuje imunitní systém. Zadruhé, je třeba zničit patogen, v tomto případě plíseň. A zatřetí, je třeba odstranit zdroj potravy pro patogen, což je v tomto případě vlhkost.

Pro posílení obranné energie se doporučuje použití vitálních hub. Kombinace hub Coriolus a Polyporus může být velmi účinná. Houba Coriolus pomáhá posilovat imunitní systém a zlikvidovat patogen v podobě plísní, zatímco Polyporus pomáhá odvádět z organismu vlhkost.

Dále je důležitá správná dietetika, která pomůže posílit Qi Sleziny a odvést vlhkost z těla. Proto by měly být z jídelníčku vyřazeny sladké potraviny, mléčné výrobky a pšeničné produkty.

Je také dobré si uvědomit, že prevence je lepší než léčba. Je proto vhodné udržovat své tělo v dobré kondici a posilovat svůj imunitní systém pomocí zdravého životního stylu a stravy.

Existuje mnoho výzkumů, které se zabývají účinky hub a tradiční čínské medicíny na boj proti plísním. Zde je několik příkladů:

1, Studie z roku 2015, která byla publikována v časopisu PLoS One, se zabývala účinky kombinace hub Coriolus a Polyporus na imunitní odpověď u myší. Výsledky ukázaly, že tato kombinace hub měla pozitivní vliv na imunitní systém myší, což by mohlo přispět k odolnosti vůči infekci plísněmi.

2, V roce 2014 byla publikována studie v časopisu Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, která se zabývala účinky tradiční čínské medicíny na léčbu infekce Candida albicans, což je jedna z nejčastějších plísní, které postihují člověka. Výsledky ukázaly, že tradiční čínská medicína mohla být účinná při léčbě této infekce a mohla mít méně vedlejších účinků než některé běžné léky.

3, V roce 2011 byla publikována studie v časopisu International Journal of Medicinal Mushrooms, která se zabývala účinky houby Coriolus na imunitní systém pacientů s rakovinou. Výsledky ukázaly, že tato houba mohla pomoci posílit imunitní systém pacientů a mohla mít pozitivní vliv na celkové zdraví.

Nicméně zajímavé je, že houby dokáží při správném použití pomáhat očistit organismus od hub.

Nežijte s plísní

Plíseň, její spory jsou všude. Nemůžeme zabránit, aby pronikly do našich domovů. Můžeme však zabránit tomu, aby v našich domovech rostly a poškozovaly naše zdraví. Zdravotní důsledky vystavení plísním mohou být závažné a není radno je podceňovat, hlavně u dětí, oslabených a starých lidí.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

Zobrazit Článek

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!
8 min

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy

Zobrazit Článek

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.