Pohoda jménem reflexní terapie


Reflexní terapie se stala součástí nabídky mnoha masážních a rehabilitačních center. Není divu, může totiž ulevit od bolesti a pomoci s řešením mnoha nepříjemných problémů, i když klasickou lékařskou péči by nahrazovat neměla. Má svůj původ ve starověkém Egyptě, Číně a Indii. Na Západě se objevila až na počátku 20. století, kdy byla v roce 1913 představena „zónová terapie“ doktora Williama Fitzgeralda. Zabývala se propojením reflexních oblastí na rukou a chodidlech s ostatními částmi těla. Tuto teorii pak dále rozvinula Eunice Inghamová do podoby reflexní terapie, jak ji známe dnes.

Tato neinvazivní doplňková terapie je založena se na tom, že všechny systémy a orgány celého těla se zrcadlí v menších periferních oblastech, například na chodidlech, rukou, uších nebo obličeji. Pomocí tlaku na tzv. reflexní zóny, které se na periferních oblastech nacházejí a jsou prostřednictvím mozku a páteře propojeny se všemi částmi těla, se stimulují tělesné orgány a uvolňují se oblasti se zablokovaným přirozeným prouděním energie v těle. Tento holistický postup optimalizuje tok krve, lymfy a činnost nervů v postižené oblasti. Zmírňuje bolest i svalové napětí a usnadňuje přirozený proces hojení a detoxikace organismu.

Reflexní terapie má i místo v TCM

Stejně jako tuina masáž je i čínská reflexní terapie chodidel součástí systému čínské medicíny. Vychází z toho, že tělo potřebuje stálou a vyváženou cirkulaci základní energie Qi, aby zůstalo živé a zdravé. Velmi podobně jako akupunktura se i reflexní terapie zaměřuje na korekci toku energie v těle, aby podpořila samoléčbu a udržovala rovnováhu tělesných funkcí. Intenzivní stimulací reflexních bodů na chodidlech může čínská reflexní masáž chodidel pomoci vyčistit energetické blokády v těle a přirozeně nasměrovat Qi a krev do postižených oblastí těla. Obnovením toku vitální energie se tělo vrací do rovnováhy a ke zdraví.

Existují některé publikované výzkumné studie, které informují o účincích reflexní terapie při různých zdravotních obtížích. Lze tedy s jistotou tvrdit, že skutečně vyvolává fyziologické účinky v organismu. Reflexní terapie se používá ke snížení bolesti a stimulaci cirkulace krve a lymfatického systému a je také alternativou v případech, kdy je některá oblast těla traumatizovaná a přímá manipulace s ní není vhodná. Je obzvláště užitečná při nemocech souvisejících se stresem a emočními poruchami, pomáhá při kožních problémech jako je ekzém nebo lupénka, při bolestech kloubů a páteře, alergii, ale také při neplodnosti. 

Professional,Female,Masseur,Giving,Reflexology,Massage,To,Woman,Foot.

Nejčastěji uváděné přínosy reflexní terapie

- Pomáhá odbourávat napětí

- Navozuje relaxaci a uvolňuje stres

- Zmírňuje bolest

- Odstraňuje toxiny z těla

- Zlepšuje krevní oběh

- Zlepšuje zažívací potíže

- Normalizuje metabolismus těla

- Podporuje přirozený proces hojení

- Pomáhá doplnit energii

Jak probíhá ošetření?

Při reflexní terapii nohou, která je nejběžnější, terapeut začíná u prstů a postupuje po chodidle dolů. Používá kombinaci pevného tlaku a tahů a stimuluje reflexní body pomocí prstů, palců a kloubů. Dotek terapeuta může pomoci zklidnit centrální nervový systém a podpořit uvolnění. Obecně by mělo být ošetření relaxační, i když během něj můžete pociťovat přechodně i krátkou bolest. Ta by však měla trvat jen tak dlouho, dokud reflexolog vyvíjí tlak na dané místo a měla by být vždy udržována na snesitelné úrovni. Po ošetření se pacienti obvykle cítí uvolněně a uvádějí, že se snížilo jejich napětí. K benefitům patří i lepší spánek a zlepšení nálady. Někteří lidé po reflexní terapii zažívají emocionální nebo fyzické reakce, jako je pocení, mrazení, mravenčení, pláč nebo euforii, většinou ale uvádějí hlavně pocit hluboké relaxace. Sezení většinou trvá 30-60 minut, někdy i déle.

Reflexní terapie je pro většinu lidí bezpečná a obvykle nemá žádné nepříznivé účinky. Ukazuje se jako jeden ze způsobů, jak zmírnit důsledky stresu moderního života. Díky jejímu léčivému dotyku můžete pocítit hluboké uvolnění a úlevu od napětí a úzkosti. Je účinná při podpoře tělesné i duševní pohody, relaxace a snižování stresu. To může být v životě lidí klíčem k optimalizaci dobrého zdraví a budování odolnosti celého organismu.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.