Poprvé na baňkování


Člověk se na baňkování dostane obvykle po referenci od známého, zhlédnutí videa nebo přečtení článku o tom, jak úžasné má baňkování zdravotní efekty. Někdo se předem podívá, do čeho jde a někdo se jen tak, nepřipraven, těší na efekt, který to přinese.

Co se pak takovému člověku honí hlavou, když přijde poprvé, nic zlého netuše? Na to se mrkneme v tomto článku. A rovnou si vysvětlíme, co jednotlivé kroky znamenají a k čemu jsou dobré.

„Proč se mě ptá na mé zdravotní potíže, když jsem si jen přišel nechat namasírovat záda baňkami?“

Protože kromě toho, že baňkování může uvolňovat zatuhlé svaly zad a ulevovat od bolesti, ovlivňuje také spoustu vnitřních orgánů a zdravotních potíží. Všechny body na zádech, na které se baňky „přicucnou“, mají vztah k nějakému vnitřnímu orgánu a tkáni a ovlivňují tělo daleko více, než by se na první pohled mohlo zdát. Proto je důležité vědět, jaké máte zdravotní potíže. Když už baňky terapeut přikládá, přiloží je tak, aby od vašich potíží přinesly úlevu. A mimochodem – nemusí to být jen na záda.

„Proč chce, abych na něj vyplázl jazyk a nastavil mu ruce, aby si mohl zkusit pulz?“

Protože pokud je to terapeut, který zná čínskou medicínu, touto cestou o vás zjistí spoustu dalších informací. Na jazyku i na pulzu se promítá celé tělo a stav jednotlivých orgánů. Terapeut tak z pohledu na jazyk a pohmatu pulzu dokáže zjistit i potíže, o kterých jste mu třeba neřekli. A zjistí také, jakým způsobem bude vhodné baňky dát. Způsobů ošetření baňkami totiž existuje víc.

„Proč mi maže kůži olejem?“

Protože bez oleje by na kůži baňky špatně držely. A navíc by to hodně bolelo. Olej zajistí to, že baňka při přisávání po kůži pěkně sklouzne, a udělá tak velký kopeček, jak je třeba a navíc působí jako „těsnění“, aby baňka na kůži dobře držela a neoddělávala se.

Poprvé---na baňkování 2

„Wuáá, proč drží v ruce ten zapálený kus vaty nebo co to je? Nepopálí mě?“

Nebojte, nepopálí. Pokud drží v ruce něco, co hoří větším plamenem, je to terapeut vyškolený v takzvaném „ohňovém baňkování“. To, co drží, je nejčastěji peán – něco jako nůžky, které dokáží bezpečně zacvaknout a udržet vatový tampon namočený v lihu – a ten, když se zapálí, pěkně hoří. K tomuto nástroji má terapeut po ruce také skleněné baňky, které přidělává na tělo tím, že chytne baňku, bleskově dá dovnitř baňky zapálený vatový tampon, hned jej vytáhne a baňku přidělá na kůži. Baňka se přichytne díky tomu, že oheň v prostoru baňky spotřebuje kyslík, a vytvoří tím malý podtlak, díky kterému pak baňka na těle drží. V rukou vyškoleného a zkušeného terapeuta je to naprosto bezpečné a dokonce i příjemné. Oheň totiž baňku lehce nahřeje a vy ucítíte po jejím přiložení příjemné teplo. Takže ohňové baňkování je ve finále asi nejpříjemnější. Ale kdybyste měli z ohně paniku, nebojte, dá se to udělat i jinak. Je možné použít silikonové baňky, baňky s balonkem nebo plastové baňky s pumpičkou, které se na tělo přidělávají bez ohně.

„Uff, to mě ale bolí. To jako bude bolet celou dobu? Jak dlouho tam vlastně ty baňky budu mít?“

Není to pravidlem, ale ano, může se stát, že baňkování zabolí. Baňky se na tělo přidělávají různě velkou silou – respektive různě velkými kopečky. Větší kopeček může být i bolestivý – ale někdy i příjemně. Vždy, pokud už se stane, že to bolí, by to mělo být tak, aby bolest pro vás byla snesitelná. Baňky se na těle nechávají nejčastěji 5-30 minut, někdy se s nimi i masíruje.

„To mi jako zůstala modřina?“

Ano, to se na některých místech může stát, je to součástí léčby a je to v pořádku. Dobrý terapeut vás na to upozorní předem. Obvykle trvá tak týden, maximálně dva, než modřina zmizí. Dokud nezmizí, neměly by se na stejné místo aplikovat baňky znovu.

Už jste byli na baňkování? A honilo se vám hlavou ještě něco? Klidně mi dejte vědět do komentářů a vysvětlíme si to příště. 

Pokud byste o baňkování chtěli vědět víc, chtěli se ho naučit nebo si ho vyzkoušet doma, můžete využít online kurz Baňkování pro začátečníky, který najdete na webu Uzdrav Sám Sebe.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.