Postcovidový syndrom – nejčastější otázky

Obsah


Postcovidový syndrom – nejčastější otázky



Obsah

Co vlastně je postcovidový syndrom a jak se projevuje nejčastěji?

Postcovidový syndrom lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemocnění covid-19 bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh onemocnění samotného.

Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, sklony k depresím, potíže se zažíváním, klouby či zrakem.

Kdy se postcovidový syndrom objeví? Často čtu, že 3-6 měsíců po prodělaném onemocnění. Znamená to tedy, že když se uzdravím, mohu být 3 měsíce OK a poté se teprve začnou „dít věci“?

Lze říci, že se může objevit kdykoliv. Nejčastěji pozorujeme jeho manifestaci do jednoho až dvou měsíců po prodělaném onemocnění. Nevylučuje to však, že v pozdější fázi nelze k rozvoji postcovidového syndromu dojít. Často je velice nenápadný a pacienti nechápou příčinnou souvislost mezi prodělaným onemocněním a náhlou změnou v jejich zdravotním stavu.

Všude se více méně píše o postcovidovém syndromu u těžších případů, tedy u těch, kteří skončili v nemocnici. Projevuje se post-covid i u těch, kteří prodělali covid-19 bezpříznakově, či s lehčím, nebo středně těžkým průběhem?

Častokrát. Nyní, již téměř denně za námi chodí pacienti, kteří covid-19 prodělali v lehčí či středně těžké formě a nyní ,,se stále nemohou z toho vyhrabat”. Častokrát samotné onemocnění prohloubí i neduhy, které pacienta před tím zužovaly – prohloubení únavy, trávicích obtíží, deprese, či naopak sklon k panickým záchvatům s doprovodnou složkou chybění dechu.

Je dobré se po prodělaném onemocnění covid-19 víc hlídat, sledovat? Nebo v případě, že by se „něco“ dělo, jistojistě to poznám...

Obecně nedoporučuji pacientům po prodělaném onemocnění hned klepat svému praktickému lékaři na dveře a dožadovat se odběrů krve, rentgenu plic či EKG srdce. To bychom pak nedělali nic jiného a nezbyl by pak čas na ty, kteří lékaře skutečně potřebují. Stačí se pečlivě pozorovat a dodržovat doporučení pro rekonvalescenci. Pokud však postupně člověk pocítí, že se děje něco zlého, něco, co jeho zdraví, konstituci a fyzické zátěži není vlastní, pak doporučuji vyhledat lékařskou pomoc. Bohužel musím také říct, že častokrát jsme i přes usilovné vyšetřování pacientů s postcovidovým syndromem nepřišli na nic relevantního. Mnohdy se jedná o funkční příčinu, která se v odběrech krve či zobrazovacích metodách neobjeví.

Je pravda, že covid-19 zanechá „neplechu“ především v místech, se kterými máme počínající, či dlouhodobější problémy? Hodně se např. mluví o zhoršení zraku.

Ano, je to pravda. Jak jsem se zmínil, opakovaně se stávalo, že onemocnění či bolístky, které covid-19 předcházely, se po onemocnění zhoršily. Zrak nevyjímaje.

Postcovidový syndrom 2

K post-covid syndromu patří velmi často únava a bolesti kloubů. Byl jsem zvyklý sportovat, po prodělaném covidu-19 v únoru jsem postupně začal s chůzí. Nyní mám nachozeno přes 150 km, ale stále mě pobolívají svaly na stehnech, nebo kolena. Někdo radí - choď méně, jiný zase - choď více, ono to přejde. Jedná se v tomto případě o post-covid syndrom? A co byste poradil těm, kteří na tom jsou podobně jako já? Rádi by po nemoci budovali kondičku, hýbali se, ale stále to není ono. Máme vydržet a ono se to zlomí?

Je to asi stejné, jako kdybyste se mě zeptali, jak máte postupovat v hledání spínače světla v temné místnosti. Pokud to budete dělat pokus omyl, dříve nebo později asi přijdete na to, kde a jak rozsvítit. U nás na klinice máme nyní zavedený měsíční postcovidový rekonvalescenční program, kdy lidi docházejí na infuze vitaminů a minerálů, denně pijí odvary z čínských bylin a dodržují určitá dietní opatření, aby účinek léčby byl ještě lepší.

Neléčené potíže mohou přetrvávat týdny i měsíce. Máme pacienty, kteří prodělali covid-19 v srpnu 2020 a teprve nyní se k nám dostali, a to díky tomu, že se této léčbě intenzivně věnujeme a stále zlepšujeme i samotný postup léčby, který je víceúrovňový. Dá se říci, že jsme již opustili všeobecná doporučení ve smyslu jezte vitaminy a odpočívejte a vše bude fajn.

Už měsíce se snažíme najít způsob, jak lidem, kteří trpí těmito obtížemi po prodělání covidu-19, pomoci. „Tyto projevy, nazývané postcovidovým syndromem, medicína často neumí vysvětlit. Je třeba volit víceúrovňovou léčbu. Řešíme to tak, že odebereme kompletně krev, změříme saturaci kyslíku a další. Pacient má například subjektivní pocit, že jeho krev se neokysličuje, ale objektivně tomu tak často je. To má vysvětlení psychogenní. Ale vždy tomu tak není. Co se nám nakonec osvědčilo, je infuzní terapie. Tablety často po covidu-19 zažívací trakt nepřijímá dobře. Když pacient pozře tisíc miligramů vitaminu C, tělo si vezme sotva zlomek toho a zbytek vyloučí. Ale jdou-li vysoké dávky vitaminů a minerálů rovnou do žíly, pak ještě například s postcovidovým odvarem z bylin, to funguje. Lidé si to chválí a ze své dosavadní praxe mohu říct, že toto zatím jediné vždy zabírá.“

Jak je možné, že tato nemoc přináší následky, se kterými si lékaři sami často nevědí rady, si vysvětluji tím, jaký je charakter samotného covidu-19: Je to nakonec podobné průběhu covidu-19, který je také nevyzpytatelný. Mám mezi pacienty 25letého mladíka, který skončil na JIPu a 84letého seniora, který je těžce nemocný, náhodně jsme ho testovali, zjistili, že je silně pozitivní a jediný projev, který on zaznamenal, byla lehce zvýšená teplota a ztráta chuti k jídlu. To se u něj projevilo jen tak, že ten den k obědu nesnědl obvyklých pět knedlíků, ale dal si pouze čtyři.

Pokud se mě budou držet obtíže, které patří k příznakům PCS, kdy mám navštívit lékaře? Mám čekat třeba 3 měsíce, zda to samo neodezní?

Pokud je váš lékař uvědomělý a ví, jak na PCS, i kdyby na to měl svůj postup, který mu funguje, nečekejte s tím. Nejlepší investice je vždy do vlastního zdraví. Pokud lékaře v dosahu nemáte, můžete se objednat k nám, kde se vám budeme maximálně věnovat.

Postcovidový syndrom 3

Je možné udělat maximum pro to, abychom případný post-covid syndrom zmírnili, či minimalizovali? Např. užíváním doplňků stravy, různých preparátů, např. infuzemi vitaminu C, nebo jiným posilováním imunity?

Po prodělaném onemocnění se snažit posilovat svou tělesnou i duševní schránku. Neklesat na mysli, oprostit se od projevu agrese, méně sledovat televizi a více pobývat v přírodě. Také se nám osvědčila postcovidová bylinná směs v odvarech, které pacienti pijí dvakrát denně po dobu jednoho měsíce a docházejí během toho na infuze multivitaminu s vysokou dávkou vitaminu C (odpovídá cca 80 kg pomerančů) a minerálů, jako jsou selen, zinek či molybden.

Na internetu už některé společnosti nabízejí různé balíčky, které nabízejí zmírnění PCS například perličkovou koupelí, která uvolní svalové a psychické napětí, či přístrojovou lymfodrenáž, coby účinnou terapii k celkové regeneraci organismu. Jsou toto procedury, které má smysl podstoupit? Mohou těm, které netrápí vážnější komplikace, ulevit a pomoci?

Jako doplňková léčba určitě ano. Covid-19 je mnohdy i o psychice. Pokud bychom měli na klinice i tu vanu, určitě bychom ji integrovali do léčebného procesu jako podpůrnou léčbu :). Dáme-li však na váhu naši měsíční léčbu, která odpovídá cca 320 kg pomerančů, které během té doby dostaneme do těla pacienta a nemusíme se strachovat, že se to nevstřebá, kompletní spektrum vitaminů a minerálů, 3,5 kg sušených bylin v odvarech a imunomodulační vitální houby, jako jsou Coriolus či Reishi v té nejvyšší kvalitě, pak rozdíl v léčbě bude každému zjevný. Všem přejeme hlavně pevné zdraví a neklesat na mysli.

Lze na závěr shrnout, co vše vlastně PCS představuje, jaké jsou jeho nejčastější problémy? Nebo se problémy liší v závislosti na tom, jak těžký byl průběh onemocnění?

Postcovidový syndrom lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemocnění covid-19 bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh onemocnění. Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, sklony k depresím, potíže se zažíváním.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.