Poznejte alfu a omegu TCM: Qi a krev trochu jinak


Alfou a omegou tradiční čínské medicíny je Qi a krev. Fungují jako celek, jeden bez druhého nemá dlouhého trvání. Qi je generálem krve, dává jí pohyb a zabraňuje srážení. Krev je matkou Qi, kterou v sobě váže a podle potřeby ji dopravuje na místo a uvolňuje.

Zatímco krev je podle TCM jen jedna, Qi se dělí na několik typů, často v souvislosti s orgány nebo funkcemi. Takto máme například Qi vyživující, obrannou, osnovnou…

Zní to jednoduše a pro pochopení fungování těla to stačí. Pokud vás však zajímají detaily, musíme zabrousit trochu do biochemie.

Jak vzniká Qi?

Qi, tedy energie, kterou pro život potřebujeme, si bereme ze vzduchu, vody a stravy. Projevem dostatku Qi je čistý čerstvý vzduch, například po dešti. Nejvíce Qi má proudící voda, zvláště pokud vyvolává chuť se znovu napít. Strava plná Qi je čerstvá a minimálně zpracovaná.

Továrnou na Qi je Slezina. Ta zahrnuje nejen orgán slezinu, ale také slinivku a dvanáctník. Tedy orgány, ve kterých probíhá přeměna a vstřebávání energie z potravy. Část vstřebaných živin je lymfatickým systémem vedena k srdci a jako tkáňový mok doplňuje krev.

Trávení sacharidů, bílkovin a tuků je známé každému absolventovi základní školy. Připomenu, že buněčnými továrnami na energii jsou mitochondrie, které transformují chemickou energii metabolitů v druh energie dostupné buňkám.

Tato energie je z části skladována v makroergních fosfátových vazbách určitých sloučenin. Mezi nejznámější sloučeniny patří ATP (adenosintrifosfát), ADP (adenosindifosfát), GTP (guanosintrifosfát) a další. Uvolněním vazeb se dá energie využít pro fungování pochodů na úrovni buňky.

Takto se dá vysvětlit energie Qi, která byla součástí něčeho jiného a stala se součástí nás.

Kde vzniká krev?

Krev vzniká v kostní dřeni, ale u dospělých může Slezina v určitých situacích její funkci nahradit. Slezina je místem posledního odpočinku červených krvinek a zdrojem tělního železa, které se recykluje. Také se zde ukládá část krve a krevní destičky, které mohou být uvolněny do oběhu podle potřeby. Kromě hřbitovu krvinek funguje jako krevní filtr a její poranění silně krvácí. To je nesjpíš jeden z důvodů, proč jí staří Číňané přiřkli úlohu v rození krve. Připomenu ještě, že Slezina je důležitým orgánem lymfatické a imunitní soustavy.

Nyní si vysvětlíme základní pojmy, kterými jsou prázdnota Qi a prázdnota krve.

cervene-krvinky

Prázdnota Qi a krve

Řekněme si na rovinu, že je to relativní pojem, značící únavu až vyčerpání. Unavené může být trávení, svaly nebo mysl. V návaznosti na nich trpí na prázdnotu Qi jednotlivé orgány, hlavně Plíce nebo Srdce. Nás zajímá kořen problému, týkající se kupodivu zase Sleziny!

Tkání Sleziny jsou svaly. Ty dokážou pojmout krev. Čím více svalů, tím více krve a tím více Qi máme k dispozici. Ta dobrá, správná Qi, se v lidském těle nazývá Zheng Qi, je to taková naše vitální energie. Tedy čím aktivnější jsme, tím více energie potřebujeme a tím větší porce jídla zvládneme sníst. A rovněž dokážeme více energie uložit. Tělo se totiž adaptuje na buněčné úrovni zvýšením počtu mitochondrií.

Důraz na harmonii těla a duše má své opodstatnění ve smyslu vyvážení fyzických a duševních aktivit. Bez fyzické aktivity se tvorba Qi snižuje, bez odpočinku zase nemá čas se doplnit. Ideálem by neměl být ani knihomol, ani kulturista, ale takový sečtělý kondiční sportovec.

Doplnit Qi

Energii nám doplní pouze správná životospráva s dostatkem spánku a kvalitní stravou s dostatkem bílkovin a tuků. Sportovec regeneruje rychleji. Nicméně proces dobíjení energie lze zrychlit a zlepšit. Do hry vstupují přírodní látky obsažené v mnoha rostlinách kolem nás. Největší zásobárnou jsou kořeny a nejznámější je asi ženšen, v překladu „lidský kořen“. Zejména v kombinaci s kozincem blanitým působí jako superdobíječ energie. Nečekejte účinek jako po vypití kávy. Ta je naopak během užívání ženšenu zakázaná. Jde o postupné doplnění energie v orgánech a tkáních, které nám dává kromě lehce zvýšené hladiny energie pocit pevnosti, jistoty a klidu nehledě na situaci a denní dobu.

Téměř každá vitální houba více či méně podporuje a doplňuje Qi. Zpravidla Sleziny, ale i dalších orgánů. Mezi nejsilnější dobíječe energie patří Coriolus, Cordyceps, Reishi nebo třeba Pornatka. Poslední tři tvoří součást směsi MyVitality, určenou na podporu vitality.

Je třeba dodat, že na proces tvorby energie mají vliv také některé vitaminy, zejména vitamin C a vitaminy B-komplexu. Další biogenní prvek je velmi známý. Jód je nezbytný minerál pro hormony štítné žlázy, která řídí energetické pochody v těle, a jeho vyšší příjem dokáže zázraky.

Doplnit krev

Když máme dostatek Qi na všechny naše činnosti a kousek nám ještě zbývá, dochází k doplňování krve. Děje se tak hlavně v noci, nebo při odpočinku. Krev se stahuje dovnitř, čistí se a doplňuje o nově vzniklé krvinky. Nejlepším doplňovačem krve jsou játra a morek, kdo jim nefandí, měl by vyhledávat hlavně hovězí maso. Vegetariáni by si měli dávat alespoň vejce.

Co naplat. Živočišné produkty obsahující krev mají vše, co pro krvetvorbu potřebujeme a rostlinné je zcela nenahradí. Tak, jak je pro Qi důležitá Slezina, tak je pro krev důležitý žaludek, přesněji žaludeční faktor umožňující využití vitaminu B12 v tenkém střevě. Do hry opět vstupují vitaminy B-komplexu a vitamin C pro stimulaci žaludku a podporu trávení.

Dang Gui (děhel čínský) je základní bylinnou směsí na doplnění krve. Dalšími jsou například rdesno mnohokvěté, rehmánie lepkavá nebo pivoňka bělokvětá. Jsou to zase kořeny, mnohdy obsahují oleje, a jsou mastné a sladké.

Jsou však i vitální houby podporující krev. Nejznámější je Reishi, která zároveň uklidňuje ducha Shen a zlepšuje spánek. Shiitake podporuje krev, Qi i tekutiny. Hlíva kromě podpory krve posiluje Játra a šlachy. Ukázkovou směsí na doplnění krve je MyBlood.

Protože prázdnotu krve provází zvýšené pocení, je dobré zařadit více kyselé chuti. Nejenže zavírá póry, snižuje pocení a zadržuje tekutiny, ale také podporuje žaludek v sekreci žaludeční kyseliny, určující trávení bílkovin.

Prázdnota Qi a krve může postihnout každého. Projevy závisí na mnoha faktorech a mnohdy již mají nějaký název, diagnózu. To je třeba mít na paměti, protože bojovat s následky bez přihlédnutí ke kořenu problému, je jako hon na Bílou velrybu – zbytečné a marné.

 

Autor: Radim Jakeš

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB


Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
2 min

Kauzalita v čínské medicíně: Jak porozumění příčinám zlepšuje léčbu

Zobrazit Článek

Kauzalita v čínské medicíně: Jak porozumění příčinám zlepšuje léčbu
5 min

Migréna a TCM: Efektivní metody pro přirozenou úlevu od bolesti

Zobrazit Článek

Migréna a TCM: Efektivní metody pro přirozenou úlevu od bolesti
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Kari z červené čočky s dýní

Zobrazit Recept

Kari z červené čočky s dýní
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.