Praktické základy feng shui - tvary a formy - 2. díl

Všechny díly článku


Praktické základy feng shui - tvary a formy - 2. díl


Feng shui má mnoho vrstev. To je dáno tím, že existuje nespočet technik, které konzultanti ve své feng shui praxi využívají. Od těch bazálních a jednoduchých až po ty složité, které jsou náročné jak na výpočet, tak na interpretaci.

Techniky ve feng shui se dělí také na krátkodobé a dlouhodobé. Dlouhodobé techniky jsou například Bagua a Bazhai. Ty by se měly používat ještě před samotnou stavbou analyzovaného prostoru. Když se tyto techniky použijí správně, efekt je dlouhodobý a pak v daném prostoru stačí v závislosti na plynutí časových cyklů aplikovat techniky krátkodobé jako je například Xuan Kong Fei Xing – technika letící hvězdy.

Dnes budu psát o základní technice, která patří mezi dlouhodobé, a její principy tvoří základ každé feng shui analýzy. Je jednoduchá na pochopení i aplikaci, přičemž ji můžete použít hned po přečtení tohoto článku. Jmenuje se tvary a formy.

Tvary a formy

Tvary v prostoru aktivují vzorce, přičemž negativní tvary podpoří negativní vzorce, zatímco ty pozitivní podpoří prostor pozitivně. Proto bychom měli následující zásady aplikovat již před návrhem stavby prostoru.

Vstup

Vstup do prostoru představuje jednu z nejdůležitějších částí obydlí, protože skrze něj do prostoru vchází energie Qi, čímž ho vyživuje. Je proto důležité, abychom udržovali tuto část v dobré kondici a čistotě.

Několik níže uvedených základních principů pomůže dodat vašemu vstupu na atraktivitě, a především přitáhnout správnou Qi.

Obrázek1

Výhled a přístup ke vstupním dveřím

Přístup ke vstupu je vhodné takzvaně meandrovat. Zpomalí to tok přicházející Qi a ta pak do prostoru proudí příznivě a harmonicky.

Výhledu od vstupních dveří by neměly bránit objekty jako například strom nebo sloup veřejného osvětlení.

Obrázek2

Vstup by měl být ochráněn před škodlivou Qi, kterou tvoří cesty vedoucí přímo ke dveřím vstupu, nebo ostrý úhel budovy mířící přímo na vstup.

Obrázek3
Obrázek4

Přední vstup do prostoru a zadní vstup do prostoru by neměly být v jedné linii, aby vstupující Qi neměla tendence okamžitě opouštět prostor zadním vchodem.

Obrázek5

Vstupní dveře by neměly být naproti dveřím na toaletu a od vstupních dveří bychom neměli mít výhled do kuchyně nebo na krb. Narušuje to přicházející Qi. Pokud je taková situace přítomna, snažíme se ji harmonizovat květinou, závěsem nebo třeba roletou.

Pořádek a čistota

Prostor za vstupními dveřmi je místo, které vidí návštěvníci jako první a to, jak vstup vypadá, ovlivní celkový dojem z obydlí.

Sundáváme si tady kabát, zouváme boty a vstupujeme „očištění“. Je to místo očisty, a proto bychom zde měli pro tu očistu mít adekvátní podmínky – mít si kam dát boty a kabát.

Je vhodné, aby prostor pro odkládání vrchních dílů oblečení a bot byl od zbylé části vstupní haly oddělen, například dlažbou nebo koberečkem.

Vchod by měl být dobře osvětlený, funkční, bezpečný a bez zbytečných věcí. Je důležité, aby zde nebyly žádné překážky bránící Qi při vstupu do prostoru. Pozor na nepořádek nebo zadrhávající se dveře.

Ložnice

Spánek je pro naše zdraví velmi důležitý, protože když spíme, obnovujeme své síly a regenerujeme své tělo. To je pro naše zdraví nevyhnutelné. Je to místo odpočinku a klidu, který nás vyživuje, doplňuje naše tělo, utišuje mysl a harmonizuje ducha.

Úspěšní lidé či podnikatelé na otázku, co každý den pro svůj úspěch dělají, často odpoví, že v první řadě kvalitně spí.

Vaše ložnice by měla být místností, do které když vkročíte, měli byste mít pocit klidu, spokojenosti a harmonie. Měla by to být vaše oáza, svatyně odpočinku a intimity.

Hlavní ložnice

Hlavní ložnicí nazýváme místnost, která patří rodičům, tedy těm, kteří o chod celé domácnosti pečují. V mé praxi nejednou vidím, že rodiče raději zvolí menší a méně útulnou místnost, aby uvolnili prostor dětem. Toto není vhodné, protože by rodiče měli obývat prostor, který náleží jejich postavení v rodině. Stejně jako císař a císařovna i rodiče by měli spát královsky. Pokud jsou odpočatí a spokojení rodiče, budou i děti. Dětem naopak stačí menší místnost, nevadí jim patrové postele či menší pokoje, protože děti, obrazně řečeno, potřebují dělohu, mít své místečko, hnízdečko. Nepotřebují velký pokoj, protože by v něm mohly mít pocit opuštěnosti a ohrožení.

V rodičovské ložnici preferujeme rovnocenný přístup k posteli pro oba partnery a stejně velké noční stolky a lampičky. Tím podpoříme rovnocenný vztah a také harmonii páru.

Zrcadla v ložnici

Zrcadlu v ložnici se raději vyhýbáme. Odráží světlo, což je yangová vlastnost, a odráží energii. V ložnici preferujeme yinové prvky, ke kterým zrcadlo nepatří.

Materiály v ložnici

V této yinové místnosti se snažíme vyhnout útoku Yangu, což může být chaos, nepořádek, výrazný lesk, velké teplo, nebezpečí, tvrdost nebo ostré věci.

Pro materiál postele preferujeme dřevo a volíme pravidelný tvar. Kovová postel je poněkud problém, protože kov jako vodič vodí vibrace. Kovová postel je v pořádku, když je kov léčivým prvkem podle Bazi (čínská astrologie).

V ložnici nemá být přítomen chlad vody, takže zde neumisťujeme žádné velké vodní prvky.

V ložnici se vyhýbáme extrémním barvám modré a červené. Pro použití těchto barev musíme mít důvod – například použití modrého koberce nebo povlečení do ložnice, která je na jihu. Jinak volíme barvy jemné pastelové, spíše matnější, měkké a na dotek příjemné materiály.

Televize a elektronika

Televize v ložnici dnes už nepředstavuje takový problém jako kdysi. Je to kvůli dnešním obrazovkám, které už nevyzařují tolik elektrosmogu. Nicméně, televize představuje nositele emocí a informací, a to může způsobovat neklidný spánek. Proto se jí v ložnici raději vyhněte.

Krb v ložnici

Krb je yangovým prvkem, a když ho už v ložnici máme, je důležité vždy před spaním vyvětrat. Obecně ale platí, že voda a oheň nejsou typické prvky pro ložnici.

Trámy, šikminy a nebesa

Trámy nad postelí vytvářejí vlnivý efekt pohybu Qi, který ovlivňuje spánek a zdraví. Proto se jim v ložnici raději vyhýbáme. Když už trámy v ložnici jsou, lze je skrýt například za látku.

Šikminy vytvářejí pocit nebezpečí, kdy máme dojem, že na nás šikmá stěna padá. Vyřešit to lze vhodným umístěním lampičky tak, aby svítila nahoru, směrem na šikminu, tím opticky nasměrujeme energii nahoru.

Totéž platí, když máme nad čelem postele polici. V takovém případě si můžeme nechat vyrobit nábytek na míru a postel odsuneme nebo použijeme lampu.

Nebesa nad postelí se dnes už tolik nepoužívají. Původně se používala v hradech a zámcích, kde byly rozlehlé a nevytápěné prostory, aby se díky nim zajistil yinový aspekt – bezpečí a teplo. Dnes v menších ložnicích nejsou potřeba.

Umístění oken a dveří v ložnici

Jak jsem psala již dříve, v ložnici se vyhýbáme útokům Yangu, což je energie, která vstupuje do ložnice dveřmi. Energie Yang vstoupí dveřmi a následuje světlo, čímž vzniká yangový proud, který když přechází přes postel, působí problémy.

Proto by postel neměla být umístěna naproti dveřím a čelo postele by mělo být umístěné na yinové zdi (to je zeď bez oken a dveří) a ne na yangové (zeď, ve které jsou okna nebo dveře).

Obrázek6

Postel by neměla být umístěna pod oknem, protože to způsobuje neklidný spánek a neměla by být umístěna mezi oknem a dveřmi, protože proudění Qi a vzduchu ruší spánek.

Obrázek7

Postel umístěná pod úhlem nemá dostatečnou oporu želvy za čelem postele. Želva zajišťuje pocit bezpečí a ochrany během spánku. To se pak promítá do vašeho zdraví.

Obrázek8

Správně umístěná postel je taková, která má čelo u yinové zdi, nachází se v dostatečné vzdálenosti od okna a/nebo dveří a je stejně přístupná z obou stran.

Obrázek13

Pracovna

V práci trávíme spoustu času, a proto je tento prostor důležité mít v pořádku. Není jedno, kam umístíte váš pracovní stůl a zda od něj vidíte na dveře.

Správné rozmístění nábytku v kanceláři a správné umístění vašeho pracovního stolu může výrazně zvýšit pracovní efektivitu a pomoci vaší práci, kariéře či firmě růst.

Umístění oken a dveří v pracovně

Základní pravidlo pro pracovnu je: vidět od pracovního stolu na dveře do pracovny, a mít přehled, co se v této místnosti děje.

Když nesedíte zády ke dveřím, vyhýbáte se útoku Yangu na vaše záda. Pracovní stůl by neměl být umístěn na stejné stěně jako vstupní dveře, jinak by člověka sedícího za stolem Qi vcházející dveřmi atakovala a mohla tak způsobit problémy s jeho koncentrací.

Obrázek10

Pracovní stůl by neměl být umístěn v jedné linii mezi dvěma okny, dveřmi nebo mezi oknem a dveřmi. Vyvarujeme se tak prudké yangové energii plynoucí ze dveří k oknu, která by mohla stejně jako v předchozím případě narušit vaši koncentraci při práci.

Obrázek11

Pracovní stůl by neměl být v místnosti umístěn pod úhlem. Člověk při práci potřebuje oporu a ochranu želvy k tomu, aby byl dostatečně produktivní a soustředěný.

Obrázek12

Správně umístěný pracovní stůl má oporu za zády, čemuž říkáme opora želvy, nachází se v dostatečné vzdálenosti od Qi vstupující dveřmi a vycházející oknem. Člověk sedící za stolem musí mít zároveň přehled o každém, kdo vstupuje do místnosti.

Obrázek13

Tvar pracovního stolu

Pracovní stůl do pracovny volíme raději hranatý. Oválný stůl se hodí více do místnosti určené pro porady a jednání.

Výhled od pracovního stolu

V pracovně je důležité to, na co se díváte. Volte hezké, inspirující, motivující obrazy, předměty, které vás povznášejí. Použijte vyobrazení vašich snů, cílů, úspěchů a vizí.

Kuchyně

V kuchyni pravidelně připravujete jídlo, které jíte. Pokud se zde nachází nepříznivá Qi, promítá se to do vaší stravy, což se může negativně odrazit na vašem zdraví.

Proto byste správným tvarům v kuchyni měli věnovat stejnou pozornost, jakou věnujete vstupu, ložnici a pracovně.

Tvary v kuchyni

V kuchyni by prvky voda (dřez) a oheň (sporák) neměly být v bezprostřední blízkosti (méně než 60 cm), nebo dokonce vedle sebe. Pokud se tomu neumíte vyhnout, umístěte mezi ně dřevo, to pomůže trochu napětí přemostit a zharmonizovat.

Obrázek14

Oheň a voda by neměly být ani přímo naproti sobě. Jedná se rovněž o přímý střet těchto dvou prvků, což může ovlivnit zdraví obyvatel prostoru. Když to už takto umístěné máte, nápravou může být umístění prvku dřeva mezi tyto dva prvky. Dřevěný paraván, vyšší pokojová rostlina nebo vyšší dřevěná skříňka.

Obrázek15

V dnešní době tak populární umístění sporáku na ostrůvku uprostřed kuchyně není bohužel z hlediska feng shui šťastné. Sporák by měl být vzhledem ke své nespoutané ohnivé energii umístěn u zdi, nebo alespoň u nějaké pevné opory, kterou je například vyšší prosklená deska za sporákem nebo polička.

Obrázek16

Dbejte na to, abyste při stání u sporáku neměli za zády dveře. Takové umístění působí nepříznivě především na vaše záda a bederní část páteře, které po neustálém útoku yangové energie ze dveří může trpět bolestmi a zatuhnutím.

Obrázek17

 

Autor: Ing. Lucia Petriláková



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Feng Shui - Palác života. Jak ho najít, upravit a využívat - 5. díl

Zobrazit Článek

Feng Shui - Palác života. Jak ho najít, upravit a využívat - 5. díl
3 min

Feng Shui - Jak jednoduše používat své příznivé směry - 4. díl

Zobrazit Článek

Feng Shui - Jak jednoduše používat své příznivé směry - 4. díl
4 min

Feng Shui - 5 nejdůležitějších částí prostoru - 3. díl

Zobrazit Článek

Feng Shui - 5 nejdůležitějších částí prostoru - 3. díl
3 min

BAZI - 5 struktur - odkrýváme další vrstvu vaší povahy - 3. díl

Zobrazit Článek

BAZI - 5 struktur - odkrýváme další vrstvu vaší povahy - 3. díl
11 min

Praktické základy feng shui - tvary a formy - 2. díl

Zobrazit Článek

Praktické základy feng shui - tvary a formy - 2. díl
8 min

Feng shui - Můj dům, můj hrad - 1. díl

Zobrazit Článek

Feng shui - Můj dům, můj hrad - 1. díl
5 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Tajemství dlouhověkosti: TCM a aktivní životní styl prodlužují život

Zobrazit Článek

Tajemství dlouhověkosti: TCM a aktivní životní styl prodlužují život
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.