Putování po zemi Středu - 2. díl


Jednou z nejstarších zemí světa je Čína. Zhongguo, Říše Středu (jak Číňané nazývají svůj stát) je tajemná, pro naší evropskou mysl nepochopitelná civilizace, která neskutečným způsobem přispěla k rozvoji lidstva.

Miliony turistů jezdí do Číny hledat odpovědi na důležité otázky, pochopit čínskou duši a důvody čínského hospodářského zázraku. V neposlední řadě rovněž poznat památky této třetí největší a první nejlidnatější země na světě, která vznikla před více než pěti tisíci lety.

Ráda bych vám poskytla doporučení na místa, která jsou velmi málo navštěvovaná turisty. Bohužel takových míst je v Číně málo a pokud existují, není pro cizince příliš bezpečné se vydávat tam, kde není očekáván.

Níže uvádím několik turistických atrakcí, ke kterým se váže nějaká má osobní vzpomínka.

Plavba po Dlouhé řece (Chang Jiang)

Nejdelší řeka v Číně protéká mnoha úžasnými místy v této zemi. Při vyhlídkové plavbě můžete proplout kaňonem a soutěskami, nasednout do člunu a doplout do hor, přičemž si můžete prohlédnout přírodní a architektonické památky, starobylé kláštery a vesnice. Během cesty vás čeká pohled na velmi malebnou krajinu, jako jsou například bouřlivé vodopády. Doporučuji si připlatit za lepší loď. Levnější varianty nepůsobí bezpečně a z hygienického hlediska se turista po dobu plavby necítí zcela komfortně. Plavba trvá cca 4 dny a můžete doplout téměř až k přehradě Tři soutěsky, která je známa díky největší elektrárně na světě. Pocit, že se procházíte po této gigantické stavbě je bezpochyby zajímavý, nicméně počasí v této části bývá velmi často mlhavé, a tudíž si z prohlídky odnesete opravdu jen zmíněný pocit.

Kamenný les (Shilin)

Nachází se v jižní části Číny v provincii Yunnan, nedaleko jejího hlavního města Kunming. Tato přírodní památka je uvedena na seznamu UNESCO. Unikátní místo vzniklo téměř před 250 miliony lety a zaujímá rozlohu přibližně 350 km2. Ti z vás, kdo mají rádi náš český Adršpach, určitě ocení umění přírody, která v průběhu let vytvořila z kamenů bizarní útvary, jako jsou různá zvířata, ptáci, a dokonce i lidské postavy. Toužíte-li být v takto pohádkovém místě téměř sami, vyberte si pro cestu období čínského Nového roku (přelom ledna – února). Většina Číňanů cestuje především ke svým příbuzným, a hlavně je zde v této době poměrně chladno.

Shangri-la (tibetsky – Země svátosti a míru)

Dostat se do Tibetu je poměrně obtížné a drahé. Pokud toužíte nasát atmosféru Tibetu, Shangri-la je místem, kde se vám to zaručeně povede. Ačkoliv je oficiálním názvem tohoto místa v provincii Yunnan Zhongdian, téměř všichni turisté znají jediný název, a to Shangri-la. Nejjednodušší cesta, jak se tam dostat, vede autobusem z Dali (cca 300 km), případně z Kunmingu (cca 650 km). Město Shangri-la se nachází v nadmořské výšce 3 200 metrů na větrem ošlehané Tibetské náhorní plošině. Jedná se o drsné, klidné a poněkud zapomenuté místo, ve kterém pocítíte výškovou nemoc, pokud se tam dostanete bez přípravy. Pobývala jsem zde dvakrát po třech dnech a bohužel jsem trpěla nespavostí, bolestmi hlavy a krvácením z nosu. Což mi nicméně v nejmenším nebránilo vychutnat si mýtickou atmosféru města.

Centrum Starého města vyhořelo v roce 2014, ale Číňané díky své schopnosti uvést vše v co možná nejkratším termínu do původního stavu město opravili, a dle mého názoru vypadá ještě hodnověrněji než před požárem. Útulné dlážděné uličky, živý dav Tibeťanů v národních krojích, starobylé čajovny, kde můžete ochutnat tibetské nápoje, obrovský modlitební buben s krásným výhledem na město a jeden z největších buddhistických klášterů v celé jihozápadní Číně, Songzang. Tento klášter, který je často nazýván malá Potala, byl postaven před více než 300 lety a v současnosti zde žije více než 600 mnichů.

Já osobně mám pořád před očima mnicha, který jednoho lednového mrazivého odpoledne dorazil před vstupní bránu kláštera pouze ve sporém oděvu a páskovaných botách v autě značky Škoda Octavia, vystoupil a začal někomu hlasitě telefonovat mobilním telefonem. Zatímco já jsem byla oblečena do zimní bundy, čepice, rukavic, zkrátka opravdu teple. Tento naprostý kontrast duchovna, jednoduchosti, čistoty a zároveň modernosti ve mně zanechal nezapomenutelný zážitek a v tu chvíli jsem si uvědomila, že život těchto mnichů, kdesi ve vysokých horách, je daleko šťastnější než ten náš.

Nyní si však pojďme z přírodních atrakcí odskočit do velkolepých měst.

Hong,Kong,Harbour

Hongkong, Macau (Xianggang, Aomen)

Hongkong se nachází v jižní části Číny, přičemž se jedná o město, které má své vlastní ekonomické, politické i sociální postavení. Alespoň se takto Hongkong zatím tváří. V současnosti je považován za obrovské finanční a obchodní centrum, které ve světě hraje jednu z hlavních rolí. Na tomto městě obdivuji kontrast mezi dávnými tradicemi a nejmodernějšími mrakodrapy.

Viktoriin vrchol nabízí velkolepé scenérie a úžasné výhledy na Hongkong. Nábřeží zálivu je jedním z nejkrásnějších míst s unikátní moderní architekturou, kterou lze obdivovat z opačné části zaobleného pobřeží. Ti z vás, kteří obdivují přístavy a kotvící lodě v nich, určitě nesmí vynechat promenádu ve třetím největším přístavu na světě. Doposud se mi nepovedlo spatřit lodě velikosti panelových domů, které z Hongkongu vyplouvaly do celého světa.

Jestliže se vám v Hongkongu podařilo nasát atmosféru rušného New Yorku, v Macau nasajete nezaměnitelnou pohodu Portugalska. Tato bývalá kolonie nabízí skok do Evropy.

Macao je skvělým místem pro procházky, protože zde na každém kroku můžete vidět kostely, pevnosti, chrámy a další historické budovy, které jsou památkami čínské a portugalské architektury. Kromě budov si pozornost zaslouží i stará část Macaa tvořená labyrintem úzkých uliček a ulic, kde se nacházejí stovky obchodů. A pokud vás omrzí davy turistů, pak si vždy můžete užít ticho v některém z několika velkých parků, nebo vyrazit na ostrovy.

Hainan

Stejně jako Hongkong a Macau, je pro mě i Hainan synonymem „jiné Číny“. Název se překládá jako „mořský jih“. Tato „čínská Havaj“ se nachází v tropickém pásmu a leží na stejné zeměpisné šířce jako Havajské ostrovy, obklopená krásnými plážemi, průzračnou vodou a korálovými útesy. Hlavními turistickými centry jsou města Sanya a Haikou. Díky poměrně stálé teplotě v rozmezí 23–27 °C je ideální pro dovolenou v průběhu celého roku.

Při návštěvě ostrova mě zaujal chrám Nanshan, který leží nedaleko zálivu Sanya. Je obklopen velkým parkem s architekturou dynastie Tang, buddhistickými sochami a obrazy. Hlavní atrakcí je socha bohyně Guanyin (která ve skutečnosti byla mužem), bohyně milosrdenství a patronátu. Socha o výšce 3,8 metrů je pokryta několika kilogramy zlata, stříbra a je zdobena jihoafrickými diamanty.

Mezi další zajímavosti, které nesmíte vynechat, patří Opičí ostrov. Tato státem chráněná přírodní rezervace se nachází na jižním pobřeží ostrova Hainan, nedaleko města Sanya. Žije zde více než 2 500 opic, převážně makakové.

Můžete zde sledovat život opic, nebo se podílet na jejich krmení, můžete se také podívat na docela zajímavou show, kterou opice připravily.

Už cesta na tento ostrov je sama o sobě krásným výletem: můžete se například svézt 10minutovou lanovkou, která vám poskytne skvělý výhled na oceán, navíc jet lodí a poté přestoupit na autobus. Nejen krásný výlet, ale také zážitek. Před vstupem na ostrov vás průvodce upozorní, že byste neměli jíst a pít v blízkosti opic, které jsou na ostrově ale opravdu všude. Na tomto ostrově rčení „drzý jako opice“ opravdu dostálo svému významu. V tropickém počasí je pitný režim nevyhnutelný, i navzdory tomu, že musíte dbát na bezpečnost. Takže se mi zkrátka stalo, že jsem nevědomky vyndala láhev z batohu. Než jsem ji však stačila otevřít, makak, který mi sotva sahal ke kolenům, přiskočil, vytrhl láhev z ruky, hbitě odšrouboval vršek a vypil půllitrový obsah láhve. Tento zážitek byl úsměvný a nezapomenutelný.

 Ať se mě kdykoliv kdokoliv zeptá, kde se mi líbilo nejvíce a kam bych se chtěla znovu vrátit, má odpověď zní navzdory tomu, že jsem navštívila spoustu míst, stále stejně: ČÍNA. A to možná i z toho důvodu, že „cestování a změna místa dodávají mysli novou sílu“, jak kdysi dávno tvrdil Seneca. V mém případě to o Číně platí několikanásobně.

 

Autor: Mgr. Hana Vitochová



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Tajemství dlouhověkosti: TCM a aktivní životní styl prodlužují život

Zobrazit Článek

Tajemství dlouhověkosti: TCM a aktivní životní styl prodlužují život
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.