Putování po zemi Středu - 1. díl


Pro někoho synonymum zaostalosti, nízké kvality, levné pracovní síly, pro někoho světová velmoc, která hraje významnou roli v ekonomice planety. Čínu chápu jako směs toho i onoho. Země, která potěší i toho nejnáročnějšího cestovatele.

Pojďme společně navštívit místa, která nás nadchnout svou dechberoucí krajinou jako jsou hory Huangshan. Pokud preferujete šik a třpyt, zaujme vás Šanghaj svou futuristickou architekturou. Upřednostňujete hory, dávnou historii, výbornou kuchyni, navštivte Hangzhou. Chcete-li zavzpomínat na filmy s kung-fu mistrem Brucem Lee, vydejte se do Shaolinu.

HUANGSHAN

Putování po zemi Středu 2

Pohoří Huangshan – Žluté hory na jihu provincie Anhui je světově proslulé malebné letovisko a oblíbená turistická oblast o rozloze cca 1200 m2. V roce 1990 bylo pohoří Huangshan zařazeno organizací UNESCO na seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Hlavní nádheru pohoří Huangshan tvoří skály, krásné vrcholy, moře mraků a borovice těch nejbizarnějších tvarů. Tmavě zelené jehličnaté listy, ploché vrcholy, křivé větve a silné kmeny jsou výsledkem boje o přežití v mlze a silném větru.

Wu Yue je souhrnný název pro nejvýznamnější hory v Číně, jmenovitě Taishan v provincii Shandong, Huashan v provincii Shaanxi, Hengshan v provincii Shanxi, Songshan v provincii Henan a Emeishan v provincii Yunan. Říká se, že po shlédnutí Wu Yue už nechcete navštívit žádné další hory. Mně nezbývá než tuto myšlenku potvrdit. Huangshan má, dle mého názoru, od každé hory jednu z jejich předností. Nádheru Taishanu, sílu Huashanu, mraky Hengshanu, vodopády v Hengshanu a chlad Emeishanu.

Pohoří Huangshan se pyšní nejen svou nádherou, ale také obrovskou rozmanitostí flóry a fauny, díky které bylo zařazeno na seznam světového přírodního a kulturního dědictví.

Putováním po Žlutých horách narazíme na staleté borovice, jedle gingko, kafrovníky, vzácné stromy Magua – pozůstatky doby ledové, a další vzácné květiny. Pěstuje se zde také jeden z nejchutnějších zelených čajů Huangshan Maofeng. Ze zvířat můžete narazit na opice, bažanta stříbrného, či mnoho pěvců.

Žluté hory mají velmi dlouhou historii, což dokládají starodávné knihy, básně a obrazy. Krásnou kaligrafii poetických frází najdete na mnoha místech hor.

Než se vám podaří všechnu tu zmíněnou krásu shlédnout, budete si muset vystát nekonečnou řadu na vstupenky do hor, proto doporučuji vstát brzy ráno před otevírací dobou a možná se vám podaří být u vstupu jako první. Protože se nacházíme v Číně, kde je velké množství lidí, všude, neplánujte v horách psychický odpočinek. Je zde často přeplněno. Lidé jsou i v místech, kde byste nikoho nečekali. Stezky nejsou zdaleka tak udržovány jako stezky v Alpách či Tatrách, proto není divu, že zde každoročně dochází k několika tragickým událostem. Po jednodenní návštěvě budete vyčerpání nejen fyzicky (v čínských horách jsou stezky tvořeny pouze schody, takže jdete buď nahoru nebo dolů), ale i psychicky.

ŠANGHAJ

Putování po zemi Středu 3

Šanghaj je jedním z největších obchodních měst na světě. Jako první v Číně toto město otevřelo dveře Evropanům a dodnes zůstává vedoucím městem země. Trhy a obchody, stejně jako neobvyklá městská atmosféra Šanghaje, přitahují každoročně stovky turistů. Když sem dorazíte, udělejte si procházku podél historické části „Bund“ podél řeky Huangpu.

Pokud chcete rychle prozkoumat město, vezměte si parník a sjeďte řeku. Oblast Pudong naproti nábřeží se nazývá „Šanghajským Manhattanem“. Na jeho území se dostanete tunelem pro pěší, který se nachází pod vodou. Vyšplhejte na vyhlídkovou plošinu televizní věže Perla Orientu a neochuďte se o největší šanghajské mrakodrapy – Jin Mao a Šanghajské světové finanční centrum.

Projděte se po trhu se starožitnostmi, navštivte květinové, ptačí a rybí trhy. Odpočiňte si v zahradě Yu Yuan, což v doslovném překladu znamená „Zahrada radosti“. Pokud máte pocit, že už máte všeho plné zuby, sedněte si do kavárny v nejrušnější ulici Nanjing a celý ten shon pozorujte u dobrého zeleného čaje. Je možné, že se vám podaří sejít z hlavní turistické trasy, a to teprve uvidíte odvrácenou stranu Šanghaje. Život doslova na ulici bez elektřiny a teplé vody uprostřed zdánlivého luxusu. Taková je Šanghaj – světové ekonomické centrum & centrum bídy a chudoby.

HANGZHOU

Putování po zemi Středu 4

Hangzhou se nachází nedaleko Šanghaje. Bylo to jedno z největších a nejmocnějších měst starověké Číny. Od té doby se zde zachovalo mnoho nádherných památek.

Hlavním lákadlem města je Západní jezero - Xihu. Krajina vytvořená člověkem je až dokonale harmonicky kombinovaná s přírodou. Pagody, mosty, vrby dotýkající se vody, lotosy, broskvoně - krásu místa ocenili nejen básníci, umělci, ale lidé z celé Číny, kteří vytvořili přísloví: „Na nebi je ráj, na zemi je Hangzhou a Suzhou“. (poznámka: Suzhou = město)

Podél jezera můžete strávit celý den, ať už jízdou na kole, posezením v nesčetných čajovnách s ochutnávkou jednoho z nejchutnějších čínských zelených čajů Longjing - Dračí studna, anebo pouhou procházkou a nasáváním atmosféry čínského života.

Nejen Západní jezero láká turisty, ale také buddhistický chrám Lingyin, jeden z největších a nejbohatších v Číně. Při návštěvě Hangzhou nelze opomenout Pagodu šesti harmonií stojící na břehu řeky Qiantang, kde je možné na podzim spatřit nejvyšší říční příliv na světě.

V tomto městě jsem strávila rok a půl studiem čínského jazyka. Velmi často jsem nacházela klid na čajových plantážích, které se nachází poměrně vysoko v horách. Zde se můžete volně pohybovat mezi čajovníky, kromě sběračů čajových lístků nenarazíte opravdu na nikoho, což je v jedné z nejlidnatějších zemí světa opravdovým zázrakem.

SHAOLIN

Putování po zemi Středu 5

Při vyřčení slova Šaolin si vybavíte mnichy v oranžových róbách, kteří s naprostou precizností zasahují proti svým protivníkům v bitvě. Díky populární kultuře a filmům je jméno čínského kláštera silně spojeno s bojovými uměními. Proto sem chodí lidé, kteří se chtějí naučit kung-fu. Ne každý ale ví, že Šaolin je také architektonickým skvostem, zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěva Šaolinu je pro fyzicky zdatnější kousky. Pokud chcete alespoň na den zažít pocit šaolinského mistra, vyšplhejte ke klášteru po úbočí posvátné taoistické hory Songshan, projděte kamennými branami, prohlédněte si šaolinské budovy pokryté zelenými dlaždicemi, pohlaďte náhubky kamenných lvů, podívejte se do Síně tří Buddhů, vyšplhejte na 30 metrovou hodinovou věž, kde je umístěn největší buben v Číně.

V Šaolinu jsem měla možnost vidět při tréninku tříleté dítě a devadesátiletého starce, což je důkazem toho, že lze studovat čínštinu, kaligrafii a hlavně meditaci, která je podstatou dosažení mistrovství kung-fu, napříč generacemi.

Setkala jsem se s lidmi, kteří tvrdí, že do Číny už nikdy více a naopak s lidmi, které Čína nadchla natolik, že touží poznat další místa. Ke které ze stran se přikloníte vy?Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článkuHodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM

Zobrazit Článek

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.