Ruangan granule proti cirhóze jater při hepatitidě B


Hepatitida B (známá též jako žloutenka typu B) je způsobená DNA virem, který napadá jaterní buňky. Na rozdíl od hepatitidy typu A, u které dojde po určité době k plné úzdravě, hepatitida B může přejít do chronického (dlouhodobého až trvalého) zánětu. Viry samotné ničí jaterní buňky, to stejné dělá také zánět, který je infekcí vyvolán. Poškozená tkáň se snaží regenerovat (obnovit), ale často je to na základě jizvy, tj. funkční tkáň není obnovena, ale nahrazena vazivem. Dochází k fibrotizaci jater. To je samozřejmě spojené se snížením jejich funkcí, a že jich játra mají. Můžeme zmínit např. detoxikaci, metabolismus živin, produkce různých bílkovin (např. součásti srážecího systému), skladování vitaminů a minerálů…

Léčba hepatitidy B je obtížná a podávají se antivirotika, tj. protivirové léky. Ty mají za úkol potlačit množení viru a podpořit jeho trvalé odstranění z organismu. Tím se samozřejmě sníží i riziko toho, že dojde k trvalému poškození jater, tj. jejich fibrotizaci a možnému rozvoji rakoviny jater. S infekcí a fibrotizací by však mohly kromě antivirotik pomoci i byliny, např. směsi z tradiční čínské medicíny. Tradiční čínská medicína je praktikována tisíce let, je tedy jasné, že své postupy a bylinné směsi dlouho „vypilovávala“, aby byly co nejúčinnější.

Ve zpracované studii autoři využili u pacientů s hepatitidou B antivirotikum entecavir a granulemi Ruangan, které obsahují např. kozinec, šalvěj, anděliku, černohlávek, kurkumu, plod schizandry.

Studie se účastnilo 240 pacientů s potvrzenou chronickou hepatitidou B, u nichž byla provedena podrobná vyšetření před začátkem podávání a po ukončení léčby. Již před zahájením léčby měli pacienti v játrech fibrózu.  Polovina pacientů užívala po dobu 48 týdnů samotný entecavir nebo kombinaci entecaviru a Ruangan granulí.

Výsledky byly skutečně zajímavé. Pokud jste zvědaví, pokračujte ve čtení. Prozkoumání vzorků z jater však u pacientů ukázalo, že 48týdenní léčba zlepšila stav jater, ale, a to je důležité, pokud byly k antivirotiku přidány také granule, byl výsledek lepší. Došlo k výraznější regresi fibrózy (zmírnění) a také k výraznějšímu snížení zánětu v játrech. Toto zlepšení se projevilo dokonce i na ultrazvukovém vyšetření. Logicky se se zlepšením stavu jater také zlepšily jaterní funkce (normalizovaly se hladiny jaterních enzymů, bilirubinu). A co je důležité, snížilo se také riziko vzniku jaterní rakoviny během následujících 55 měsíců, po které byli pacienti sledováni.

Z výsledků je možné vyvodit, že Ruangan granule, přidané k antivirové léčbě chronické hepatitidy typu B, mohou být velmi prospěšné. Mohou pomoci zlepšit stav jater, jejich funkci i snížit riziko komplikací infekce v podobě rakoviny jater. Ruangan granule tedy mají potenciál léčit a chránit játra.

Ruangan granule proti cirhóze jater při hepatitidě B 2

Výroba granulí

Surové byliny byly dvakrát po dobu dvou hodin louhovány destilovanou vodou (1:10 w/v). Poté byly odvary smíchány, přefiltrovány a vakuově zahuštěny, aby se získal koncentrovaný čirý krém. Nakonec byl krém vysušen a byly přidány vhodné farmaceutické pomocné látky, aby vznikly granule. Každá dávka surových bylin odpovídala suchému granulátu RG 34,17 g, včetně Trionycis Carapax 2 g, Notoginseng Radix et Rhizoma 12,5 g, Salviae Miltiorrhizae Radix et Rhizoma 3 g, Persicae Semen 0,5 g, Astragali Radix 1,5 g, Atractylodis Macrocephalae Rhizoma 2 g, Poria 2 g, Curcumae Radix 0,5 g, Aurantii Fructus 1,67 g, Lobeliae Chinensis Herba 1,5 g, Schisandrae Chinensis Fructus 2,5 g a Phyllanthi Urinariae Herba 4,5 g.

Studie

Xing Y, Zhong W, Peng D, Han Z, Zeng H, Wang Y, Feng L, Huang J, Xu L, Chen M, Zhou D, Jiang K, Deng X, Zhou H, Tong G. Chinese herbal formula ruangan granule enhances the efficacy of entecavir to reverse advanced liver fibrosis/early cirrhosis in patients with chronic HBV infection: A multicenter, randomized clinical trial. Pharmacol Res. 2023 Apr; 190:106737. doi: 10.1016/j.phrs.2023.106737.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Zdravotní dopady chronického stresu

Zobrazit Článek

Zdravotní dopady chronického stresu
3 min

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)
4 min

Zdravotní dopady chronického stresu

Zobrazit Článek

Zdravotní dopady chronického stresu
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.