Shiatsu – masáž a filosofie pro zdravý život


Shiatsu v doslovném překladu znamená "léčení tlakem prstů rukou". Ale slovo "Shi" je také číslovka čtyři, ale i nepohoda nebo smrt a japonské slovo "Shičchi" prý znamená špatná, mrtvá energie nebo hřbitov. Slova "a tsu" jsou užívána v bojových uměních. Tedy volně přeloženo může pro nás slovo Shiatsu být japonsko-čínský výraz "zpomalení, odražení degenerace či smrti" nebo také v hlubším slova smyslu "prohloubení a procítění životních sil". 

Shiatsu je celostní metoda péče o zdraví. Shiatsu poskytované praktikem - terapeutem - s patřičným výcvikem podporuje obecné zdraví a může být užito jako preventivní metoda při péči o zdraví. Může také pomoci lidem procházejícím osobní krizí, těžkým obdobím nebo procesem změny. Může pomoci při odstraňování širokého spektra fyzických i psychických obtíží.  

Jak už jsme říkali, shiatsu obnovuje energetickou rovnováhu těla – energie je blokovaná nebo neproudí. Když se jí někde hromadí moc nebo k některým částem těla nemůže, vznikají blokády a působí např. duševní nerovnováhu. Západní medicína užívá pojem „psychosomatické poruchy“ či „civilizační choroby“. 

Pomocí protahování, tlaku nebo dotyku uvádí shiatsu do pohybu energii v akupunkturních drahách, a tím obnovuje energetickou rovnováhu těla. Shiatsu užívá paletu technik – dynamické uvolňování napjatých partií i klidné užití tlaku k tonizaci prázdných míst v těle. Pracuje se prsty, dlaněmi, lokty, koleny nebo chodidly. Účinky shiatsu jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující. 

Základní princip shiatsu je překvapivě jednoduchý – při shiatsu terapeut pouze pomáhá masírovanému spojit se s léčivou schopností vlastního těla, a tak obnovit jeho zdraví. Tato práce ovlivňuje nejen fyzický stav, ale i emocionální a mentální stav ošetřovaného. 

Male,Masseur,Massaging,Back,And,Shoulder,Blades,Of,Young,Woman

Jak léčí a kdy pomáhá

Shiatsu může v rámci prevence předejít nemocem, nebo může významně pomoci při rekonvalescenci. Používá se také tam, kde lékařské přístroje žádné konkrétní onemocnění nenalezly a příčina je spíše psychosomatická.  

  • Shiatsu má pozitivní vliv na bolesti hlavy, zad a kloubů. Masáž odstraní ztuhlost svalů. 
  • Díky komplexnímu působení má pozitivní vliv na podbřišek a pomáhá tak odstranit tzv. ženské problémy, dokáže zmírnit premenstruační napětí a bolesti kříže při menstruaci, pomáhá při neplodnosti žen i mužů a při problémech s kojením.  
  • Podporou funkce lymfatického systému pomáhá při prevenci vzniku cyst, při otocích a zadržování vody ve tkáních.  
  • Pomáhá při četných problémech zažívacího traktu, při zvýšené kazivosti zubů a lámavosti kostí.  
  • Významný je pozitivní vliv na psychiku - pomáhá při podrážděnosti, stavech úzkosti, depresi, únavě či nespavosti.  
  • V neposlední řadě zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje funkci vnitřních orgánů a pomáhá při alergiích včetně astmatu. 
Japanese,Woman,Receiving,A,Hand,Massage,At,A,Beauty,Salon

Shiatsu může fungovat velmi dobře tam, kde jiné prostředky léčby nezabírají nebo zabírají jen velmi pomalu, tam, kde příčina potíží je nejasná nebo klasickými prostředky nezjistitelná. Je účinná u psychosomatických onemocnění, kde se neví, "od čeho to vlastně je", tedy zda se jedná o potíž orgánového, pohybového, nervového nebo psychického původu, u tzv. záhadných potíží, a podpůrně při léčbě prakticky všech psychických onemocnění. 

Za vším hledej meridiány

Meridiány si můžeme představit jako elektrické rozvody, které mají přesně danou dráhu. Meridiány probíhají 3 až 5 milimetrů pod kůží a v určitých bodech vystupuji až na povrch. Jsou to tzv. akupunkturní body. Akupunktura je součástí tradiční čínské medicíny a jejím cílem je obnovit v organismu stav zdraví a rovnováhu energie. 

Pokud není dvanáct hlavních energetických drah úplně v optimální rovnováze, neděje se zpočátku nic, ale když se však tato nevyrovnanost stává trvalou, může nějaká infekce nebo nemoc probíhat komplikovaněji, než kdybychom měli své meridiány v pořádku. 

Vyrovnané meridiány pomáhají tělu mobilizovat samoléčivé síly a znovu se rychle uzdravit. Meridiány jsou totiž jako uzavřený energetický okruh, který neustále usiluje o rovnováhu v našem těle. Je tedy důležité, abychom funkci svých meridiánů udržovali v rovnováze. No a právě v tom nám skvěle pomáhá právě shiatsu. 

Jak se dělá Shiatsu

„Provedením shiatsu, tedy tím, že přiložíme prst či prsty na správný bod a různou silou a různými způsoby jednou či několikrát přitlačíme (záleží na zdravotním stavu a místu), podpoříme přirozenou schopnost lidského těla hojit a léčit se. Tlak přes kůži pronikne do svalstva a stimuluje nervový systém, podpoří účinek tělních tekutin a činnost lymfatických a endokrinních žláz. Celkově se zlepší oběh tělních tekutin, obnova tkání a aktivuje se svalová činnost. Oživuje se vnitřní funkce orgánů, z těla se snadno vylučuje odpadní látky a tím se zachovává původní zdravotní stav. Výsledkem je zvýšení imunity a vysoká obranyschopnost organizmu."

Tereza Tsukahara-Symon, jedna z průkopnic Shiatsu v ČR.   

Marcela Židlíková, vedoucí fyzioterapeut, dodává, že shiatsu se provádí vleže na nízké matraci (futonu) přímo na zemi. Ošetřovaný je při masáži oblečený a nepoužívají se oleje ani emulze. Dotek přes oblečení má úplně jinou kvalitu než na holé kůži a proniká více do hloubky. Proto si s sebou na masáž shiatsu přineste pohodlné domácí oblečení, ponožky. 

„Každé setkání se shiatsu bude jiné, nikdy se neobjeví dvě stejná ošetření, protože se pracuje dle aktuálního stavu jedince a tělo reaguje i na stejný dotek pokaždé jinak. Délka jedné terapie se pohybuje od 60 – 90 minut."

Marcela Židlíková, vedoucí fyzioterapeutka a odbornice na Shiasu

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.