Shiatsu – masáž a filosofie pro zdravý život


Shiatsu v doslovném překladu znamená "léčení tlakem prstů rukou". Ale slovo "Shi" je také číslovka čtyři, ale i nepohoda nebo smrt a japonské slovo "Shičchi" prý znamená špatná, mrtvá energie nebo hřbitov. Slova "a tsu" jsou užívána v bojových uměních. Tedy volně přeloženo může pro nás slovo Shiatsu být japonsko-čínský výraz "zpomalení, odražení degenerace či smrti" nebo také v hlubším slova smyslu "prohloubení a procítění životních sil". 

Shiatsu je celostní metoda péče o zdraví. Shiatsu poskytované praktikem - terapeutem - s patřičným výcvikem podporuje obecné zdraví a může být užito jako preventivní metoda při péči o zdraví. Může také pomoci lidem procházejícím osobní krizí, těžkým obdobím nebo procesem změny. Může pomoci při odstraňování širokého spektra fyzických i psychických obtíží.  

Jak už jsme říkali, shiatsu obnovuje energetickou rovnováhu těla – energie je blokovaná nebo neproudí. Když se jí někde hromadí moc nebo k některým částem těla nemůže, vznikají blokády a působí např. duševní nerovnováhu. Západní medicína užívá pojem „psychosomatické poruchy“ či „civilizační choroby“. 

Pomocí protahování, tlaku nebo dotyku uvádí shiatsu do pohybu energii v akupunkturních drahách, a tím obnovuje energetickou rovnováhu těla. Shiatsu užívá paletu technik – dynamické uvolňování napjatých partií i klidné užití tlaku k tonizaci prázdných míst v těle. Pracuje se prsty, dlaněmi, lokty, koleny nebo chodidly. Účinky shiatsu jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující. 

Základní princip shiatsu je překvapivě jednoduchý – při shiatsu terapeut pouze pomáhá masírovanému spojit se s léčivou schopností vlastního těla, a tak obnovit jeho zdraví. Tato práce ovlivňuje nejen fyzický stav, ale i emocionální a mentální stav ošetřovaného. 

Male,Masseur,Massaging,Back,And,Shoulder,Blades,Of,Young,Woman

Jak léčí a kdy pomáhá

Shiatsu může v rámci prevence předejít nemocem, nebo může významně pomoci při rekonvalescenci. Používá se také tam, kde lékařské přístroje žádné konkrétní onemocnění nenalezly a příčina je spíše psychosomatická.  

  • Shiatsu má pozitivní vliv na bolesti hlavy, zad a kloubů. Masáž odstraní ztuhlost svalů. 
  • Díky komplexnímu působení má pozitivní vliv na podbřišek a pomáhá tak odstranit tzv. ženské problémy, dokáže zmírnit premenstruační napětí a bolesti kříže při menstruaci, pomáhá při neplodnosti žen i mužů a při problémech s kojením.  
  • Podporou funkce lymfatického systému pomáhá při prevenci vzniku cyst, při otocích a zadržování vody ve tkáních.  
  • Pomáhá při četných problémech zažívacího traktu, při zvýšené kazivosti zubů a lámavosti kostí.  
  • Významný je pozitivní vliv na psychiku - pomáhá při podrážděnosti, stavech úzkosti, depresi, únavě či nespavosti.  
  • V neposlední řadě zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje funkci vnitřních orgánů a pomáhá při alergiích včetně astmatu. 
Japanese,Woman,Receiving,A,Hand,Massage,At,A,Beauty,Salon

Shiatsu může fungovat velmi dobře tam, kde jiné prostředky léčby nezabírají nebo zabírají jen velmi pomalu, tam, kde příčina potíží je nejasná nebo klasickými prostředky nezjistitelná. Je účinná u psychosomatických onemocnění, kde se neví, "od čeho to vlastně je", tedy zda se jedná o potíž orgánového, pohybového, nervového nebo psychického původu, u tzv. záhadných potíží, a podpůrně při léčbě prakticky všech psychických onemocnění. 

Za vším hledej meridiány

Meridiány si můžeme představit jako elektrické rozvody, které mají přesně danou dráhu. Meridiány probíhají 3 až 5 milimetrů pod kůží a v určitých bodech vystupuji až na povrch. Jsou to tzv. akupunkturní body. Akupunktura je součástí tradiční čínské medicíny a jejím cílem je obnovit v organismu stav zdraví a rovnováhu energie. 

Pokud není dvanáct hlavních energetických drah úplně v optimální rovnováze, neděje se zpočátku nic, ale když se však tato nevyrovnanost stává trvalou, může nějaká infekce nebo nemoc probíhat komplikovaněji, než kdybychom měli své meridiány v pořádku. 

Vyrovnané meridiány pomáhají tělu mobilizovat samoléčivé síly a znovu se rychle uzdravit. Meridiány jsou totiž jako uzavřený energetický okruh, který neustále usiluje o rovnováhu v našem těle. Je tedy důležité, abychom funkci svých meridiánů udržovali v rovnováze. No a právě v tom nám skvěle pomáhá právě shiatsu. 

Jak se dělá Shiatsu

„Provedením shiatsu, tedy tím, že přiložíme prst či prsty na správný bod a různou silou a různými způsoby jednou či několikrát přitlačíme (záleží na zdravotním stavu a místu), podpoříme přirozenou schopnost lidského těla hojit a léčit se. Tlak přes kůži pronikne do svalstva a stimuluje nervový systém, podpoří účinek tělních tekutin a činnost lymfatických a endokrinních žláz. Celkově se zlepší oběh tělních tekutin, obnova tkání a aktivuje se svalová činnost. Oživuje se vnitřní funkce orgánů, z těla se snadno vylučuje odpadní látky a tím se zachovává původní zdravotní stav. Výsledkem je zvýšení imunity a vysoká obranyschopnost organizmu."

Tereza Tsukahara-Symon, jedna z průkopnic Shiatsu v ČR.   

Marcela Židlíková, vedoucí fyzioterapeut, dodává, že shiatsu se provádí vleže na nízké matraci (futonu) přímo na zemi. Ošetřovaný je při masáži oblečený a nepoužívají se oleje ani emulze. Dotek přes oblečení má úplně jinou kvalitu než na holé kůži a proniká více do hloubky. Proto si s sebou na masáž shiatsu přineste pohodlné domácí oblečení, ponožky. 

„Každé setkání se shiatsu bude jiné, nikdy se neobjeví dvě stejná ošetření, protože se pracuje dle aktuálního stavu jedince a tělo reaguje i na stejný dotek pokaždé jinak. Délka jedné terapie se pohybuje od 60 – 90 minut."

Marcela Židlíková, vedoucí fyzioterapeutka a odbornice na Shiasu

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Zobrazit Video

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl

Zobrazit Článek

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl
5 min

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně

Zobrazit Webinář

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně
60 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)
4 min

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?

Zobrazit Článek

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.