Síla ve slabosti: Jak TCM přistupuje k atrofii svalů


Atrofie svalů nebo také ztráta svalové hmoty je problém, který může postihnout  v podstatě kohokoliv. Ve své praxi jsem ji řešil u zraněných sportovců, seniorů i u dětí s opožděným vývojem. Naštěstí Tradiční čínská medicína (TCM) dokáže s atrofií pracovat velice úspěšně. Dokonce i u tak závažného onemocnění, jako je amyotrofická laterální skleróza (ALS) jsem zaznamenal dílčí úspěchy v podobě zpomalení progresu onemocnění a vylepšení svalové síly.

Když bych chtěl napsat hodně krátký článek, určím jako „čínského viníka“ atrofie Slezinu. Ta má za úkol živit maso neboli svaly, takže je nasnadě, že ona za všechno může. Ale kéž by to bylo tak jednoduché. Pojďme to vzít hezky od začátku.

Yin a Yang

Začněme tím, že si připomeneme základní principy TCM. V čínské medicíně hrají klíčovou roli dvě protichůdné, ale vzájemně se doplňující síly – Yin a Yang. Yin představuje klid, chlad a výživu, zatímco Yang symbolizuje aktivitu, teplo a pohyb. Udržení rovnováhy mezi těmito dvěma silami je klíčem ke zdraví.

Když dojde k atrofii svalů, často se v základu jedná o nerovnováhu mezi Yinem a Yangem. V tomto případě se můžeme setkat s nedostatkem yangové energie, která je zodpovědná za pohyb a sílu svalů. Na druhé straně, nedostatek Yinu může znamenat, že tělo není dostatečně vyživováno a regenerováno.

Qi a krev

Dalším důležitým konceptem TCM je Qi (čchi), což je životní energie, která proudí naším tělem. Qi je nezbytná pro všechny funkce těla, včetně svalové činnosti. Krev (Xue) v TCM neznamená jen tekutinu, kterou známe z moderní medicíny, ale také výživnou esenci, která vyživuje tkáně a orgány.

Atrofie svalů může být tedy výsledkem nedostatečného oběhu Qi a krve, což znamená, že svaly nedostávají dostatek energie a výživy. Tento stav může být způsoben různými faktory, jako je špatná strava, nedostatek pohybu, stres nebo i chronické nemoci.

Patero orgánů

A teď už se dostáváme k orgánům. Ona zmiňovaná Slezina opravdu stojí za většinou atrofií, ale rozhodně není na bitevním poli osamocená. Zdatně jí sekundují Játra se svou distribucí krve a živením šlach a v neposlední řadě také Ledviny, které mají za úkol u dětí řádný vývoj, u dospělých podporu ostatních orgánů pomocí esence a u seniorů pomalý proces stárnutí a ochabování.

Pokud bych to tedy měl zjednodušit. U dětí se nejčastěji setkávám s kombinací Slezina a Ledviny, u dospělých, a především u sportovců, hraje hlavní roli kombinace Slezina a Játra a u seniorů se vracíme zpět k Slezině a Ledvinám. A to vše se prolíná s výše zmiňovanými protiklady Yin a Yang, případně Qi a krví a na to se často kromě atrofie napojují i další příznaky disharmonie organismu.

dusnost

Například pokud je atrofie svalů způsobena nedostatkem Qi, může klient trpět únavou, slabostí a dušností. Pokud je problém v nedostatku krve, mohou se přidat symptomy jako bledost, závratě a nespavost. Nedostatek Yangu se může projevovat zimomřivostí a pocitem chladu, zatímco nedostatek Yinu může způsobovat suchost, žízeň a návaly horkosti.

Z výše zmiňovaného vyplývá, že pokud chceme odhalit přesnou příčinu svalové slabosti, měla by být samozřejmostí návštěva zkušeného terapeuta, který udělá důkladnou diagnostiku a určí jádro problému. Nicméně i sami se můžeme pustit do samoléčby. Je důležité se zaměřit na 3 základní principy:

Pohyb

Pro lidi trpící atrofií svalů je vhodné začít s jemnými formami cvičení, které posilují tělo, aniž by ho nadměrně zatěžovaly. Ideální jsou Tai Qi a Qi Gong, Yin Yoga, ale i běžná procházka, postupné posilování s vlastní vahou, zvyšování síly, rovnováhy, flexibility a vytrvalosti.

Pamatujte si, že Slezina nemá ráda dlouhodobé sezení, Játrům vadí nadměrná fyzická zátěž i nedostatek pohybu a Ledviny se vydávají ze svých sil při dlouhém stání na jednom místě.

Strava

Strava hraje zásadní roli v celkovém nastavení organismu. Pro zdravý pohybový aparát a silné orgány byste se rozhodně měli vyhnout následujícím skupinám potravin: sladké, kravské mléko a produkty z něj, fast food, extrémně pálivé potraviny, alkohol. To, jaké potraviny naopak zařadit častěji, už je na posouzení podle konkrétní dysbalance.

Regenerace

Regenerací se myslí jednak dostatečný odpočinek po fyzickém výkonu, ale také kvalitní spánek s brzkým odchodem do postele (doporučuji si vyhledat pravidla spánkové hygieny) a v neposlední řadě dech. Pro správnou funkci svalů je důležité se naučit dýchat primárně nosem i během fyzické zátěže a dýchat klidně s prodlouženou fází výdechu.

A to je vše, jsme na konci článku a zároveň na začátku cesty k obnově vlastní síly. Věřím, že jste zde nalezli alespoň pár užitečných střípků, které vás nasměrují dále. A v duchu Star Wars: Ať vás síla provází!

 

Autor: Ing. Martin Janouch

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB


Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.