Štěstí, zdraví, dlouhá léta (článek o stárnutí pohledem TCM...)


Stárnutí představuje složitý a mnohavrstevný proces. Tento přirozený životní cyklus je nezvratný a nevyhnutelný. Moderní medicína se zaměřuje na jeho zkoumání na molekulární nebo biochemické úrovni. Vědci předkládají nové a nové teorie stárnutí a v současné době jsou nejrozšířenějšími teorie poškození volnými radikály, hormonální teorie, teorie telomer (úseků DNA), teorie genetické kontroly a teorie opotřebení. Stručně řečeno, tyto teorie tvrdí, že proces stárnutí je buď geneticky naprogramován, nebo ovlivněn vnějšími faktory.

TCM nahlíží na stárnutí z funkčního hlediska a její praktici se domnívají, že změny související s věkem jsou způsobeny především degenerací orgánů a vyčerpáním základních látek. Lidské tělo je chápáno jako spojitý dynamický systém, v němž základní látky, jako jsou qi, esence (jing), krev, tělní tekutiny a duch (shen) na sebe vzájemně působí a dohromady vytvářejí jednotlivé životní procesy. Se stárnutím zdroj těchto látek slábne a vyčerpává se a tělesné činnosti se zpomalují. To se projevuje běžnými příznaky stárnutí, jako jsou úbytek svalové hmoty, křehké kosti, ochablá kůže a šedivé vlasy.

Moderní TCM zastává názor, že stárnutí je proces, při kterém se celkově zhoršuje tělesný stav a týká se téměř všech částí těla; příznaky jsou s postupujícím věkem komplexnější a výraznější. Ke zpomalení stárnutí se nehodí jedna terapie pro všechny. Lékař TČM bere v úvahu zeměpisnou polohu, pohlaví, věk, životní styl a minulou zdravotní a rodinnou anamnézu, než předepíše léčbu. Léky TCM na zpomalení stárnutí jsou proto komplexní a jsou přizpůsobeny individuálním podmínkám. Terapeutickými cíli jsou doplnění základních látek, posílení funkce orgánů a odstranění metabolických odpadů.

Tipy proti předčasnému stárnutí

Udržujte si zdravé a mladé srdce!

Špatný krevní oběh je jednou z hlavních příčin stárnutí, na které se shoduje jak západní, tak východní lidová medicína. Podle teorie TCM je orgánový systém srdce - který zahrnuje nejen fyzický anatomický orgán - zodpovědný především za zdraví cév a reguluje krevní oběh. Kromě těchto fyziologických funkcí řídí srdce vitalitu a ducha. Pokud máte nedostatek krve a špatný krevní oběh, budete s největší pravděpodobností celý den sedět, což vám ubírá chuť do života a způsobuje předčasné stárnutí.

 

Dbejte na dobré trávení

Pokud máte navíc slabou slezinu kvůli stresu, špatné stravě nebo prostě kvůli biologickému procesu stárnutí, vaše jídlo se nebude účinně rozkládat na živiny. To proto, že slezina je v TCM hlavním trávicím orgánem. Předpokládá se, že slezina získává z potravy qi a přenáší ji do celého těla. Slabá slezina má za následek také nedostatek krve, protože je jejím původním zdrojem.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta 2

Podpořte své plíce

Další příklad nedostatku orgánu, způsobujícího předčasné fyzické stárnutí, se týká plic. Podle TCM plíce zásobují ostatní orgány a tkáně cennými tekutinami. U seniorů se běžně vyskytují slabé (nedostatečné) plíce, které způsobují vysychání tkání. To způsobuje např. obávané vrásky. Protože plíce rozvádějí tekutiny do svalů, pokud jsou vaše plíce nedostatečně výkonné, nemusíte mít dostatek tekutin k promazávání kloubů.

 

Zbavte se přebytečných hlenů

Hlen je v podstatě zkondenzovaná, přebytečná vlhkost v těle. Pokud jde o to, co způsobuje hlen, který vzniká, když se přebytečná vlhkost přestane pohybovat v meridiánech a zastaví se jako dopravní zácpa, nehledejte za tím nic jiného než svou špatnou stravu, nedostatečný pohyb a stres. Konzumace příliš velkého množství mléčných výrobků (zejména studených potravin, jako je jogurt), zpracovaných potravin, smažených a mastných jídel a dalších nezdravých jídel, může vést k hromadění přebytečného materiálu v tkáních, který by se na západě označoval jako toxiny.

 

Dodejte ledvinám energii Qi

Podle čínské medicíny má každý jakousi vnitřní ,,baterii" zvanou Jing (esence), se kterou se narodíme. Je to vzácná látka, kterou je třeba uchovávat. Kruté na procesu stárnutí je, že s každým rokem se vaše ,,bankovní konto" esence Jing vyčerpává. Jejím původním zdrojem je orgánový systém ledvin a kromě procesu stárnutí ji vyčerpává např. dlouhodobá nemoc, alkohol nebo chronický stres.

 

Je zřejmé, že pro pohodové stárnutí jsou rozhodující zdravá strava, denní aktivita a kvalitní spánek. Podpořit ho můžete i užíváním vysoce kvalitních čínských bylin, které tonizují orgány, jež mají na proces stárnutí největší vliv. Žijte s mírou a dbejte na potřeby svého těla a mysli. Na závěr uvádíme pár tipů, které můžete praktikovat:

  • Správně se stravujte (správné jídlo, množství a čas).
  • Pijte dostatečné množství vody (dehydratace velmi ztěžuje fungování buněk).
  • Přizpůsobte své aktivity možnostem svého těla.
  • Snižte hladinu stresu.
  • Žijte přítomností (snažte se nedělat si starosti o budoucnost a nepřežívat nad minulostí).
  • Udržujte klidnou mysl (Qi Gong, meditace, jóga, procházky v přírodě).
  • Mějte dostatek spánku a potřebného odpočinku.
  • Každý den dělejte nebo se učte něco nového (skvělé pro tělo i mysl).
  • Myslete pozitivně (myšlenky a přesvědčení ovlivňují zdraví).

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Prvek Voda

Zobrazit Článek

Prvek Voda
2 min

Detoxikace z pohledu integrativní výživy - detox a léčebné protokoly

Zobrazit Webinář

Detoxikace z pohledu integrativní výživy - detox a léčebné protokoly
60 min

Zbavte se otoků a vykročte k dokonalým nohám

Zobrazit Článek

Zbavte se otoků a vykročte k dokonalým nohám
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl
10 min

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém

Zobrazit Článek

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.