Strie, strašák mnoha žen: Příčiny, prevence a jak na ně když je máte?


Co si představit pod oním strašidelným názvem „strie“? Nuže, jsou to někdy drobné, ale častěji poměrně velké, pajizévky vznikající v důsledku nadměrného namáhání kolagenových a elastinových vláken, které mohou hrát různými barvami a postupem doby mají obvykle tendenci blednout. 

Pokud jsou strie malé, vybledlé, není jich mnoho a jsou na ne příliš exponovaných místech, asi je řeší málokdo. Nicméně strie mohou dosahovat délky v řádech několika centimetrů, přičemž mohou na dálku svítit červenou až fialovou barvou. Navíc mohou být i 3D, což jejich nehezký efekt ještě podtrhuje.

A proč strie vznikají? Ačkoliv je lidský organismus dokonalou nádobou, která si dokáže poradit se spoustou situací, v náročných fázích života, kdy k narušení harmonie sami přispíváme nevyváženým životním stylem a nevhodnou stravou, už na zachraňování situace nemusí stačit.  

Hlavní příčiny vzniku strií

Hormonální změny: například puberta a klimakterium představují období velkých změn, kdy je třeba podporovat vnitřní harmonii obzvláště silně, aby Qi proudila volně a ve správném rytmu. Současně se jedná o období, kdy je především pro ženy vzhledem k působení velkých emocí a tlaků velmi těžké udržet si v sobě potřebnou rovnováhu.
Kromě přirozených hormonálních změn do této kategorie můžeme zařadit také užívání kortikoidů nebo steroidů.

Těhotenství: jedná se o další důvod, proč strie trápí především ženy. V těle matky roste děťátko, s nímž se někdy úměrně, jindy docela neúměrně zvětšuje i maminčino bříško, což kůže nemusí vždy zvládnout bez „popraskání“. Navíc zde působí nově namíchaný hormonální koktejl.

Rychlý růst během dospívání: a jsme zpátky u puberty. Zde jde často o problém dívek, kterým mohou velmi rychle vyrůst prsa, což je opět doprovázeno tvorbou strií. Ačkoliv se překotný růst nevyhýbá ani chlapcům, vzhledem k tomu, že oni rostou spíše do výšky a strie mají tendenci dělat se především na prsou, břichu, hýždích a bocích, mají hoši v tomto směru trochu výhodu. Nicméně zcela mimo hru nejsou, protože někdy se strie vytvoří i na pažích a na zádech. Navíc se strie mohou udělat také při rychlém nárůstu svalové hmoty, což se i v dnešní době ještě pořád vztahuje více na pány.

Rychlé přibývání na váze nebo naopak hubnutí: přibývání na váze je asi logickou příčinou vzniku strií a nikoho to nepřekvapí. Nicméně na kůži můžeme vyvinout nápor i tím, že nepřirozeně rychle zhubneme.

strie-na-stehnech

Nejlepší je prevence

Samozřejmě, že je vždy lepší problémům předcházet, než pak hasit požár. Pokud tedy strie zatím nemáte, snažte se dbát na správnou výživu pokožky. Jestliže v těle proudí Qi a krev řádně, organismus je obvykle dobře vyživen a zvládne i tlak výše uvedených situací. Zde je třeba dbát i na podporování yinové složky, protože Yin velmi přispívá k elasticitě pokožky. Protože o stravování a životním stylu najdete na našem webu spoustu článků, nepůjdu do podrobností, ale uvedu alespoň pár obecných rad:

Vyvážená strava: ideální je poslouchat své tělo a jíst intuitivně i podle momentální zátěže.

Pitný režim: tělo je třeba zavlažovat. Stačí si vzít příklad z říše rostlin: pokud nemají vláhu, usychají a ztrácejí pružnost.

Aktivní životní styl: aby Qi mohla proudit, potřebuje k tomu, aby se hýbalo také tělo. Tím samozřejmě nemám na myslí týrání těla na výkon, ale sportování pro radost, procházky, manuální práci venku na čerstvém vzduchu (ale ne například v kamenolomu) a podobné aktivity, které vymyslíte selským rozumem.

Promazávání kůže přírodními „oleji“: pružnost pokožky můžeme podpořit nejen zevnitř, ale také zvenku. Zde bych nicméně nesahala po drahých krémech vytvořených na základě nejmodernějších technologií, ale šla bych cestou jednoduchosti. Skvělé je například sádlo (ideálně doma vyškvařené a hlavně NESOLENÉ) a potom různé oleje, například moringový, mandlový, arganový, kokosový nebo měsíčkový, přičemž platí, že by se mělo jednat o oleje lisované za studena a pokud možno v bio kvalitě. Skvělým nosičem při domácí výrobě olejíčků je také slunečnicový olej (nicméně ne ten rafinovaný na smažení).

prirodni-oleje

Jak strie co nejvíce zneviditelnit

Obecně platí, že čím jsou strie mladší a výraznější, tím lépe je lze eliminovat. Ačkoliv nerada klientům říkám prognózy typu „to už nepůjde“, zde bych byla s tvrzením, že strie zcela vymizí, opatrná. Nicméně na druhou stranu, třeba se to podaří zrovna vám. V podstatě by se dalo říct, že je dobré řídit se při regeneraci pokožky výše uvedenými preventivními doporučeními, přičemž bych chtěla kromě výživy krve a Yin vyzvednout ono promazávání. V našich končinách je ideální bylinkou pro výrobu mastí a olejů měsíček lékařský. Hojivou mast si z něj můžete vyrobit pomocí vnitřního vepřového sádla, přičemž je dobré kombinovat ho s květem heřmánku, řepíku, lnice květele a řebříčku. Když navíc přidáte pár kapek esenciálního levandulového oleje, získáte výbornou mastičku nejen na strie, ale i na jiná poškození kůže, kam patří například popálení, kožní infekce, bradavice, akné, proleženiny nebo popraskaná kůže. Měsíček je výborný i na křečové žíly, ale zde je lepší nasekat čerstvé květy a přiložit je přímo na kůži, aby se šťáva mohla vsáknout.

Autor: Moudrá želva

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?
4 min

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.