Studium v Číně pro cizince


Studentská léta jsou pro mnoho mladých lidí tím nejzajímavějším a nejpamátnějším obdobím. Spousta studentů touží poznat život v jiné zemi, a proto existuje několik programů, které umožňují splnění tohoto snu.

Pokud již ovládáte čínštinu na úrovni HSK4 (pozn. Hanyu Shuiping Kaoshi - standardizovaný test znalostí čínštiny v pevninské Číně pro nerodilé mluvčí) a máte vystudovanou vysokou školu, můžete jet do Číny získat vysokoškolské vzdělání v rámci bakalářského programu. V případě, že chcete vstoupit do magisterských či doktorských programů, musíte vlastnit certifikát HSK5. Přípravný program v délce šesti měsíců nebo jednoho roku studia jazyka navštěvují studenti, kteří neovládají čínštinu na požadované úrovni. Existují rovněž programy v anglickém jazyce, ale jejich cena je obvykle vyšší než u stejných programů v čínštině a výběr specializací je mnohem menší.

Náklady na vzdělání pro zahraničního studenta se liší v závislosti na programu, Vaší aktuální znalosti jazyka a činní cca od 19 do 44 tisíc juanů (pozn. aktuální kurz – 1 CNY = 3 Kč).

Z pozice českého studenta považuji za nejlepší možnost, jak okusit studijní život v Číně, využití některé z nabídek stipendijních programů, například vládní a univerzitní stipendium do ČLR, případně tchajiwanské vládní stipendium. Stipendia vám většinou pokryjí školné (nutno dodat, že v Číně je pouze základní a středoškolské studium bezplatné), ubytování a některá i dopravu do Číny a zpět. Ten, komu se podaří ušetřit, může část financí využít také na cestování po Číně. V rámci programu si můžete sami zvolit vysokou školu, na které byste chtěli studovat. Ve většině případů se vám podaří na danou školu i dostat. Vyřízení dokumentů pro vstup do Číny a na samotnou vysokou školu je samozřejmě běh na dlouhou trať, ale úsilí, které tomu věnujete, stojí bezpochyby za to.

Vstup na prestižní nebo v zásadě jakoukoli univerzitu je životním cílem téměř každého čínského studenta. Někteří mohou tento vstup chápat jako nejdůležitější okamžik ve svém životě. Dostat se na špičkovou vysokou školu je svým způsobem výhra v soutěži, protože na jedno místo připadá 200 až 300 lidí. Vlastnit vysokoškolský diplom je silný start do budoucnosti. Tito lidé získají vysoký společenský status a respekt ostatních, možnost najít si slušnou práci, udělat kariéru, úspěšně se oženit nebo vdát a mnoho dalších výhod.

Proto jsem i já zvolila při možnosti výběru vysoké školy třetí nejprestižnější vysokou školu v Číně, (1. Qinghua University, 2. Beijing University, 3. Zhejiang University) a nelitovala jsem. Roční program byl určen pro zahraniční studenty, většina studentů byla z jižní Koreje a Japonska. Nezapomenutelné zážitky ve mně zanechali studenti ze severní Koreje, kteří byli o dobrých patnáct až dvacet let starší než většina studentů ve třídě, a na jazykový pobyt byli vyslání severokorejskou vládou.

Beijing,,China-,June,1,2018:,Students,Biking,In,Front,Of

Jak vypadal běžný den studenta ročního jazykového kurzu?

Roční kurzy byly koncipovány pouze na výuku od osmi do dvou hodin, přičemž výuka byla velmi intenzivní. Střídaly se lekce čtení, psaní, konverzace a gramatiky.

Dvakrát za rok probíhalo zkoušení ze všech vědomostí a dovedností. V případě, že jste nebyli spokojeni s úrovňovým zařazením do kurzu, kdykoliv během roku jste mohli požádat o přezkoušení a postoupit do vyšší úrovně. Na konci kurzu student získal procentuální hodnocení znalostí.

Studentský život byl královský. Škola nabízela různé aktivity (kaligrafie, taiji, wushu), uskutečňovala zájezdy, společenské akce pro všechny zahraniční studenty. Mimo školu byla možnost cestovat po celé Číně, samozřejmě s notnou dávkou obezřetnosti.

A jak vypadá den čínského studenta?

Běžný den čínského studenta či zahraničního studenta bakalářských a magisterských programů začíná v sedm ráno a končí v šest hodin odpoledne.

Pro přijetí na vysokou školu má student pouze dva pokusy. Jakmile se dostane na svou vysněnou školu, čekají ho galeje. Nemoc, zranění, úmrtí v rodině? To vše se zdá jako pádný důvod k tomu, proč nepřijít na výuku v daný den. Po schválení podrobné žádosti či potvrzení od lékaře podepsané vyučujícím děkanátem můžete s klidným srdcem zůstat na dobu nezbytnou doma. V případě neomluvené absence vám hrozí okamžité vyloučení. Čínský student nesmí během studia pracovat. Oficiálně je to zakázáno, záleží na schopnosti studenta obcházet zákazy. V průběhu studia jsem si s jednou čínskou studentkou domluvila doučování čínštiny. Scházely jsme se na místech, kde byla nejmenší pravděpodobnost, že potká nějakého známého člověka ze školy. Neustále se mě dotazovala, zda o našich lekcích s nikým nemluvím. Mít rodinu a děti? Vyloučeno. Piercing, extravagantní účesy, vyzývavé oblečení, vyčnívat z davu? Ne, čím více uniformní a fádní jste, tím lépe.

Já osobně jsem nesmírně ráda za to, že jsem měla možnost opakovaně studovat v Číně. Poprvé jsem se zde ocitla v jednadvaceti letech. Prvním dnem stráveným v Číně se mi zásadně změnil život, začala jsem vnímat věci okolo sebe z jiného úhlu pohledu a dodnes si dokážu vážit maličkostí. Čína mě naučila určité disciplíně, zodpovědnosti a v neposlední řadě empatii vůči lidem z jiného kulturního prostředí.

 

Autor: Mgr. Hana VitochováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Viscerální tuk: Proč je nebezpečný a jak ho řešit pomocí TCM

Zobrazit Článek

Viscerální tuk: Proč je nebezpečný a jak ho řešit pomocí TCM
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.