Svěřte své srdce a cévy do rukou hub, neprohloupíte


Vitální houby jsou stále populárnější. Jejich konzumace může dle studií pomoci zlepšit zdravotní stav, a přitom nemá jejich užívání vedlejší účinky (pokud tedy nejste na vitální houby alergičtí). S vitálními houbami pracuje tradiční čínská medicína po tisíce let.  Některé jsou označovány za elixír mládí či nesmrtelnosti (Reishi a Shiitake). 

S vitálními houbami proběhlo velké množství studií na buňkách, zvířatech i klinických studií, kterých se účastnili dobrovolníci. Podařilo se potvrdit, že houby mají imunomodulační, protiinfekční, protinádorové a oxidační stres snižující účinky. To samozřejmě není všechno.

V tomto článku se podíváme na vliv vitálních hub na srdečně cévní systém. Srdečně-cévní nemoci jsou v populaci velmi rozšířené a jsou nejčastější příčinou smrti. Nejvíce lidí trpí aterosklerózou, tj. kornatěním tepen, což je spojené s vysokým krevním tlakem, ischemiemi (nedokrevností), zvýšeným rizikem tvorby krevních zátek atd. Ateroskleróza a srdečně-cévní nemoci jsou častěji nalézány u lidí s nadváhou a obezitou, cukrovkou (hlavně typu II) a také u lidí s chronickými záněty, včetně autoimunitních.

Jak mohou vitální houby pomoci našemu srdci a cévám?

Houby mají dle studií pozitivní vliv na celý srdečně-cévní systém a my se podíváme na jednotlivé účinky.

Houby a ateroskleróza

Ateroskleróza je onemocnění, při němž se do stěny cév ukládají nadbytečné tuky a dochází také k rozvoji zánětu a poškození cévní stěny, která ztrácí svou pružnost. Často se také zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin. Přítomnost aterosklerózy je nebezpečná z mnoho důvodů, nejtypičtější jsou chronické ischemie. Jedná se o stav, kdy je céva vinou ukládání tuků či přítomností trombu zúžená, dokonce uzavřená a nedochází ke správnému průtoku krve. Tkáň není dostatečně zásobená kyslíkem a dochází k jejímu poškození. Akutní stav, který může ohrozit člověka na životě je srdeční či mozkový infarkt a také embolizace. K té dochází, když se krevní sražena z cévy utrhne, putuje krevním řečištěm a ucpe cévu, nejčastěji v plicích.

Vitální houby mohou velmi dobře ovlivnit vznik a zhoršování aterosklerózy, a to v několika směrech. Houby dokázaly jak u zvířat, tak u lidí snížit hladiny celkového cholesterolu, a hlavně toho nejrizikovějšího cholesterolu LDL a triglyceridů. Navíc dokázaly zvýšit hodnoty „hodného“ cholesterolu HDL. Tím mohou snížit riziko vzniku či zhoršení aterosklerózy. Méně tuků se ukládá do cévní stěny. Ve studiích zkoumajících tento houbový efekt byly často používány např. Auricularia, Shiitake, hlíva, rosolovka, Coprinus či Maitake, snížení hladiny tuků bylo prokázáno i u jiných hub. Zde musíme zmínit, že některé houby, např. Shiitake, obsahují lovastatin, tedy látku, která se jako lék používá ke snížení hladin tuků u pacientů.

Jak jsme již zmínili, ateroskleróza je navíc spojená se zánětem a oxidačním stresem. Oba tyto faktory  dále zhoršují stav cév. Vitální houby mají výrazné protizánětlivé účinky. Snížením zánětu tak chrání srdce a cévy. Stejně tak snížením oxidačního stresu, který při zánětu a poškození tkání vzniká. Zde se velmi dobře uplatňují např. Agaricus, Reishi, Maitake, Cordyceps, Coriolus, Enoki atd. Vitální houby mohou také snížit riziko vzniku krevních sraženin. Mohou omezit agregaci (kumulaci) krevních destiček a jejich aktivaci. Tento efekt má například hlíva, Shiitake či Hericium.

shiitake

Houby a vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak může vznikat z mnoha příčin, často na základě aterosklerózy či onemocnění ledvin. Někdy se však příčina vysokého krevního tlaku nezjistí.

Zde můžeme vypíchnout aktivitu eritadeninu, který je důležitou složkou vitálních hub, např. Shiitake, a který vykazuje aktivitu podobou lékům ACEI. Jedná se o léky, které blokují aktivitu angiotensin konvertujícího enzymu. Nebudeme rozepisovat mechanismus účinku, ale jednoduše řečeno, zablokování tohoto enzymu může snížit krevní tlak.  

Ve studiích na hlodavcích se také zjistilo, že houbové polysacharidy podporují uvolnění cév, tj. jejich rozšíření, čímž se také snižuje krevní tlak.
Existují však i studie s dobrovolníky. Ve studii s pacienty s vysokým krevním tlakem a poškozením srdečních cév byla ve formě preparátu Ganopoly (polysacharidy z Reishi) podávaná 88 pacientům, zatímco zbylých 82 pacientů dostávalo placebo. Po 12 týdnech se zjistilo, že pacientů s Ganopoly došlo ke zmírnění obtíží (bolesti na hrudi, bušení srdce, dušnost) a také poklesl krevní tlak, systolický i diastolický (horní i dolní). Ten nepoklesl ve skupině s placebem.

Houby a změny srdečního rytmu

Srdeční rytmus, tj. tepová frekvence se běžně pohybuje kolem 60 tepů za minutu v klidu. Při fyzické aktivitě či psychickém stresu se může výrazně zvýšit. Někdy se však srdeční tep mění bez ohledu na aktivitu či neaktivitu, což je patologické. Studie ukazují, že houby by mohly pomoci tepovou frekvenci ovlivňovat. Jako příklad můžeme uvést studii s Cordycepsem, v níž bylo více než 1800 osob s poruchami rytmu. Tyto osoby dostávaly běžnou léčbu a část z nich také Cordyceps. U osob s Cordycepsem došlo k lepší úpravě srdečního rytmu, a to jak toho zrychleného (tachykardie), tak zpomaleného (bradykardie).

Konzumace hub jako prevence srdečně-cévních nemocí

Vitální houby tedy mají potenciál mírnit zhoršování srdečně-cévních obtíží, co je však důležitější, mohou jim předcházet, a to právě díky mechanismům, které jsme popsali výše, tj. snižují krevní tuky, oxidační stres, zánět a regulují krevní tlak. Díky tomu se se snižuje následně i riziko srdečně-cévních komplikací, jakými jsou srdeční či mozkový infarkt.

Výsledky studií naznačují, že konzumací hub můžete prospět svému srdci a cévám.

Autor: Moudrá želva

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB

Zdroje:

Guillamón E, García-Lafuente A, Lozano M, D'Arrigo M, Rostagno MA, Villares A, Martínez JA. Edible mushrooms: role in the prevention of cardiovascular diseases. Fitoterapia. 2010 Oct;81(7):715-23. doi: 10.1016/j.fitote.2010.06.005. Epub 2010 Jun 13. PMID: 20550954.

Sharif S, Atta A, Huma T, Shah AA, Afzal G, Rashid S, Shahid M, Mustafa G. Anticancer, antithrombotic, antityrosinase, and anti-α-glucosidase activities of selected wild and commercial mushrooms from Pakistan. Food Sci Nutr. 2018 Sep 14;6(8):2170-2176. doi: 10.1002/fsn3.781.

Afrin S, Rakib MA, Kim BH, Kim JO, Ha YL. Eritadenine from Edible Mushrooms Inhibits Activity of Angiotensin Converting Enzyme in Vitro. J Agric Food Chem. 2016 Mar 23;64(11):2263-8. doi: 10.1021/acs.jafc.5b05869.

Krittanawong C, Isath A, Hahn J, Wang Z, Fogg SE, Bandyopadhyay D, Jneid H, Virani SS, Tang WHW. Mushroom Consumption and Cardiovascular Health: A Systematic Review. Am J Med. 2021 May;134(5):637-642.e2. doi: 10.1016/j.amjmed.2020.10.035

Rauf A, Joshi PB, Ahmad Z, Hemeg HA, Olatunde A, Naz S, Hafeez N, Simal-Gandara J. Edible mushrooms as potential functional foods in amelioration of hypertension. Phytother Res. 2023 Jun;37(6):2644-2660. doi: 10.1002/ptr.7865.

Xiang F, Lin L, Hu M, Qi X. Therapeutic efficacy of a polysaccharide isolated from Cordyceps sinensis on hypertensive rats. Int J Biol Macromol. 2016 Jan;82:308-14. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2015.09.060.

Gao Y, Chen G, Dai X, Ye J, Zhou S. 2004a. A phase I/II study of Ling Zhi mushroom Ganoderma lucidum (W.Curt.:Fr.) Lloyd (Aphyllophoromycetideae) extract in patients with coronary heart disease. Int J Med Mushr. 6(4):327–334.

Uffelman CN, Chan NI, Davis EM, Wang Y, McGowan BS, Campbell WW. An Assessment of Mushroom Consumption on Cardiometabolic Disease Risk Factors and Morbidities in Humans: A Systematic Review. Nutrients. 2023 Feb 21;15(5):1079. doi: 10.3390/nu15051079.

Wang L, Sun H, Yang M, Xu Y, Hou L, Yu H, Wang X, Zhang Z, Han J. Bidirectional regulatory effects of Cordyceps on arrhythmia: Clinical evaluations and network pharmacology. Front Pharmacol. 2022 Aug 19;13:948173. doi: 10.3389/fphar.2022.948173.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.