Švestkové kladívko: první pomoc při nachlazení a bolestech


Tipů na první pomoc při těchto potížích najdete jistě desítky, zázvorem počínaje, koňskými produkty na klouby konče. V tomto článku se však nebudu zaměřovat na byliny ani doplňky stravy. Řeč bude o akupunkturní pomůcce jménem PLUM BLOSSOM NEEDLE (švestkové kladívko) a čím více uvažuji o jeho spektru využití, tím více jsem přesvědčena, že je to nepostradatelná pomůcka.

Švestkové kladívko

Použití švestkového kladívka spadá do kožní akupunktury a je určeno pro ošetření akupunkturních bodů. Jedná se o pomůcku, která skutečně jako kladívko vypadá a někdy jeho použití může vyvolávat obavy. Nicméně po jejich překonání si jej zamilujete. Velkou výhodou je i to, že po dostatečné instruktáži jej může doma používat i laik a rychle si tak pomoci od potíží nebo ošetřovat potíže chronické.

Stupně použití síly švestkového kladívka

S kladívkem se pracuje následujícím způsobem:

Švestkové kladívko

V závislosti na použité síle je vyvolána terapeutická reakce, která může být preventivní, zprůchodňující, vylučující-pročišťující. Švestkové kladívko lze také použít jako náhradu jehel, pokud z nich má klient obavy. Před jeho použitím je vždy nutné na pokožku použít dezinfekci.

  1. Slabý poklep – pouze do lehkého zčervenání pokožky bez bolesti – vhodný u starších lidí, dětí, u velkých případů prázdnoty nebo při práci s kladívkem v oblasti hlavy. V místech, kde je necitlivost.
  2. Střední poklep – vyvolá se větší zčervenání pokožky s možným lehkým krvácením. Tento poklep je vhodný pro stimulaci SHU bodů na zádech.
  3. Silná stimulace, tzv. do krve – používá se u potíží z plnosti, kde je velká bolestivost, stagnace (fialové ekzémy, nehojící se boláky apod.). Tato stimulace se také používá na zádech a pro zesílení účinků je možné poté přiložit baňky. Další terapie následuje až po zhojení. 

Lokalizace použití

  1. V okolí dráhy nebo v jejím průběhu.
  2. V okolí jednotlivých akupunkturních bodů.
  3. ASHI body – body „au, tady to bolí“. Fyzioterapeut by je nazval trigger pointy.
  4. Postižená místa (ekzematické ložisko, alopecie).

Kontraindikace použití je lokální zánět, znaménka, kožní výstupy a silná prázdnota Qi.

Použití při nachlazení

V TČM nepoužíváme termíny jako nachlazení nebo respirační onemocnění, ale napadení nějakým vnějším činitelem. Celkem rozlišujeme 6 rozvracečů a tím nejčastějším je vítr FENG. Ten vstupuje do těla pokožkou a v této vrstvě také nějakou dobu zůstává. My to můžeme pociťovat jako tuhnutí šíje, bolesti pokožky (něco po mně leze a bolí mě i „chlupy“) a bolesti hlavy. Na těle máme akupunkturní body, které s větrem pracují. Stimulace těchto bodů středním poklepem může pomoci vítr FENG vyloučit. Tím pádem škodlivina nepronikne hlouběji do těla a nemoc nemusí propuknout.

Jedná se o body:

BL 12 (FENGMEN – Brána větru) – na obrázku červený – 1,5 cunu od páteře – pod výběžkem druhého hrudního obratle T2. Tento bod rozptyluje vítr a zpevňuje povrch, stimuluje sestupnou funkci Plic (pomáhá u kašle), doplňuje obrannou Qi a příznivě působí na nos.

GV 14 (DAZHUI – Velký obratel) – na obrázku žlutý – ve střední linii zad – pod 7. krčním obratlem. Tento bod vylučuje vítr, pročišťuje horkost a tonizuje nedostatek. Jeho použití za pomoci kladívka pomáhá vyloučit xieqi (škodlivina) usazené v biao (povrch).

Používá se střední až silná stimulace – dle konstituce. U lidí s plností používáme vždy silnější stimul. Může se použít až 3x za den. Důležité je včasné použití.

Výhodou kladívka je, že můžete stimulovat celou oblast tohoto „větrného trojúhelníku“, takže lokalizace nemusí být na milimetry přesná jako u jehel.

Obrázek 1
Obrázek 1

Kloubní potíže

U kloubních potíží je to již více o hledání hlubší příčiny, ale kladívko lze použít i pro úlevu při bolestech a otocích. V TČM je příčinou kloubních potíží (revmatismu) tzv. syndrom bolestivých blokád bi nebo jej také nazýváme bolestivý obstrukční syndrom. Ten je často důsledkem vniku nějaké větrné vlhkosti a horkosti.

Můžeme použít celkové ošetření a stimulovat body s účinkem na klouby a šlachy.

Jedná se o body:

BL11 (DAZHU – Velký člunek) – na obrázku číslo 1 zelený – 1,5 cunu od páteře – pod výběžkem prvního hrudního obratle T1. Jedná se, mimo jiné, o mistrovský bod pro kosti a klouby.

GB39 (XUANZHONG – Visící zvon) – na obrázku číslo 2 červený – na vnější straně lýtka 3 cuny (přibližně 4 prsty bez palce) nad kotníkem. Tento bod prospívá šlachám a kostem, pročišťuje vlhkou horkost a oživuje tok Qi v dráze.

Obrázek 2
Obrázek 2

Na tyto body použijete slabý poklep – při chronických potížích 1–2x týdně po dobu 6–12 týdnů.

Lokálně můžete použít na místo otoků a bolesti. Aplikuje se ob den se středním poklepem. Opatrně kolem menších kloubů. Používá se po stejnou dobu jako celkové ošetření, tedy 6–12 týdnů.

V praxi používám švestkové kladívko nejčastěji u ekzémů, které jsou nafialovělé a ohraničené. Ty jsou často ze stagnace krve. Velmi dobré výsledky jsou u alopecie, ale mé nejčastější použití je při obrně lícního nervu. Na to se můžeme podívat v nějakém z dalších článků.

Za jeho obrovskou výhodu považuji to, že jej klienti mohou používat doma sami. Při chronických potížích je to skvělý způsob ošetření.

 

Autor: Mgr. Jana KubíčkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.