Tai Ji a Qi Gong slouží ke zdraví


 „Lidské tělo chce práci a pohyb, jen je nesmíš hnát až na hranici jeho schopností. Když je tělo činné, tráví živiny a krev jím proudí, takže žádná nemoc nemůže vzniknout, podobně jako stěžej dveří, jež nikdy nezetlí.“

čínský císař Hua Tuo (2. st. n. l.)

Tai Ji a Qi Gong se v češtině čtou pěkně po čínsku jako "tai-či" a "či-kung". My v tomto textu používáme oficiální mezinárodní transkripci čínštiny zvanou pinyin. V mnoha českých textech se ale slovo "tai-či" píše různě, často chybně. Možná znáte přepisy typu tajči, tai-chi apod. Tak jen, abychom si rozuměli, že hovoříme o stejných věcech: o čínských bojových a energetických uměních starých tisíce let. 

Tai Ji jako zdravotní a bojové umění

Jde o specifický druh bojového umění, dnes užívaný téměř jen pro jeho zdravotní účinky, nikoli pro boj samotný. Tai Ji je systém cvičení, který pochází z vnitřního taoismu. Jeho stoupenci se tedy soustředí na vnitřní rozvinutí sebe sama, to aby v sobě nalezli Tao, Tělo světla či Boha. Principy Tai Ji jsou základem tradiční čínské medicíny, a to včetně správné výživy, akupunktury a bylinných směsí. Výživa a praktické techniky cvičení umožňují lidem mít své zdraví pod kontrolou a pomaleji, přirozeněji stárnout. Modernímu člověku má Tai Ji vážně co nabídnout. Pracuje totiž s vnitřní energií a vědomým dýcháním a účinně zbavuje stresu, ze kterého pochází drtivá většina všech nemocí.

Tai Ji je účinné v boji proti vnějšímu nepříteli, ať už je to násilník nebo hektická doba, ve které žijeme. Působí hlavně preventivně, což je zjednodušeně řečeno filozofie čínské medicíny. Příznivě ovlivňuje civilizační choroby a „rozpouští“ stres. A protože člověk při cvičení zharmonizuje tělo i mysl, působí blahodárně a účinně i v boji proti vnitřnímu nepříteli, což jsou naše zasuté strachy a obavy. A navíc: při cvičení se energie nespotřebovává, ale získáváte ji.

Tai-chi a Quigong slouží zdraví 2

Jak již bylo výše uvedeno, Tai Ji má velice pozitivní vliv na zdraví. Od prevence až po léčebné působení. Počínaje bolestmi zad a hlavy přes zvýšení psychické odolnosti vůči stresu až po civilizační choroby. Vysoký krevní tlak, obezita, neplodnost, nervozita - to, a ještě mnoho dalšího můžete pozitivně ovlivňovat cvičením Tai Ji.

Čínská akademie věd a další renomované instituce provedly různé výzkumy na lidech, cvičících sestavu "24 cviků stylu Jang". Jejich výsledky konstatují, že cvičením dochází ke zlepšení srdeční a dechové funkce, poklesu hladiny cholesterolu, zpomalení řídnutí kostí, synchronizaci a zlepšení mozkové činnosti a paměti. Cvičení stimuluje činnost orgánů umístěných v dutině břišní a přispívá i ke zlepšení látkové výměny. Nelze opomenout ani jeho příznivý vliv na kloubní a svalový systém a řadu dalších, i chronických, onemocnění. Byly konstatovány také výrazné antistresové a antineurotizační účinky.

Tai Ji pro každou část zdraví:

 • Kardiovaskulární systém - Zlepšení srdeční funkce, snížení hladiny cholesterolu, normalizace krevního tlaku.
 • Nervový systém - Zklidnění nervového systému, lepší řízení a koordinace pohybů, rychlejší reakce, výskyt mozkových vln alfa, aktivace mozkových center a synchronizace mozkových hemisfér, zvýšení hladiny neurotransmiterů, rychlejší přenos vzruchů na synapsích.
 • Pohybový aparát, klouby, páteř - Zvýšená hybnost jednotlivých kloubů, obnovuje se pružnost páteře, dochází k samovolnému uvolňování energetických i fyzických blokád v pohybovém aparátu, zvýšení hustoty kostí - prevence i pohybová léčba osteoporózy, centrování všech kloubů v těle včetně páteře = autoreparace, protektivní vliv...
 • Svaly a šlachy - Rovnoměrné posílení a zvýšená funkčnost všech svalových skupin, protažení a zvýšená pružnost šlach, svaly zůstávají uvolněné, schopné hluboké relaxace, díky zvýšené pružnosti a pohyblivosti se snižuje riziko zranění (zlomeniny, výrony).
 • Imunitní systém a obranyschopnost organismu - Zvyšuje se schopnost odolnosti proti civilizačním chorobám, ale i vážnějším onemocněním - preventivně působíte proti podlehnutí chřipkovým epidemiím, nemocem horních cest dýchacích apod., zlepšuje se stav kůže.
 • Energetický systém - Pročišťují se energetické dráhy (meridiány), energie proudí volněji a harmonizuje se, je uvědomována cvičícím, energie se shromažďuje, centralizuje a znásobuje v tělesném středu (spodní tan-tien, hara), je možné ji řídit dechem a myslí.
Tai-chi a Quigong slouží zdraví 3

Qi Gong jako zdravotní a energetické cvičení

Cvičení Qi Gong vzniklo před více než 3 000 lety v Číně. Je vedle akupunktury, masáží, bylinného léčitelství a dietetiky, jedním z pěti pilířů tradiční čínské medicíny. Čínský název Qi Gong je možné přeložit jako: „Práce s životní energií“. Tato „práce“ se může provádět v pohybu, ve stoje, nebo třeba i vsedě. Qi Gong se na rozdíl od Tai Ji neřadí mezi bojová umění, protože se zaměřuje výhradně na zdraví a péči o něj.

Qi Gong podporuje fyzické a emocionální zdraví. Skrze pomalé pohyby, protažení, dech a vedení pozornosti můžeme odstranit blokády v našem těle. Jemné, na energii bohaté pohyby nás dovedou do meditativního stavu, ve kterém nalezneme uvolnění a vnitřní klid. Jsme-li uvolněni, energetické dráhy, akupunkturní body a samoléčebné síly těla se aktivují a životní energie Qi (čchi) může tělem volně a ve zvětšeném množství protékat.

Jestliže Qi tělem protéká, je tělo v rovnováze, cítíme se zdraví. Pokud je proud Qi něčím omezen, například nedostatkem spánku, pohybu, jednostrannou stravou, nebo rozčilováním, starostmi, stresem jak fyzickým tak i duševním, může dojít k energetické nerovnováze. Tělo nám začne dávat nejrůznější upozornění, jako bolest hlavy, různé poruchy, nespavost atd. Pokud tento stav trvá, můžeme se dostat až do stavu, který označujeme jako nemoc.

Qi Gong působí preventivně, posiluje imunitní systém, napomáhá pohyblivosti, podporuje koncentraci a všeobecný zdravotní stav. Zároveň procvičuje klouby, šlachy a svaly, ale nepřetěžuje je. Pravidelným cvičením po dobu delšího časového období se učíme kontrolovat svůj dech, zlepšovat příjem Qi z okolí a navazovat dialog se sebou samotnými.

Léčebný Qi Gong lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: vnitřní Qi Gong, který praktikují sami pacienti na ochranu a podporu svého vlastního zdraví, a vnější Qi Gong, který provádí mistr na osobě se zdravotními problémy. Cvičení vnitřní vyžaduje řízení mysli, těla a dechu. Existuje mnoho druhů vnitřního cvičení, některé v pohybu a jiné bez pohybu. Základním požadavkem je setrvání v klidu a uvolnění.

Qi Gong a Tai Ji proti cukrovce

Může praktikování obou cvičení zlepšit naše zdraví? Jistě! A pomůže nám třeba s cukrovkou? Např. s diabetem typu II, který se často pojí s nadváhou či obezitou a špatným životním stylem a vyskytuje se převážně u starších osob? Jak známo, vyšší hodnoty cukru v krvi poškozují cévy, nervy, tkáně i orgány (sítnici, ledviny), snižují funkci imunitního systému i hojení.

Velmi zajímavá je studie, která se zaměřila na cukrovku a Qi Gong. Autoři studie vyhodnotili data z 21 velmi kvalitních výzkumů, v nichž bylo 1326 pacientů s cukrovkou typu II.

 • Pravidelné cvičení Qi Gongu, v porovnání s výsledky osob, které necvičily, snižovalo glykémii nalačno, ale také glykovaný hemoglobin.
 • Navíc snížilo také nadměrné zvýšení glykémie po jídle. Po jídle se u každého zvyšuje hodnota glykémie, záleží však o kolik a na jak dlouho. U cukrovkářů jsou hodnoty vyšší a klesají déle než u lidí bez cukrovky.
 • Výsledky tedy ukazují, že cvičení Qi Gong je vhodný doplněk léčby cukrovkářů.
Tai-chi a Quigong slouží zdraví 1

Existuje též samostatná metaanalýza cvičení Tai Ji ve vztahu k cukrovce. Autoři využili data z 14 studií, kde bylo dohromady 798 osob s cukrovkou.

 • V porovnání s necvičícími, měli cvičící výrazně nižší hodnoty glykémie na lačno, navíc se zjistilo, že delší doba cvičení je ve snižování glykémie účinnější.
 • Tai Ji stejně jako Qi Gong snížilo hladinu glykovaného hemoglobinu a glykémii po jídle.
 • I zde tedy výsledky ukazují, že Tai Ji může být prospěšné pro pacienty s cukrovkou.

Dvě velké metaanylázy tedy dokazují pozitivní vliv cvičení ať už Qi Gong, či Tai Ji na hladinu krevního cukru a výsledky jsou velmi přesvědčivé.

Ing. Jan Turneber – České centrum tradičních čínských cvičení – Wudang.cz, Zuzana Macková – JogaDnes.cz, Wikipedie.cz, Zdeňka Jeníčková – Idnes.cz, Radek Kolář a Lucie Jandová – Právo.cz, KondiceStyl.cz, TaiChiChiKung.cz, WushuAkademie.cz, Cvičení Qi Gong DYYSG – CvičeníQi Gong.cz a vědecká redakce Cesty želvy pod odborným vedením MUDr. Drahomíry Holmannové, PhD.

 • Meng D, Chunyan W, Xiaosheng D, Xiangren Y. The Effects of Qi Gong on Type 2 Diabetes Mellitus: A Systematic Review and Meta-Analysis. Evid Based Complement Alternat Med. 2018 Jan 3;2018:8182938. doi: 10.1155/2018/8182938. PMID: 29507593; PMCID: PMC5817377.
 • Chao M, Wang C, Dong X, Ding M. The Effects of Tai Ji on Type 2 Diabetes Mellitus: A Meta-Analysis. J Diabetes Res. 2018 Jul 5;2018:7350567. doi: 10.1155/2018/7350567.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?

Zobrazit Článek

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?
4 min

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl

Zobrazit Článek

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl
5 min

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně

Zobrazit Webinář

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně
60 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Zobrazit Video

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.