Tuky omezovat nemusíte


Čtyřicet let byly tuky označovány za hlavní viníky téměř všech civilizačních chorob a přesto, že jsme konzumovali nízkotukovou stravu (netučné jogurty, sýry, žádné sádlo, špek, máslo a smetana s výčitkami, vejce naprosto omezeně), jsme se ke zdraví neposunuli. Za to cukry ovládly náš jídelníček. Málokdo si ale cukry spojuje s tuky, a přitom je to tak jednoduché. Nadbytek cukrů v naší stravě se metabolizuje v Játrech na nebezpečné triglyceridy, takže jsme čím dál tučnější, a přitom žádný tuk nejíme.

Navíc triglyceridy se ukládají v oblasti břicha, kde se stávají pro tělo nejnebezpečnější z hlediska kardiovaskulárních a cévních chorob. Dokonce i náš cholesterol je vyšší a vyšší, a přitom držíme nízkotučnou dietu. Pevně doufám, že je již nadmíru jasné, že tuky nejsou viníci našich zdravotních potíží. Naopak tuky byly a budou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Naši předkové používali ve své kuchyni především tuky nasycené, které nám byly roky prezentovány jako jedny z nejméně zdravých! Máslo, smetana, vejce, tučné maso, sádlo, škvarky – poctivé tradiční a základní potraviny byly přímo zodpovědné za naši nadváhu a vysoký cholesterol.

Prosím zapomeňme na tyto dogmatické nepravdy!!! A poupravme si konzumaci tuků na prospěšnou. Ale za podmínek, že omezíme konzumaci cukrů!!! Totiž konzumace nadbytku cukrů společně s tuky by určitě ke zdraví nevedla.

Snížená konzumace cukrů a zvýšený přísun zdravých tuků v jídelníčku vede ke zdraví

Ptáte se proč?

Protože tuky se na rozdíl od cukrů metabolizují na energii bez vyloučení nadměrného množství inzulinu. Jednoduše řečeno, tuky nezvyšují hladinu inzulinu, což vyvolává zdravou hormonální odezvu, a hladina krevního cukru se udrží dlouho v rovnováze. Navenek se to projeví tím, že po tučnějším jídle jsme déle sytí a nepotřebujeme se dojídat. Např. pro vaši snadnější představu, vejce s avokádem nebo hrstka ořechů nás zasytí daleko více než celozrnná sušenka s jablkem.

Dělení tuků

Tuky dělíme podle obsahu mastných kyselin a jejich úlohy v našem těle na nasycené (benzín) a na nenasycené (promazávací).

NASYCENÉ TUKY (BENZÍN)

Nasycené tuky jsou především naším zdrojem energie. Sem patří máslo, přepuštěné máslo, sádlo, lůj a kokosový olej. Všechny výše uvedené nasycené tuky jsou pro naše tělo nadmíru prospěšné. Podmínkou samozřejmě zůstává prvotřídní kvalita. Kvalita rozhoduje také o podílu dalších prospěšných mastných kyselin. Proto i máslo, vejce, smetana, tučné jogurty a sýry mohou být stejně tak dobrým zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Nelze proto živočišné potraviny vidět pouze jako zdroj nasycených tuků. Naopak jde o komplexní potravinu s různými druhy tuků, vitaminů, minerálů, obdobně jako ovoce není jenom cukr.

Food,Rich,In,Omega,3,Fatty,Acid,And,Healthy,Fats.

Z nasycených tuků doporučuji nejčastěji používat přepuštěné máslo. Jde o máslo přepouštěním zbavené bílkovin a vody. Zůstává jen čirý máselný tuk, který je velmi stabilní, neoxiduje a vydrží teploty přes 200 stupňů Celsia. Přepuštěné máslo se hodí na pečení, smažení, restování, prostě kamkoliv a i naši předkové na něm měli postavenou kuchyni. Používání přepuštěného másla můžete doplnit o kokosový panenský olej, který se hodí na teplou i raw kuchyni. Podobně jako přepuštěné máslo i kokosový olej se v těle rychle metabolizuje na energii bez zatížení jater. Proto oba tuky doporučuji při různých zdravotních dietách týkajících se jaterních a žlučníkových chorob.

NENASYCENÉ TUKY (PROMAZÁVACÍ)

Jde o velikou skupinu rostlinných olejů, které podle obsahu mastných kyselin dělíme na mononenasycené a polynenasycené.

MONONENASYCENÉ OLEJE (OMEGA-9): v těchto olejích je nejvíce zastoupena kyselina olejová a hlavními reprezentanty těchto olejů je olej olivový a avokádový. Jde o velmi zdravé oleje s protizánětlivým účinkem, jsou povahy neutrální, proto i ve větším množství neovlivňují naše zdraví negativně. Naopak jsou spojovány s prospěšným účinkem na kardiovaskulární aparát. Jelikož si je naše tělo dokáže tvořit, nepatří do skupiny olejů esenciálních a nejsou pro nás tedy životně důležité.

Což se naopak nedá říci o druhé skupině nenasycených olejů, které se nazývají POLYNENASYCENÉ OLEJE (OMEGA-6 a OMEGA-3). Ty patří mezi tzv. oleje esenciální a jelikož si je naše tělo nedokáže tvořit, musí být obsaženy v naší stravě. Právě tyto oleje zajišťují zdravý chod srdce, mozku, nervového systému, ledvin, jsou nezbytné pro zdravou kůži a vlasy. Pro naše zdraví je rozhodující jejich poměr v našem těle. Ten přirozený, s kterým se narodíme, je 5 : 1. Díky nadužívání omega–6 olejů (slunečnicový, kukuřičný, sójový, rostlinná másla) je přirozená rovnováha porušena ve prospěch omega-6 tuků, které se chovají v těle zánětlivě. Zánětlivé prostředí v těle je podhoubím pro vznik civilizačních chorob. Proto je žádoucí, abychom ve stravě redukovali zdroje omega-6 nenasycených mastných kyselin, a naopak cíleně zařazovali potraviny s převahou omega-3 nenasycených mastných kyselin, které mají protizánětlivý účinek.

Jak toho docílit?

  • Nepoužívejme průmyslové oleje a rostlinná másla.
  • Na teplou přípravu pokrmů používejme přepuštěné máslo, kokosový a olivový olej.
  • Denně konzumujme hrstku či dvě namočených celých ořechů a semen.
  • Jedenkrát týdně můžeme zařadit tučnější rybu z chladných severských moří.
Pure,Or,Desi,Ghee,Also,Known,As,Clarified,Liquid,Butter.

Omega-3 oleje jsou na jedné straně velmi zdravé pro naše srdce a mozek, na straně druhé velmi snadno oxidují. Proto nedoporučuji především lněná, konopná a chia semínka, stejně jako vlašské ořechy vystavovat tepelné úpravě a mixovat na mouky. Bezpečná konzumace je v celém stavu. Po rozmixování doporučuji okamžitě konzumovat. Při práci s lněným, konopným či vlašským olejem doporučuji pracovat rychle, láhev nechat max. jen několik sekund otevřenou a okamžitě vrátit do lednice. Načatou lahev nejpozději do 3 týdnů spotřebovat.

Tuky a oleje trávíme podle našeho metabolického typu. Rychlým spalovačům (bílkovinným typům) prospívají těžší živočišné tuky, které více zpomalují jejich rychlé spalování. Naopak pomalým spalovačům (sacharidovým typům) více prospívají lehčí rostlinné oleje. Proto je velmi důležité vybírat si zdravé tuky a oleje podle potřeb našeho těla, bez ohledu, co hlásá ta či ona dieta. 

 

Autor: Mgr. Ivana Stenzlová



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.