Velikonoce a tradiční čínská medicína


Spojení tradičních křesťanských svátků a čínské medicíny v nás možná vzbuzuje poněkud protikladné pocity. Jde to vůbec? Číňané přece Velikonoce neslaví… Jak jsme se ale již všichni několikrát za svůj život přesvědčili, nic není náhoda a souvislosti mnohdy nalezneme i tam, kde bychom je ani nečekali.

Čínská medicína a symboly

Velikonoce jsou odpradávna symbolem jara, znovuzrození, rozpuku, růstu, plození a naděje. Naděje na nový život. Příroda se probouzí a země se zahřívá, aby nám po dlouhém zimním odpočinku mohla vydat to nejlepší. První květiny, pupeny na stromech, zelenající se tráva a tolik očekávaný zpěv ptáků.

Tradiční čínská medicína je také postavena na symbolech. Už jenom Yin a Yang, dvě navzájem protikladné a zároveň doplňující se síly, jsou zobrazovány prastarým symbolem monády. Světlo a tma, teplo a chlad, žena a muž... Nebo taková teorie pěti prvků, která se využívá k popsání vnitřních orgánů a jejich vzájemných vztahů, vychází z poznání, že jednotlivé orgány mají podobné vlastnosti jako voda, oheň, dřevo, kov a země. Nejde si nevšimnout, že tradiční čínská medicína je postavená na symbolech.

Jaro, játra a dřevo

Pojďme se trochu hlouběji podívat na jaro. Podle tradiční čínské medicíny je jaro spojené s prvkem (nebo též elementem) dřeva a k dřevu patří Játra a Žlučník. To jsou orgány, které zodpovídají v našem těle za hladký tok energie a krve, ale i za psychickou pohodu. Pokud tedy tyto orgány nejsou v rovnováze, může se to projevit poruchami menstruačního cyklu, problémy se zrakem, zácpou, bolestí hlavy a mnoha dalšími obtížemi. Mohou se objevit příznaky vznětlivosti, nervozity a náladovosti.

Sunlight,In,The,Green,Forest,,Spring,Time

Žít v harmonii s přírodou

Játra jsou také orgán přeplněný yangovou energií. Energií, která má tendenci stoupat a rozpínat se.  A podobně se chová energie jarní přírody. V přírodě začíná převládat Yang a energie Qi stoupá vzhůru. Vše je v rozpuku.

Ve jednom ze základních děl tradiční čínské medicíny Vnitřní knize Žlutého císaře se píše:

V dávných časech byli lidé velmi moudří … žili v harmonii se čtyřmi ročními obdobími“.

Měli bychom se tedy snažit přizpůsobit svoji stravu a životní rytmus tomuto novému jarnímu období, které je příslibem teplejšího počasí, růstu a radosti z něčeho nového.

V knize Su Wen (což je část nám již známe Vnitřní knihy Žlutého císaře) se píše:

„Na jaře lidé mají chodit spávat s příchodem noci a časněji vstávat. S rozpuštěnými vlasy a uvolněným oděvem se často mají pozvolnými kroky procházet po dvoře, aby se cítili příjemně a spokojeně. Je třeba, aby chránili život a neničili jej., aby byli velkorysí a ne hašteřiví, uznalí a ne trestuchtiví, neboť tak to odpovídá atmosféře jarní Qi a taková je cesta pěstování života v jarním období. Kdo se jí protiví, poškozuje si Játra, a v létě u něj může proto dojít k chorobným změnám chladné povahy, neboť si nevtvoří dostatečné podmínky pro nárůst letní Qi."

Jarní pokrmy

Nezapomínejte, že Velikonoce jsou krásné svátky. Ať už jsou pro někoho spojené s návštěvou kostela a zamyšlením se nad smyslem života nebo pro druhého vnímáním probouzející se přírody.  Tak či tak, něco společného určitě najdeme. Všechny nás spojuje dodržování velikonočních zvyků, pečení mazanců a velikonočních nádivek, zpracování vajíček na 100 způsobů a dlouhé motání v kuchyni u příprav tradičních rodinných receptů. Nad dospělými koledníky se vznáší i hrozba přemíry alkoholu.

I když je vždy náročnější přemýšlet o jakýchkoli svátcích nad střídmostí nebo zdravým životním stylem, zkuste se přece jen chvíli zastavit a dát na rady nejen odborníků na tradiční čínskou medicínu, ale i na moudré rady našich babiček. Vždyť proč se na „zelený čtvrtek“ mělo jíst něco zeleného? A proč velikonoční nádivka zvaná „hlavička“ byla plná nasekaných mladých kopřiv? 

Potraviny vhodné pro toto období mají mít totiž podle čínské medicíny kyselou chuť a zelenou barvu. Kyselá chuť podporuje energii Jater a Žlučníku. Základem naší stravy by měla být tedy jídla lehce stravitelná a mírně tepelně upravená. Syrové a chladné potraviny zbytečně zatěžují naše trávení.

Easter,Fresh,Vegetable,Salad,With,Boiled,Egg,,Broccoli,,Corn,Salad,

Pokud se tedy vydáte na předvelikonoční procházku jarní přírodou, určitě najdete mladé kopřivy, listy pampelišek nebo medvědí česnek. Cestou zpátky domů se nezapomeňte stavit třeba pro pórek, petrželku, pažitku či kapustu. To všechno najde využití ve vaší velikonoční kuchyni.

Usmívejte se

A nezapomeňte na jednu důležitou věc! Usmívat se … Čekají vás Velikonoce, svátky, kdy se rodina schází u jednoho stolu, aby společně oslavila příchod jara a radostné naděje. A to za úsměv určitě stojí, nemyslíte? Vždyť dobré vztahy a veselá nálada jsou jedním ze základních pilířů čínské medicíny. Poděkují vám nejen vaše játra, ale i vaši blízcí :).

 Přejeme všem příznivcům Cesty želvy krásné a radostné Velikonoce!

Happy,Easter.,Easter,Eggs,On,Grass,On,A,Sunny,Spring

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.