Virová infekce jménem opar – příčiny, projevy i léčba


Opary jsou velmi nepříjemné kožní výsevy, které jsou vyvolány herpetickými viry. Popíšeme si, jaké viry je způsobují, jak se projevují, jak je možné je léčit a mnohem více. Pokud vás téma oparů zajímá, jste na správném místě. 

Herpetické viry

Herpetické viry jsou poměrně širokou skupinou DNA virů. Řadíme mezi ně: 

  • HSV-1 (herpes simplex virus 1; způsobuje nejčastěji opary v oblasti úst)
  • HSV-2 (herpes simplex virus 2; způsobuje opary v oblasti zevních pohlavních orgánů)
  • EBV (virus Epstein Barrové; původce mononukleózy)
  • CMV (cytomegalovirus)
  • VZV (varicella zoster; způsobuje pásový opar)
  • viry HHV-6, 7 a 8

Pro nás jsou nejdůležitější ty označené HSV-1 a HSV-2. Herpetické viry mají tendenci v organismu doživotně přetrvávat, tj. perzistovat. Virus je udržován v šachu imunitou v nervovém systému (gangliích dorzálních míšních kořenů).  Imunitní systému mu nedovolí probudit se, tj. reaktivovat se. Pokud je však imunitní systém oslaben, organismus prochází velkým fyzickým nebo psychickým stresem, může se kontrola nad virem oslabit a virus toho okamžitě využije. Dojde k reaktivaci. Viry putují nervy a vyvolají akutní fáze onemocnění, která se projeví na pokožce.

Virus se přenáší kapénkami, hlavně slinami a kontaktem s nakaženým. Většinou dojde k nákaze již v dětství. Tehdy se může infekce projevit podobně jako chřipka, tj. bolestmi v krku, zvýšením tělesné teploty, v ústech se mohou vytvořit bílé flíčky, které se podobají aftům. U některých dětí se příznaky neobjeví vůbec.

U HSV-2 je přenos jinou cestou, a to sexuálním kontaktem a vyrážka při reaktivace se objevuje v oblasti pohlavních orgánů a rekta. Pokud má dítě infekci HSV-2 je to možné přenosem z matky na dítě během porodu nebo to může být známka zneužívání dítěte.

Co je opar?

Předpokládáme, že mezi čtenáři není nikdo, kdo by se buď osobně, nebo u někoho blízkého nesetkal s oparem. 

V podstatě se jedná, v případě HSV-1, o sekundární infekci (k primární většinou došlo v dětství). Opary se vysejí nejčastěji v oblasti rtu, mohou se však objevit v oblasti nosu či v nose, v oblasti oka či v oku. Mohou se však objevit téměř kdekoli na těle. 

Před samotným výsevem postižená oblast svědí či pálí a postupně zduří. Za pár hodin se objeví typické puchýřky, které jsou naplněné čirou tekutinou, v níž se nacházejí virové částice. Puchýřky pnou, bolí, štípou, pálí, svědí. Tekutina v puchýři se pomalu zakaluje, puchýřky postupně praskají a vytváří se žlutavá krusta. K vyhojení většinou dochází po 7 až 10 dnech. 

HSV-1 virus může způsobit, obzvláště u osob s narušeným imunitním systémem, také závažný zánět mozku. 

V případě oparů způsobených HSV-2, bývá již primoinfekce spojená s výsevem velmi bolestivých puchýřků v oblasti genitálu (oblast žaludu, vulvy, vagíny, děložního čípku, análního otvoru). Společně s nimi se mohou objevit celkové příznaky, jako např. únava, zvýšená teplota, nechutenství, zduřelé uzliny atd.

Samostatnou kapitolou je pak pásový opar. Jak již jeho název napovídá, jedná se o rozsáhlejší výsev puchýřků, který probíhá závažněji a s celkovými příznaky. 

Young,Man,Suffering,From,Painful,Herpes,On,His,Mouth

Diagnostika a léčba oparu

Opar se diagnostikuje velmi snadno, dokáže to každý. Je zcela typický a nezaměnitelný. V případě, že jste zcela zdraví, opar není velký, není potřeba nasazovat léčbu. V případě, že jste nějak oslabení, je riziko komplikací a je vhodné navštívit lékaře, aby vám nasadil antivirotika, tj. léky zacílené na herpetické viry. 

Již jsme psali, že vyhojení oparu trvá přibližně týden a déle a je velmi nepříjemný a bolestivý. Je důležité, abyste si opar neporanili a neroznesli infekci dále, na větší plochu pokožky. To platí hlavně v případě, že máte opar v blízkosti oka. Zanesení oparu do oka může být velkou komplikací a vést ke zjizvení rohovky a spojivky, což může skončit slepotou. 

Pro urychlení hojení můžete použít masti s antivirotiky. V současnosti jsou také speciální náplasti atd. Někdo nedá dopustit na „babské” rady a např. potírá opar tea tree olejem, propolisem a jinými přírodními látkami s protivirovým efektem.

Pokud se opary objevují často a jsou velkého rozsahu v netypických oblastech, je vhodné navštívit imunologa. 

Opar

Opary jsou pro většinu z nás pouze nepříjemnými kožními puchýřky. Je však nutné pamatovat, že se reaktivace infekce může také zkomplikovat. Jak jsme psali, může vyvolat zánět mozku či způsobit slepotu. Je tedy dobré jej nepodceňovat a v případě, že probíhá jinak, než jste zvyklí, navštívit lékaře. 

 

Pohled čínské medicíny na opary

Opary souvisí podle čínské medicíny nedostatkem obranné energie Wei Qi a jsou v podstatě určitou formou tzv. skrytých patogenů. V praxi se u oparů používá houba Coriolus. Je to jeden z mála prostředků, který u oparů funguje. Někdy se kombinuje s houbou Chaga.

Nicméně léčba těchto skrytých patogenů je někdy opravdu běh na delší trať. Běžně je třeba je užívat kolem 6 měsíců a déle. Obvykle se používají houbové extrakty o koncentraci 40 % polysacharidů.

Coriolus dokáže ničit i papilomaviry, které jsou dávány do přímě spojitosti s rakovinou děložního čípku či hrtanu. Proběhlo mnoho studií s ženami trpícími právě tímto virem. V jedné z nich bylo 100 žen s infekcí HPV, u 88 % z nich došlo při užívání Coriolu k vyléčení.*

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Zobrazit Článek

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.