Vitální houby jako pomocníci v léčbě nádorových onemocnění


Nádorová onemocnění jsou dlouhodobě velkým strašákem, který navzdory pokrokům v diagnostice a léčbě dokáže předčasně ukončit mnoho životů. Navíc počty osob s nádorovými onemocněními každý rok narůstají.

Léčba nádorových onemocnění je často velmi náročná a je nutné kombinovat několik přístupů, např. operační, radioterapii, chemoterapii, biologickou léčbu. Léčba samotná může mít nežádoucí účinky, které poškozují zdraví, tj. orgány. Toto poškození může přetrvat i po vyléčení z rakoviny. Ale pokud je na výběr smrt nebo možné zhoršení funkce Ledvin, je volba jasná.

Hledají se proto možnosti, jak pacientům pomoci a zároveň co nejméně poškodit organismus. Vědci se obrací také do přírody. V mnoha rostlinách se vyskytují látky, které mají potenciál zabíjet nádorové buňky a zvyšovat protinádorovou imunitu. Vážnými kandidáty na léčbu nádorových nemocí jsou vitální houby.

V následujícím textu vám představíme výsledky 136 klinických studií, které hodnotily efektivitu podávání produktů z léčivých či vitálních hub pacientům s různými typy nádorových onemocnění. Tyto studie nemohou být postaveny tak, aby se prokázal čistě protinádorový účinek, tj. jedné skupině pacientů podávat houby a druhé protinádorovou léčbu (není to etické, neboť víme, že protinádorová léčba funguje, ale o houbách to nevíme a mohli bychom vystavit pacienty riziku, že se stav zhorší a dojde k úmrtí). Houby se tedy přidávají ke standardní protinádorové léčbě a sleduje se, zda jsou v lepším stavu pacienti s vitálními houbami a protinádorovou léčbou nebo pacienti čistě na protinádorové léčbě. Hodnotí se tedy hlavně intenzita nežádoucích účinků léčby (zda je houby snižují), kvalita života pacientů, intenzita zánětu pomocí parametrů v krvi atd.

Nyní se podíváme na nejdůležitější studie.

Berte to jako orientační vhled do problematiky vitálních hub a jejich využití u rakovin z pohledu západní vědy. Občas neodráží praktické zkušenosti terapeutů tradiční čínské medicíny, kteří mají k vitálním houbám trochu jiný přístup. Co je ale důležité zmínit, že houby nesnižují účinek konvenční protinádorové léčby.

Prodloužení života bez nemoci a celkové přežití

Nádorová léčba je postavená tak, aby pacienta v nejlepším případě vyléčila, a to natrvalo. Mnohdy však dokáže jen zpomalit postup nemoci, oddálit nástup recidivy onemocnění nebo prodloužit život.

Proto se hodnotilo, zda mohou houby přidané k protinádorové terapii oddálit návrat nemoci a prodloužit dobu přežití.

Kombinace Huaier granulí (obsahují Trametes robiniophila murr) se standardní léčbou vedla u pacientů s karcinomem prsu k prodloužení života bez návratu nemoci (více než 112 měsíců s houbou a cca 91 měsíců bez houby). Dobrý efekt měly Huaier granule také u pacientů s hepatocelulárním karcinomem (rakovinou jater), došlo k prodloužení života a snížilo se riziko návratu nemoci.

Musíme zmínit také přínos Huaier granulí v případě nádorů žaludku. U pacientů ve stadiu 2b se díky houbě přidané k chemoterapii prodloužilo přežití bez nemoci (51 měsíců vs. 44 měsíců) a celkovou dobu přežití (cca 57 měsíců vs. 51 měsíců).

Výtažek z Trametes robiniophila nebo Trametes versicolor (outkovka pestrá) PSK (polysacharid K) by také mohl být výborným pomocníkem pro pacienty s nádory. Velmi dobré jsou výsledky u pacientů s nádory žaludku, když se PSK přidá k chemoterapii. Může výrazně prodloužit dobu přežití bez návratu nemoci i celkovou dobu přežití. Ve studiích autoři mimo jiné zjistili, že PSK výrazně moduluje aktivitu imunitního systému, který pak dokáže bojovat s nádorem.

Phelilnus linteus (ohňovec brázditý) je další houbou, která se dostala do klinických studií jako doplněk chemoterapie. Výsledky studií ukazují, že tato houba dokáže snížit nežádoucí účinky terapie. U pacientů s karcinomem slinivky umožnila ukončit všechny cykly chemoterapie. Pokud má pacient velmi výrazné nežádoucí účinky, je někdy nezbytné terapii předčasně ukončit. Houba také dokázala mírně prodloužit život bez postupu nemoci.

In,The,Hospital,,Mammography,Technologist,/,Doctor,Adjusts,Mammogram,Machine

Modulace funkcí imunitního systému

Imunitní systém hraje velmi důležitou roli v boji s rakovinou. Je schopný nádorové buňky ničit, omezovat růst nádoru, a dokonce ho celý zlikvidovat. Nádorové buňky však aktivně narušují funkce imunitního systému. Dokáží mu unikat nebo imunitní systém tlumit, aby nedokázal organismus bránit. Je nutné také zmínit, že protinádorová terapie většinou závažně poškozuje imunitní systém. Parametry aktivity imunitního systému byly hodnoceny v mnoha studiích. Fungování imunitního systému u pacientů s nádory prsu dokázaly upravit např. Reishi (Ganoderma lucidum) či Shiitake (Lentinula edodes). Dokázaly zvýšit produkci cytokinů a počty buněk, které se dokážou zapojit do protinádorové imunity. Navíc dokázaly snížit nadměrný zánět, který je poškozující.

Imunitní systém též dobře reaguje na PSK. Ve studii s pacienty s rakovinou konečníku se zjistilo, že zvýšil počty potřebných NK buněk a cytotoxických T lymfocytů v oblasti odstraněné sliznice, čímž se snižuje riziko návratu nemoci. PSK také podpořil imunitu u pacientů s karcinomem žaludku.

Lentinany (polysacharidy ze Shiitake) pak dokázaly stimulovat imunitní systém u pacientů s karcinomem jícnu a nemalobuněčným karcinomem plic.

Zatím jsme zmiňovali jen pevné nádory, ale houby se použily také ve studiích u pacientů s hematologickými malignitami. Použit byl Andosan, což je přípravek obsahující Agaricus (82 %) a dále Hericium a Maitake. Pokud byl produkt přidán u pacientů s mnohočetným myelomem k transplantaci kostní dřeně a chemoterapii, došlo k pozitivním změnám v imunitním systému.

Tíže příznaků a kvalita života

Jak jsme již zmínili, ve studiích se hodnotí také intenzita příznaků a kvalita života pacientů. K tomu se používají standardizované dotazníky, které se ptají na pocity pacienta, zda má bolesti, jaké síly, jak se dokáže zapojit do běžného života, zda trpí psychickými obtížemi atd.

Přidání Reishi do léčby vedlo ke snížení obtíží pacientů. Pacienti měli pocit, že mají lepší fyzickou i psychickou kondici.

Studie se Shiitake ukázaly, že přidání houby k léčbě snižuje její nežádoucí účinky, a tím zvyšuje kvalitu života. Antrodia cinnamomea pak dokázala u pacientů snížit psychické příznaky, např. úzkosti a kvalitu spánku. Pečárka lesní (Agaricus sylvaticus) podávaná pacientům po chirurgické operaci karcinomu tlustého střeva snížila bolesti, nespavost, zmírnila nežádoucí příznaky v oblasti trávicího sytému, a naopak zlepšila náladu. Dobrý efekt na stav pacientů mají také Huaier granule, které snížily pocity napětí a zlepšily spánek. 

Shiitake,Mushrooms,On,Mycelium,Block.,Traditional,Chinese,Medicine,Fungi.

Nežádoucí účinky

Protinádorová terapie má mnoho nežádoucích účinků, které mohou být natolik závažné, že musí dojít k přerušení léčby, čímž se výrazně sníží šance pacienta na přežití.

Mnoho hub přidaných do léčby má potenciál mírnit tyto nežádoucí účinky a zvýšit šanci, že pacient zvládne terapii ukončit. Pozitivně fungují např. Shiitake, Agaricus, A. cinnamomea, Reishi atd. Mohou zmírnit únavu, nevolnosti, nechutenství i zvracení, ochránit játra a kostní dřeň, aby mohla produkovat jak krevní, tak imunitní buňky.

Shrnutí

Výsledky většiny v článku citovaných studií ukazují, že vitální houby mají potenciál pomáhat pacientům s nádorovými onemocněními. Mohou oddálit recidivu, prodloužit dobu přežití, zmírnit nežádoucí účinky léčby, zlepšit kvalitu života i modulovat aktivitu imunitního systému. To vůbec není málo. Je škoda, že neprobíhá více klinických studií a výsledky nehovoří zcela jednoznačně na to, aby mohla být léčba houbami používána jako doplněk protinádorové léčby zcela standardně.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Zdroje:

Springer Link

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.