Vitamín D, komplexní ochránce lidského zdraví


Označujeme ho sice slovem vitamín, ale měli bychom o něm hovořit spíše jako o hormonu. Jednak díky jeho aktivitě, jednak díky jeho struktuře. On totiž vitamín D obsahuje steroidní, tedy cholesterolové jádro, které je typické například pro hormony nadledvin či pohlavní hormony. Vitamín D je však také známý pod názvem kalciferol. Rozeznáváme dva jeho typy: cholekalciferol, čili vitamín D3 a ergokalciferol, takzvaný vitamín D2. 

Proč je vitamín D důležitý?

Vitamín D je pro lidský organismus nepostradatelný. Je zapojený do metabolismu kostí, fungování imunitního systému, chrání srdečně-cévní systém, působí pozitivně na nervový systém, může být ochranou před rozvojem nádorových onemocnění. Co ještě dokáže a jakým způsobem? 

 • Vstřebávání vápníku - Vitamín D reguluje vstřebávání vápníku, a to jak ze střeva, tak z ledvin. Vápník je pro organismus zcela nezbytný, zabudovává se do kostí a činí je pevnými, je nutný pro správné fungování svalů, přenos vzruchů atd. 
 • Podpora srdce a cév - Vitamín D je důležitý, protože udržuje správný srdeční rytmus, snižuje krevní tlak, chrání před aterosklerózou a zvětšením srdce. Omezuje také nadměrné srážení krve. Výzkumy hovoří jasně: čím nižší hodnoty vitamínu D, tím vyšší riziko kardiovaskulárních nemocí a úmrtnosti na ně. 
Hand,Of,A,Woman,Holding,Fish,Oil,Omega-3,Capsules,,Urban

Studie ukazují, že dostatečná hladina vitamínu D zlepšuje hodnoty cukru nalačno a je tak podpořena tvorba inzulinu. U pacientů s cukrovkou, kteří mají nedostatek vitamínu D, se častěji vyskytuje hyperglykémie a celkově se hodnoty krevního cukru hůře stabilizují. To platí pro cukrovku typu I, II a i tu těhotenskou. 

 • Imunita - Vitamín D má schopnost ovlivnit celý imunitní systém. Je popsáno, že má protizánětlivý efekt. Je tedy prospěšný u silných zánětů, autoimunitních či alergických onemocnění. Zvyšuje totiž počty regulačních T lymfocytů, které tlumí nadměrnou aktivitu jiných imunitních buněk. Není možné opomenout ani skutečnost, že má protimikrobiální účinky, neboť v buňkách těla stimuluje produkci látek, které ničí bakterie, viry i houby. Vitamín D tedy nejenže snižuje patologické záněty, ale podporuje i obranyschopnost jako takovou. 
 • Rakovina - Výzkumy ukazují, že vitamín D negativně působí na nádorové buňky. Dokáže omezit jejich množení (zastavuje buněčný cyklus), novotvorbu cév (tu nádor potřebuje ke svému růstu) a také snižuje metastázování („pochod“ nádoru tělem).  

Co je moc a co je málo

90 % vitamínu D, které naše tělo získá, pochází ze slunečního záření (konkrétně se vitamín D tvoří složitými procesy v naší kůži, na kterou působilo UVB záření). Vzhledem k tomu, že slunečních dnů je v Česku průměrně jen 62 do roka, je vám asi jasné, proč máme vitamínu D nedostatek. Zbývajících 10 % přijme tělo ze stravy. Na vitamín D jsou bohaté rovněž některé potraviny jako rybí olej, mléko, máslo, jogurty, vaječný žloutek či některé druhy cereálií. 

Vitamín D působí v našem těle komplexně a je důležité zajistit, aby ho měl náš organismus dostatek. Většina populace bohužel nemá dostatečnou hladinu vitamínu D, a to dokonce ani během léta, kdy jsme vystavení UV záření. Státní zdravotnický ústav dokonce udává, že v roce 2018 mělo až  95 % lidí v tuzemsku nedostatek vitamínu D.  

Flat,Lay,Composition,With,Products,Rich,In,Vitamin,D.,Canned

Doporučená denní dávka vitamínu D se liší dle věku a také stavu člověka. Více vitamínu D potřebují těhotné ženy, rostoucí děti nebo třeba lidé s narušenými kostmi. Udává se 2,5–10 µg či 400 až 1000 UI. 

 • Nedostatek vitamínu D - Příznaky nedostatku vitamínu D hlavně u dospělých jedinců nemusí být výrazné. Může se jednat o mírné zhoršení stavu pleti, únavu, bolesti svalů a kostí, osteoporózu, vyšší nemocnost, horší průběh zánětlivých nemocí, zhoršování kardiovaskulárních nemocí a podobně. U dětí se můžete setkat s poruchou růstu a rachitidou (křivicí). 
 • Nadbytek vitamínu D - K předávkování vitamínem D může dojít pouze v případě užívání nadměrných dávek potravních doplňků. Projeví se hyperkalcemií – vysokými hodnotami vápníku v krvi a moči a ukládáním vápníku v tkáních, především v srdci a ledvinách. Ani takový stav samozřejmě není žádoucí. 

A něco navíc o D3 

Oproti jiným druhům vitamínu D se D3 liší tím, že je živočišného původu a lidské tělo si jej umí vytvořit, přesněji řečeno syntetizovat samo. Jen k tomu potřebuje dostatek slunečního svitu, konkrétně ultrafialové záření. Jenže víte, jak to dnes s moderní civilizací je. Na vzduch chodíme málo, a pokud sedíme od rána do večera v kanceláři, slunce za den ani nepotkáme. A ještě horší situace nastává v zimních měsících, kdy je slunečního svitu často málo. Proto má většina běžné populace v našich zeměpisných šířkách vitamínu D3 nedostatek. A to může způsobit vážné zdravotní problémy. Nedostatek slunečních paprsků u západní vyspělé populace (až 60 %) může souviset s depresemi, úzkostí, špatným stavem kostí, zhoršenou imunitou či hormonální dysbalancí. 

Vitamín D3 je pro nás nezbytný, je totiž odpovědný za správné vstřebávání vápníku, ve výsledku tedy za zdravé kosti a zuby. Stejně tak je odpovědný za bezproblémové fungování imunitního systému. Také přispívá k normální funkci svalů a podílí se na procesu buněčného dělení. Kromě toho také přispívá k normálnímu vstřebávání a tedy i využití fosforu a je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí.  

Foods,High,In,Vitamin,D,On,Dark,Background.,Healthy,Diet

7 zásad pro zdravé opalování

Vitamín D, jak už víme, získáváme ze slunce. A nejen jeho, ale také dobrou náladu a celkovou podporu zdraví. Ale jedině v případě, že svůj pobyt na slunci podřídíme zdravému rozumu: 

 • Žádné solárko – Solárium není sluníčko. V soláriu do své kůže napumpujete obrovské množství škodlivého záření, a pokud ho navštěvujete často, výrazně zvyšujete riziko onemocnění zhoubným melanomem. 
 • Přizpůsobte délku pobytu na slunci svému fototypu - Maximální délka pobytu na sluníčku bez přestávky by podle fototypu neměla překročit 30 minut – 2 hodiny. 
 • Sáhněte po krému s co nejvyšším ochranným faktorem – Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe. Pro světlé fototypy a děti je ideální SPF 50+, pro ostatní minimálně SPF 30. Při pobytu na sluníčku se nezapomeňte namazat každé 2 hodiny a vždy po koupání, i když používáte voděodolný krém.  
 • V poledne dejte přednost stínu - Opalování v poledne je hazard. Proto si mezi jedenáctou a třetí hodinou dopřejte siestu někde ve stínu.  
 • Věnujte pozornost změnám na své kůži – Prohlížejte si pečlivě svá znaménka, a pokud zaznamenáte jakoukoliv změnu jejich barvy, tvaru či velikosti, navštivte lékaře, který je odborně vyšetří. Výskyt zhoubného melanomu bohužel každým rokem stoupá a jeho včasné odhalení vám může zachránit život. 

Kde najít déčko v potravě

Přírodní zdroje vitamínu D jsou značně omezené, a proto je jen málo potravin, ze kterých ho můžeme získat. Přírodními zdroji vitamínu D jsou mořské ryby (losos, tuňák, makrela), vejce, mléko a mléčné výrobky, hovězí játra, na slunci sušené houby shiitake aj. Vitamínem D jsou obohacovány i některé potraviny (cereálie, jogurty, džusy aj.). Pokud bychom ale jedli 200 g lososa denně, pokryli bychom tak denní potřebu vitamínu D. 

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.