Vitamín D, komplexní ochránce lidského zdraví


Označujeme ho sice slovem vitamín, ale měli bychom o něm hovořit spíše jako o hormonu. Jednak díky jeho aktivitě, jednak díky jeho struktuře. On totiž vitamín D obsahuje steroidní, tedy cholesterolové jádro, které je typické například pro hormony nadledvin či pohlavní hormony. Vitamín D je však také známý pod názvem kalciferol. Rozeznáváme dva jeho typy: cholekalciferol, čili vitamín D3 a ergokalciferol, takzvaný vitamín D2. 

Proč je vitamín D důležitý?

Vitamín D je pro lidský organismus nepostradatelný. Je zapojený do metabolismu kostí, fungování imunitního systému, chrání srdečně-cévní systém, působí pozitivně na nervový systém, může být ochranou před rozvojem nádorových onemocnění. Co ještě dokáže a jakým způsobem? 

 • Vstřebávání vápníku - Vitamín D reguluje vstřebávání vápníku, a to jak ze střeva, tak z ledvin. Vápník je pro organismus zcela nezbytný, zabudovává se do kostí a činí je pevnými, je nutný pro správné fungování svalů, přenos vzruchů atd. 
 • Podpora srdce a cév - Vitamín D je důležitý, protože udržuje správný srdeční rytmus, snižuje krevní tlak, chrání před aterosklerózou a zvětšením srdce. Omezuje také nadměrné srážení krve. Výzkumy hovoří jasně: čím nižší hodnoty vitamínu D, tím vyšší riziko kardiovaskulárních nemocí a úmrtnosti na ně. 
Hand,Of,A,Woman,Holding,Fish,Oil,Omega-3,Capsules,,Urban

Studie ukazují, že dostatečná hladina vitamínu D zlepšuje hodnoty cukru nalačno a je tak podpořena tvorba inzulinu. U pacientů s cukrovkou, kteří mají nedostatek vitamínu D, se častěji vyskytuje hyperglykémie a celkově se hodnoty krevního cukru hůře stabilizují. To platí pro cukrovku typu I, II a i tu těhotenskou. 

 • Imunita - Vitamín D má schopnost ovlivnit celý imunitní systém. Je popsáno, že má protizánětlivý efekt. Je tedy prospěšný u silných zánětů, autoimunitních či alergických onemocnění. Zvyšuje totiž počty regulačních T lymfocytů, které tlumí nadměrnou aktivitu jiných imunitních buněk. Není možné opomenout ani skutečnost, že má protimikrobiální účinky, neboť v buňkách těla stimuluje produkci látek, které ničí bakterie, viry i houby. Vitamín D tedy nejenže snižuje patologické záněty, ale podporuje i obranyschopnost jako takovou. 
 • Rakovina - Výzkumy ukazují, že vitamín D negativně působí na nádorové buňky. Dokáže omezit jejich množení (zastavuje buněčný cyklus), novotvorbu cév (tu nádor potřebuje ke svému růstu) a také snižuje metastázování („pochod“ nádoru tělem).  

Co je moc a co je málo

90 % vitamínu D, které naše tělo získá, pochází ze slunečního záření (konkrétně se vitamín D tvoří složitými procesy v naší kůži, na kterou působilo UVB záření). Vzhledem k tomu, že slunečních dnů je v Česku průměrně jen 62 do roka, je vám asi jasné, proč máme vitamínu D nedostatek. Zbývajících 10 % přijme tělo ze stravy. Na vitamín D jsou bohaté rovněž některé potraviny jako rybí olej, mléko, máslo, jogurty, vaječný žloutek či některé druhy cereálií. 

Vitamín D působí v našem těle komplexně a je důležité zajistit, aby ho měl náš organismus dostatek. Většina populace bohužel nemá dostatečnou hladinu vitamínu D, a to dokonce ani během léta, kdy jsme vystavení UV záření. Státní zdravotnický ústav dokonce udává, že v roce 2018 mělo až  95 % lidí v tuzemsku nedostatek vitamínu D.  

Flat,Lay,Composition,With,Products,Rich,In,Vitamin,D.,Canned

Doporučená denní dávka vitamínu D se liší dle věku a také stavu člověka. Více vitamínu D potřebují těhotné ženy, rostoucí děti nebo třeba lidé s narušenými kostmi. Udává se 2,5–10 µg či 400 až 1000 UI. 

 • Nedostatek vitamínu D - Příznaky nedostatku vitamínu D hlavně u dospělých jedinců nemusí být výrazné. Může se jednat o mírné zhoršení stavu pleti, únavu, bolesti svalů a kostí, osteoporózu, vyšší nemocnost, horší průběh zánětlivých nemocí, zhoršování kardiovaskulárních nemocí a podobně. U dětí se můžete setkat s poruchou růstu a rachitidou (křivicí). 
 • Nadbytek vitamínu D - K předávkování vitamínem D může dojít pouze v případě užívání nadměrných dávek potravních doplňků. Projeví se hyperkalcemií – vysokými hodnotami vápníku v krvi a moči a ukládáním vápníku v tkáních, především v srdci a ledvinách. Ani takový stav samozřejmě není žádoucí. 

A něco navíc o D3 

Oproti jiným druhům vitamínu D se D3 liší tím, že je živočišného původu a lidské tělo si jej umí vytvořit, přesněji řečeno syntetizovat samo. Jen k tomu potřebuje dostatek slunečního svitu, konkrétně ultrafialové záření. Jenže víte, jak to dnes s moderní civilizací je. Na vzduch chodíme málo, a pokud sedíme od rána do večera v kanceláři, slunce za den ani nepotkáme. A ještě horší situace nastává v zimních měsících, kdy je slunečního svitu často málo. Proto má většina běžné populace v našich zeměpisných šířkách vitamínu D3 nedostatek. A to může způsobit vážné zdravotní problémy. Nedostatek slunečních paprsků u západní vyspělé populace (až 60 %) může souviset s depresemi, úzkostí, špatným stavem kostí, zhoršenou imunitou či hormonální dysbalancí. 

Vitamín D3 je pro nás nezbytný, je totiž odpovědný za správné vstřebávání vápníku, ve výsledku tedy za zdravé kosti a zuby. Stejně tak je odpovědný za bezproblémové fungování imunitního systému. Také přispívá k normální funkci svalů a podílí se na procesu buněčného dělení. Kromě toho také přispívá k normálnímu vstřebávání a tedy i využití fosforu a je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí.  

Foods,High,In,Vitamin,D,On,Dark,Background.,Healthy,Diet

7 zásad pro zdravé opalování

Vitamín D, jak už víme, získáváme ze slunce. A nejen jeho, ale také dobrou náladu a celkovou podporu zdraví. Ale jedině v případě, že svůj pobyt na slunci podřídíme zdravému rozumu: 

 • Žádné solárko – Solárium není sluníčko. V soláriu do své kůže napumpujete obrovské množství škodlivého záření, a pokud ho navštěvujete často, výrazně zvyšujete riziko onemocnění zhoubným melanomem. 
 • Přizpůsobte délku pobytu na slunci svému fototypu - Maximální délka pobytu na sluníčku bez přestávky by podle fototypu neměla překročit 30 minut – 2 hodiny. 
 • Sáhněte po krému s co nejvyšším ochranným faktorem – Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe. Pro světlé fototypy a děti je ideální SPF 50+, pro ostatní minimálně SPF 30. Při pobytu na sluníčku se nezapomeňte namazat každé 2 hodiny a vždy po koupání, i když používáte voděodolný krém.  
 • V poledne dejte přednost stínu - Opalování v poledne je hazard. Proto si mezi jedenáctou a třetí hodinou dopřejte siestu někde ve stínu.  
 • Věnujte pozornost změnám na své kůži – Prohlížejte si pečlivě svá znaménka, a pokud zaznamenáte jakoukoliv změnu jejich barvy, tvaru či velikosti, navštivte lékaře, který je odborně vyšetří. Výskyt zhoubného melanomu bohužel každým rokem stoupá a jeho včasné odhalení vám může zachránit život. 

Kde najít déčko v potravě

Přírodní zdroje vitamínu D jsou značně omezené, a proto je jen málo potravin, ze kterých ho můžeme získat. Přírodními zdroji vitamínu D jsou mořské ryby (losos, tuňák, makrela), vejce, mléko a mléčné výrobky, hovězí játra, na slunci sušené houby shiitake aj. Vitamínem D jsou obohacovány i některé potraviny (cereálie, jogurty, džusy aj.). Pokud bychom ale jedli 200 g lososa denně, pokryli bychom tak denní potřebu vitamínu D. 

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy

Zobrazit Článek

Nenechte si zkazit léto: Jak na letní nevolnosti a střevní problémy
7 min

Sezóna klíšťat je v plném proudu: Jak se nejlépe chránit?

Zobrazit Článek

Sezóna klíšťat je v plném proudu: Jak se nejlépe chránit?
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.