Rezistence na antibiotika: Jak velký je to problém?
Čínská medicína již více než dva tisíce let učí, že nadměrné nebo dlouhodobé emoční vypětí může způsobit reálné a trvalé poškození duše i těla.
Emoci, která je z hlediska pochopitelnosti jednou z nejnáročnějších, nazývali „radost“. Například ve dva tisíce let staré klasice, kterou představuje Vnitřní kánon Žlutého císaře, se uvádí, že „radost zraňuje Srdce“.
Z jiných pasáží této knihy, která je obvykle považována za „bibli“ rané čínské medicíny, jasně vyplývá, že se zde nemluví o radosti ve smyslu tiché spokojenosti, ale spíše o radosti ve formě vzrušení nebo dokonce nadměrného vzrušení.
Na toto téma vyprávěl jednou v Londýně uznávaný lékař Dr. John Shen prastarý příběh o jednom lékaři, který pozoroval vítěze imperiálních zkoušek (Čína byla v té době meritokratickou společností, ve které mohl teoreticky každý dosáhnout na základě zásluh vysokého postavení, což znamenalo, že po úspěšném složení zkoušek bylo možné získat post na vysokém úřadě, slávu i bohatství), jak projíždí na koni davem a nechává se obdivovat a provolávat si slávu. Poté, co si doktor prohlédl jeho tvář, okamžitě k němu přispěchal, aby mu sdělil, že musí ihned vyrazit na cestu za svou matkou, protože umírá. Mladý muž se bez prodlení vydal na dvoutýdenní cestu do vesnice, kde žila jeho matka, ale když k ní dorazil, našel ji tam spokojenou a zdravou. Po návratu do města vyhledal onoho lékaře, aby mu vyčinil. Doktor mu však sdělil, že na základě svých znalostí a schopností v oblasti diagnostiky obličeje rozpoznal, že radost ze získání tak vysokého postu ohrožuje mladíkovo srdce i život. A proto musel jednat rychle, aby jeho radost rozptýlil.
Tato pozorování, v rámci nichž došli terapeuti čínské medicíny k tomu, že radost poškozuje srdce, upřesnila a potvrdila švýcarská studie o příčinách takotsubo kardiomyopatie (syndrom zlomeného srdce) způsobující změny tvaru levé srdeční komory. Tento stav se projevuje dušností a bolestmi na hrudi, které mohou vést k fatálním srdečním záchvatům, a to i přes fakt, že jsou tyto záchvaty ve většině případů jen dočasné a bez vážných následků. V rámci studie, které se zúčastnilo 1 750 pacientů, bylo zjištěno, že může být tento stav způsoben radostnými událostmi, jako je například oslava narozenin, svatba syna, setkání s kamarádem po 50 letech, narození vnoučete, výhra oblíbeného fotbalového týmu, výhra jackpotu v kasinu nebo CT snímek prokazující, že je daný člověk v jiné oblasti zdravý.
Samozřejmě, že za spuštěním takového stavu nestojí jen šťastné nebo radostné emoce. Vědci zjistili, že ve velké většině případů byly spouštěčem tohoto stavu negativní emoce, jako jsou epizody smutku, hněvu a strachu.
Negativní vliv emocí na srdce nedávno odhalila i další studie. V této studii bylo zjištěno, že vyšší aktivita v oblasti mozku, která se nazývá amygdala (součást limbického systému), zvyšuje pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárního onemocnění. Amygdala zodpovídá právě za zpracování emocí, jako jsou strach a hněv. Výsledky studie naznačují, že amygdala vysílá signál, aby kostní dřeň produkovala více bílých krvinek, které následně působí na tepny, kde způsobují zánět, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu, anginy pectoris nebo mrtvice. Vědci dále tvrdí, že by měl být stres pro vznik srdečních onemocnění považován za stejně důležitý rizikový faktor jako kouření a vysoký krevní tlak.
Abych to tedy shrnul, základním pravidlem čínského učení o ochraně zdraví je udržování klidného a vyrovnaného emocionálního stavu a trénování sebe sama v navození harmonie (prostřednictvím praktik jako je například meditace), abychom se nenechávali unášet intenzivními emocemi.
Autor: Peter Deadman
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.