Zastavte vypadávání vlasů a podpořte jejich růst


„Žádný vlas není tak tenký, aby nevrhal stín.“ —  Skotské přísloví

Vlasy jsou pozůstatek ochlupení a mají mnoho funkcí. Kromě termoregulace a ochrany hlavy, jak naznačuje skotské přísloví, mají také estetickou funkci. Zatímco Jim Morrison (The Doors) považoval ostříhání vlasů za jednu z nejhorších chyb svého života, Coco Chanel změnila krátkým sestřihem vnímání žen i oděvní průmysl.

Vlasy a chlupy

Ochlupení, kam patří i vlasy, je úžasná tkáň. Jediné vlákno dokáže udržet závaží až 100 g! Má tedy podobnou pevnost jako kevlar. Samotný vlas se skládá z vlasového stvolu a kořene, usazené ve vlasovém folikulu. Ten obsahuje mazové a potní žlázy a cévní zásobení.

Zajímavostí je schopnost vytvářet elektrický náboj na svém povrchu. Čím jsou poškozenější, tím více vlasy elektrizují. Protože jsou tvořeny převážně keratinem, mohou nabobtnat vlhkostí až o 15 %. Nejméně vlasů, zato nejpevnějších, mají zrzaví. Počet a druh vlasových váčků je dán už při narození. Vlas roste 2–6 let a denně nám jich vypadne 70–100. Protože vlasový kořínek zvládne za svůj život nechat odrůst max. 12 vlasů, po skončení jeho životnosti porost na hlavě nekompromisně prořídne.

Vlasy z pohledu TČM

Vlasy, kosti a zuby vydrží po smrti fyzického těla nejdéle. Patří elementu Vody a jsou projevem kondice Ledvin, konkrétně esence Jing. Ty ovlivňují jejich počet a pevnost. Barvu jim dává „krev Jater“, která musí dostoupat do nejsvrchnějších částí těla. Je tedy třeba rozlišovat, jestli se jedná zatím jen o šednutí, nebo už o vysychání a vypadávání vlasů. Když folikul jednou vyschne, zaniká.

Terapie spočívá primárně v posílení krve Jater, protože tak se zlepší i spánek, důležitý pro regeneraci a odrůstání vlasů. Je to bezpečnější cesta, protože směsi na posílení Ledvin jsou hodně mastné a mohly by zhoršovat trávení.

Trávení neboli silná Slezina je podmínkou pro využití jak bylinných přípravků, tak i toho nejpodstatnějšího – živin ze stravy. Je jasné, že vitální houby nemohou chybět.

zena-vypadavani-vlasu

Příčiny padání vlasů

Padání vlasů může být vratné, nebo nevratné. Dříve byla pleš vzácností. Co se změnilo? Je to zejména stres, kterého s věkem přibývá. Ženám často padají vlasy v těhotenství, mužům při kolísání hladiny testosteronu. Společným jmenovatelem je nezvládnutý stres, který zvyšuje potřebu kalorií, a zejména bílkovin. To se děje i při růstu plodu a kojení. Stres je třeba ujíst, ne zajídat!

Hormonální změny včetně hormonální léčby a antikoncepce vlasům neprospívají. Stejně tak léky na akné, hubnutí, imunosupresiva, antiepileptika nebo léky na snížení cholesterolu jsou další příčinou padání vlasů. Vlasy jsou pro tělo odpad, kterého se v případě strádání zbaví jako první. Je to škoda, protože mnoho jedovatých látek odklízíme do vlasů, abychom si nenarušili vnitřní prostředí. Ztrácíme tak jednu z cest detoxikace.

Jak podpořit růst a kvalitu vlasů?

Jíst, spát a meditovat. Ne, nedělám si legraci. Bez správné výživy (včetně pitného režimu), dostatku spánku a psychické pohody je každý doplněk minimálně účinný. Kdo chce mít zdravé vlasy, musí pravidelně jíst, jinak si oslabí Slezinu a může se objevit vlhkost. Ta je často spojená s nadváhou. Vlhkost je jako těžká peřina, která brání cirkulaci Qi a také krve, které se nedostává pro vlasy. Když se vlhkost navíc zahřeje, vznikne vlhká horkost, která generuje teplo. To stoupá nahoru a spolu s přehřátou Qi spaluje folikuly.

Vhodné vitální houby na posílení Sleziny jsou např. Maitake, Pornatka nebo Chaga, které pracují s vlhkostí. Dále je třeba podpořit krev. Když se řekne krev, vybaví se nám vitální houba Reishi. Ta je také součástí směsi MycoHair, kde ji doprovází Polyporus (choroš oříš), který zajišťuje odvod případného vlhka. Bylinky doplňující krev jsou hutné a sladké a některé přímo načerňují vlasy, jako například upravený kořen rdesna. Směs také pročišťuje škodlivé horko a posiluje Ledviny.

Podobné složení, avšak bez hub, má i směs Nu Huang Bian Zi Tang (Copy císařovny). Tu je určitě vhodné doplnit Reishi.

Poruchy spánku, neklid a stres pomáhá odbourat směs MycoSomat. Kromě Reishi obsahuje rovněž Hericium na větší podporu psychiky. Ostatní byliny uvolňují stísněná Játra, upravují krevní oběh a pročišťují horko z krve. Svým složením vhodně doplňuje obě směsi na podporu vlasů, přičemž největším vkladem je uvolnění stísněnosti a vyživení krve Jater a Srdce.

Další tipy pro podporu vlasů

Mezi prověřená doporučení patří zvýšení příjmu bílkovin a doplnění vitaminů a minerálů. Jsou to především vitaminy: A, E a B-komplex. Zejména biotin (B7) podporuje výživu a sílu vlasů. Kolagen spolu s vitaminem C pomáhá zejména při vypadávání vlasů a třepících se konečcích. Nejdůležitějším minerálem pro vlasy je zinek, který podporuje také pevnost nehtů. Chrání olejové žlázky u vlasových cibulek. Díky němu jsou vlasy lesklé a méně řídké.

Dalším prvkem je síra, která „načerňuje vlasy“. Nebojte se, blond vlasy po ní neztmavnou, ale zlepší svoji barvu. Ideálně je přijímat ji ve formě MSM nebo jako aminokyselinu cystein. Ta se pro zajímavost získává právě z vlasů, jejichž odrůstání podporuje.

Velkou porci antioxidantů i minerálů obsahuje kustovnice čínská, které se říká plody dlouhověkosti. Hrstka denně se může konzumovat dlouhodobě samotná nebo s kaší.

Jak je vidět, cesta za krásnými vlasy není složitá. Vlasy symbolizují duševní hloubku a jsou v nich zapsány vzpomínky a zážitky. Podobně jako letokruhy u stromu. Kvalitní vlasový porost je odměnou tomu, kdo dbá na zásady správné životosprávy a duševního zdraví.

 

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.