Zima nosí kopřivku


Člověk aby si už začal myslet, že v dnešní době je možné být alergický takřka na všechno. No řekněte, slyšeli jste někdo něco o alergii na chlad? Ne, to není žádný vtip, ani výmluva, když se vám nechce z tepla ven do zimy. Odborníci tvrdí, že chladová alergie je skutečnou alergií, tentokrát jsou tím „alergenem“ nízké teploty. Nejčastěji se tato alergie projeví změnami na pokožce. 

Toto onemocnění většinou trápí pacienty dlouhodobě. V závislosti na konkrétní formě se může objevit prakticky v každém věku, lidé se s ním musí potýkat řadu let a v některých případech se dokonce jedná o celoživotní záležitost, kterou není možné vyléčit. Mnohem častěji přitom alergie na chlad postihuje ženy než muže, ale nevyhýbá se ani dětem a dospívajícím pacientům. 

Chladová alergie se objeví docela rychle, třeba za 2 až 5 minut od vystavení chladu. Ona je to vlastně taková „chladová kopřivka“. Pokožka zarudne, objeví se otok, svědí to a pálí to, klidně se mohou vytvořit kopřivkové pupeny atd. Krom toho mohou někteří lidé pociťovat bolesti hlavy a kloubů, únavu, úzkosti a mohou mít též zvýšenou teplotu.  

3 druhy chladové alergie

Mnozí odborníci výskyt chladové alergie jako takové zpochybňují a tvrdí, že jde o „pouhé“ vyplavení histaminu z žírných buněk, jako reakce na chlad bez alergického původu. Histamin je zodpovědný za cévní reakci – zvyšuje propustnost cév, proto dochází ke kožním otokům a taktéž je to právě histamin, který vyvolává svědivé kožní pupeny – kopřivku. Dále proto budeme hovořit o chladové kopřivce. Vyskytuje se ve třech základních typech: 

Woman,Scratching,Itching,Body,Skin,With,Allergy
 • Idiopatická získaná kontaktní chladová kopřivka - Lékařský výraz idiopatická znamená, že nevíme, proč vzniká. Slovo získaná značí, že se objeví kdykoli v průběhu života bez genetické příčiny. Tento nejběžnější typ chladové kopřivky postihující všechny věkové skupiny je častější v mladším věku a u žen. Kopřivkové pupeny nebo souvislá kopřivková ložiska se objeví na místech vystavených přímému působení chladu (led, studená voda, chladný předmět, studený vítr za chladného vlhkého počasí apod.). 
 • Symptomatická chladová kopřivka - Bývá příznakem jiných onemocnění – krevních a autoimunitních chorob, při potravinové a lékové alergii, ale i u streptokokové infekce, parazitární nákazy, často provází infekční mononukleózu apod. 
 • Familiární chladová kopřivka - Je vzácná, objevuje se brzy po narození a trvá zpravidla po celý život. Provokačním faktorem je pobyt venku za chladného počasí s následným návratem nemocného do teplé místnosti. Na exponovaných místech vznikají červená ložiska, někdy s drobnými krevními výrony v podobě teček – tzv. petechie.  

Jak se chladová kopřivka projevuje

Často se alergie na chlad projevuje vodovou rýmou, kterou ale mnozí zpočátku přičítají nachlazení. Důvodem k podezření, že se o běžnou rýmu nejedná, může být skutečnost, že se rýma zhoršuje právě při a po pobytu v chladném prostředí a potíže dlouhou dobu neodeznívají. Klasická virová rýma totiž obvykle odezní za sedm dní, kdežto alergická přetrvá. 

 • Dalšími příznaky jsou otoky nebo značné zčervenání rukou, pokud v nich postižený drží delší dobu chladný předmět.  
 • Pokud se u takových chladových alergiků dostanou do kontaktu s mrazem jejich rty, např. při pobytu venku či požívání chladných nápojů či mražených potravin, rty otečou, svědí a objeví se na nich drobné trhlinky, zkrátka popraskají.  

Jestli to všechno zatím znělo docela banálně, měli bychom zmínit, že se v některých případech mohou objevit také velmi závažné příznaky, které mohou skončit až anafylaktickou reakcí, resp. šokem.  

 • Při vypití ledově studeného nápoje nebo po konzumaci zmrzliny můžou ve výjimečných případech člověku s alergií na chlad dokonce otéct jazyk a rty.  
 • U extrémně těžkých případů můžou jazyk a sliznice dýchacích cest otéct už při pouhém pobytu v hodně chladném prostředí. To už může představovat stav, který ohrožuje život. Takový člověk potřebuje okamžitou lékařskou péči. 
 • Někteří lidé alergičtí na chlad pak pociťují problémy s dýcháním, objevují se u nich záchvaty dušnosti, pískání na hrudníku, otéká jim jazyk a krk, zrychlí se srdeční akce, poklesne krevní tlak atd.  
Woman,Blowing,In,A,Tissue,In,A,Cold,Winter,With

Pozor by si v takovém případě měli dát chladoví alergici také na případné otužování. Ono je to vůbec sporné, například sprchování s pozvolným snižováním teploty vody, aby tělo „pochopilo“, že chlad není nebezpečný. Toto otužování ale pro chladové kopřivkáře není vhodné začínat za chladného počasí, kdy se musíte vystavovat daleko většímu chladu. Příliš senzitivní lidé by mohli mít při otužování problémy, takže v tomto směru bychom měli být opatrní a řídit se doporučeními lékařů. 

Spouštěče chladové alergie:

Přesný mechanismus vzniku chladové alergie není zatím zcela objasněn. Chladová alergie není omezena jen na zimní měsíce, ale může se objevit kdykoli v průběhu roku po vystavení chladu (studená voda, expozice chladnému větru, požití studených potravin či nápojů apod.). 

Jak už název alergie naznačuje, vyvolají ji nízké teploty, např. 

 • Studený vzduch nebo vítr, 
 • Studená voda, 
 • Led, 
 • Chladné a mražené potraviny, 
 • Pobyt v místech, kde jsou mrazáky, 
 • Ventilace.  

Pokud máte podezření, že trpíte chladovou alergií, je vhodné navštívit alergologa. Alergie se může potvrdit vystavením chladu, např. se používá kostka ledu v plastikovém sáčku, která se umístí na tělo, položí do ruky atd. U alergiků dojde k typické kožní reakci.  

Jak vnímá chladovou alergii tradiční čínská medicína?

Podle TCM je chladová alergie jedním ze syndromů stavu takzvaného vnitřního chladu. Spolu se syndromy typu ischias, chronická či alergická rýma, revma či impotence, jde o projevy nedostatečnosti vnitřního yangu, čili Yang Xu. Stav vnitřního chladu nejčastěji postihuje orgány Zang: Ledviny, Sleziny a Srdce. Dokáže však také potrápit také dělohu, kterou TCM považuje za takzvaný zvláštní orgán. V neposlední řadě se projevuje také chronickými bolestmi kloubů a jejich sníženou pohyblivostí.  

Jak se chladová alergie léčí? 

Nejdůležitější „léčbou“ chladové alergie je vyhýbání se chladu. To ale není vždy možné, proto se podávají chladovým alergikům léky, které reakci tlumí. 

 • Nejčastěji se využívají antihistaminika.  
 • Novější léčbou je léčba biologická, při které se používá lék omalizubam, který se podává každé 4 týdny osobám, které nereagují na antihistaminika.  
 • Je možné též využít kortikoidy či antileukotrieny atd. 
 • V případě, že hrozí anafylaktická reakce, nosí pacient adrenalin v autoinjektoru.  

U některých lidí se časem chladová alergie zmírní a může i vymizet. 

Tak jo, pozdravujte Wim Hofa a uzdravujte se. Ale raději v teple. 

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl
10 min

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém

Zobrazit Článek

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém
7 min

Zbavte se otoků a vykročte k dokonalým nohám

Zobrazit Článek

Zbavte se otoků a vykročte k dokonalým nohám
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém

Zobrazit Článek

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.