Žaludek

Pórnatka (Poria cocos; kokosová houba) je dřevokazná houba, která si oblíbila kořeny borovic. Vytváří shluky podhoubí, které mají tvar kokosového ořechu. Uvnitř je houba bílá a má mírně nasládlou chuť. Pórnatka je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a byla popsána již v době 400 před naším letopočtem.
Ve staré Číně byla popisována jako potravina, která dokáže omladit a dodat životní energii. Houba obsahuje velké množství biologicky aktivních látek, např. kyselinu pachymovou, piniovou, porikovou, lanostany, polysacharidy, bílkoviny, steroly, lecitin atd. S houbou bylo provedeno mnoho pokusů a bylo zjištěno, že dokáže mírnit záněty, snižovat oxidační stres i riziko nádorových onemocnění. Pórnatka působí pozitivně také na mozek a jeho funkce.
V této studii autoři zjišťovali, zda může pórnatka zlepšit kvalitu spánku.
Spánek je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Nedochází jen k „odpočinku“ mozku a zpracovávání informací, ale i k regeneraci a obnově celého organismu. Studie jasně ukazují, že nedostatek spánku zvyšuje riziko srdečně-cévních, neurologických, psychiatrických, metabolických i nádorových onemocnění. Kvalitní spánek je tedy pro naše zdraví naprosto nezbytný. Důležitá je jak délka, tak jeho kvalita.
Nyní se vrátíme zpět ke studii, jejíž výsledky vám chceme představit.
Ve studii bylo 21 osob, které měly problémy se spánkem. Na začátku a na konci studie byly osoby vyšetřeny ohledně spánku. Jednak pomocí standardizovaných dotazníků, a jednak pomocí polysomnografie (přístrojové vyšetření spánku). Výsledky před a po ukončení studie byly porovnány, aby se zjistilo, zda došlo k nějaké změně. V období mezi vyšetřeními užívali účastníci celkem 800 mg houbového preparátu (2 kapsle) jedenkrát denně 30 až 60 minut před ulehnutím ke spánku.
A nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, k výsledkům. Díky užívání pórnatky došlo k nárůstu efektivity spánku z 77,737 % ± 9,72 % na 81,584 % ± 16,7 % (což sice nebylo statisticky významné, ale zlepšení je patrné). Dále se prodloužila celková doba spánku, a to z 327,395 ± 43,2 minut na 356,516 ± 63,21 minut. Jedná se tedy o prodloužení o cca 30 minut. Došlo také k prodloužení REM fáze spánku z 18,442 % ± 4,68 % na 22,053 % ± 4,52 % z celkové doby spánku. Musíme ještě zmínit, že se také snížila doba bdělosti během spánku (když se člověk v noci probudí). Zlepšení bylo patrné i v dotaznících, které účastníci vyplňovali.
Autoři také nezapomněli ověřit, zda nemá pórnatka nějaké nežádoucí, či dokonce toxické účinky. Nedošlo ke změně v krevním obrazu (počty buněk, hemoglobin…), biochemii krve (množství minerálů vápník, hořčík, draslík…), jaterních a ledvinných funkcí. Ani účastníci si nestěžovali na žádné nežádoucí účinky.
Jak vidíte, užívání pórnatky před spánkem může vést k prodloužení spánku, ke zlepšení jeho struktury i kvality, a navíc je bezpečné.
Autor: Moudrá želva
Zdroj:
Kim H, Choi H, Park BG, Ju HJ, Kim YI. Efficacy of Poria Cocos Extract on Sleep Quality Enhancement: A Clinical Perspective with Implications for Functional Foods. Nutrients. 2023 Oct 1;15(19):4242. doi: 10.3390/nu15194242
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.