Změňte váš pohled na život, pomůže vám zážitkové učení s koňmi


Koně dávno přestali být jen symbolem dopravy a práce. Dnes jsou mimo sport a rekreaci spojováni i s hipoterapií, a dokonce se stali i prostředníky k novému způsobu učení a osobního rozvoje. Už i v Česku se můžete sami přesvědčit, jak mohou být tito nádherní tvorové klíčem k rozvoji vašich komunikačních schopností, odolnosti, přesvědčivosti, sebevědomí, otevřenosti ke zpětné vazbě, trpělivosti a mnoha dalších důležitých, tzv. měkkých dovedností. Z těchto lekcí plynou výstupy, které například pomohou vedoucím pracovníkům lépe se zorientovat v dynamice firemních vztahů, podporovat efektivní týmovou spolupráci a řešit mnohem lépe konflikty.

Myšlenka využití koní jako tréninkového nástroje pro osobní rozvoj a rozvoj leaderů a týmů je nečekaná a mnohdy vyvolává i aspekty nedůvěry, novosti a údivu. Co nás může kůň naučit? Jde jen o módní výstřelek, nebo je v tomto zážitkovém přístupu k učení něco nezaměnitelného, co může být skutečně přínosné?

Zážitkové učení s koňmi (Equine Experiential Learning, EEL) je podloženo vědeckými poznatky a vychází z dlouholeté praxe v oblasti horsemanshipu, tzn. práce s koňmi s využitím přirozeného partnerství. Metoda zážitkového učení s koňmi vás prostřednictvím jedinečných cvičení vede k lepšímu porozumění vlastním komunikačním stylům a schopnosti řešit konflikty. Pomáhá budovat důvěru a schopnost být autoritou, která inspiruje a motivuje. Strávit den v přítomnosti koní nabízí poutavé „aha momenty“, které mohou naprosto změnit váš pohled např. na vedení nebo týmovou práci. Kurzy zážitkového učení s koňmi jsou navrženy tak, aby byly přístupné každému; bez ohledu na to, jestli s nimi máte předešlou zkušenost či nikoliv. Aktivity se odehrávají na zemi, na koni se nejezdí. To zajišťuje bezpečnost a pohodlí účastníků.

Funny,Equestrian,Team,Scene:,A,Horse,Showing,A,Kissing,Trick

Práce s koňmi poskytuje hluboké zážitky, které se v tradičních vzdělávacích prostředích jen těžko dosahují. Díky zkušeným lektorům, kteří u tréninku samozřejmě nechybí, se dozvíte, co se vám kůň snaží sdělit. Od koní získáte cennou zpětnou vazbu, na kterých vlastnostech a nesprávně naučených způsobech komunikace musíte zapracovat. Vedou vás k novým poznatkům a odhalují nové způsoby interakce s druhými lidmi i se sebou samými. Dokážou ukázat způsob, jak spolupracovat jako partneři na dosažení stejného cíle.

Které klíčové dovednosti a schopnosti lze rozvíjet prostřednictvím zážitkového učení s koňmi?

  • Komunikační dovednosti

Práce s koňmi zdokonaluje vaši schopnost vyjadřovat se jasně a přímo, bez manipulací a oklik, kterým koně nerozumí. To má přínos jak v osobním, tak pracovním životě.

  • Řešení problémů

 Učíte se přistupovat k problémům konstruktivně a hledat efektivní řešení.

  • Vedoucí schopnosti a leadership

Učení s koňmi nabízí nový pohled na to, jak budovat a řídit vztahy. Interakce s nimi může posílit schopnost být dobrým leaderem. Získáváte okamžitou zpětnou vazbu na způsob vedení a vaši autoritu.

  • Sebedůvěra

Překonávání strachu a budování vztahu s velkým zvířetem, jako je kůň, může být pro někoho skutečně výzvou. Dáte to? Posílíte si sebevědomí a sebedůvěru!

  • Empatie a sociální dovednosti

Práce s koňmi rozvíjí empatii a schopnost vnímat a reagovat na potřeby druhých. Koňské asistované programy jsou často zaměřeny na týmovou spolupráci a rozvoj sociálních dovedností.

  • Adaptabilita a flexibilita

V době, kdy se neustálé změny staly součástí našeho každodenního života, se k nim učíte být otevření a přizpůsobovat se novým situacím a pracovním postupům.

  • Odolnost proti stresu a zvládání emocí

Interakce s koňmi může působit uvolňujícím a terapeutickým způsobem, pomáhá získat lepší kontrolu nad emocemi a zvládat stres.

  • Odpovědnost a péče

Získáte pocit zodpovědnosti a větší schopnost starat se o druhé.

Zážitkové učení s koňmi je výzvou, která přináší nepopsatelné emoce a hluboké poznatky o sobě samém i o tom, jak efektivně komunikovat a spolupracovat s ostatními. Pokud hledáte nový, inspirující a emocionálně bohatý způsob, jak podpořit svůj osobní rozvoj nebo posílit svůj tým, zkuste vsadit na koně.

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Trpíte depresemi či úzkostnými stavy? Utište ducha Shen

Zobrazit Článek

Trpíte depresemi či úzkostnými stavy? Utište ducha Shen
9 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.