Znovuobjevená pohanka


Přestože se jedná o potravinu, na kterou se v nedávné minulosti pozapomnělo, měli bychom se na ni znovu zaměřit a zařadit ji do svého jídelníčku! Tato bezlepková pseudoobilovina je běžnou součástí mnoha evropských a asijských receptů. Z mouky nebo vloček z ní namletých se vyrábí např. nudle, kaše nebo vynikající bretaňské galettes, palačinky se slanou náplní. Přestože v 17. a 18. století plnila jídla z pohanky stoly mnohem častěji než pokrmy z pšeničné mouky, její obliba později klesala. S rostoucím zájmem o zdravou výživu v 90. letech 20. stol. se ale začala její produkce opět zvyšovat. A důvodů je hned několik.

Pohanka je skvělým zdrojem vlákniny, manganu, hořčíku a je plná vitaminů skupiny B a fytonutrientů

Pohanka obsahuje osm esenciálních aminokyselin včetně lysinu, který v obilovinách obvykle chybí. Kompletní a kvalitní bílkoviny, které se v ní vyskytují, mohou dokonce nahradit konzumaci červeného masa, což je důležité zejména pro vegetariány a vegany. Bílkoviny navíc zajišťují pocit sytosti a pomáhají zpomalit přirozený pokles svalové hmoty, takže je dobrým pomocníkem i při hubnutí.

Díky bohatému obsahu hořčíku a vlákniny může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, obezity, inzulinové rezistence a cukrovky 2. typu. Prochází trávicím traktem déle než běžné obiloviny, což stabilizuje hladinu cukru v krvi a vytváří pocit sytosti.

Jedním z typů fytonutrientů, které jsou v pohance obzvláště hojné, jsou rostlinné lignany, jež mohou pomáhat chránit před rakovinou prsu a dalšími hormonálně závislými druhy rakoviny a také před srdečními chorobami. Rutin zase snižuje množství LDL cholesterolu v krvi a zároveň zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol. Působí tak jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Co možná nevíte

V mnoha tradičních kulturách se semena, kořeny a kůra bylin bohatých na polyfenoly rozemílají na prášek a používají se jako přírodní antibakteriální a protizánětlivé zubní pudry k udržení ústní hygieny a zdraví dásní. Existuje klinická studie, která zaznamenala 62% zlepšení paradentózy a krvácení dásní u pacientů, kteří si dvakrát denně čistili zuby zubními pudry z pohanky tatarské.

Na mnoha místech, kde se pohanka pěstuje, se tradičně používá jako potravina i jako lék.

Z hlediska tradiční čínské medicíny (TČM) je pohanka známá svou schopností uvolňovat cirkulaci Qi, odvádět horkost a odstraňovat vlhkost. Listy pohanky se používají k léčbě vředů, chronických průjmů, hypertenze a k čištění ran. Jsou bohaté na flavonoidy a považují se za výživnou potravinu používanou také ke zlepšení zraku a sluchu. V Nepálu se listy pohanky tatarské konzumují ke zmírnění žaludečních potíží. Pohanka má prokrvující a detoxikační účinky, protože neutralizuje kyselé metabolické odpady, a je také základem makrobiotické stravy.

Znovuobjevená pohanka 2

Pohankový med – superpotravina, která stojí za pozornost

Pohankový med se vyznačuje několika unikátními vlastnostmi. Má osvědčené antibakteriální a imunitu posilující vlastnosti a představuje účinný sirup proti kašli. Je skvělým řešením na řezné rány a popáleniny, podráždění kůže, bolesti v krku a lžička před spaním může pomoci lépe usnout. Již tisíce let se používá k ošetření ran, protože podporuje proces hojení a pomáhá předcházet infekcím. Možná vás překvapí, že proti infekcím se pohankový med používal v nemocnicích a lazaretech ještě za druhé světové války!

Díky svým nutričním, dietetickým a terapeutickým vlastnostem je pohanka důležitou plodinou. Navíc v porovnání s obilovinami pohanka vyžaduje méně živin v půdě a méně vody, což lze dobře využít v dnešní době charakteristické často dlouhotrvajícím suchem. Její další výhody spočívají v přirozeném potlačování plevelů, zlepšování zdraví půdy, podpoře užitečného hmyzu a poskytování krmiva pro hospodářská zvířata a drůbež.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.