Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Čína je rodištěm čaje, čajovníků a čajové kultury. Čaj je spojen s její historií, kulturou a tradiční medicínou a ovlivnil svět od minulosti až po současnost. Je ceněn jako tonikum pro udržení dobré kondice těla i duše. V tradiční čínské medicíně je považován za jednu z nejprospěšnější bylin, protože povzbuzuje duševní jasnost a zároveň zklidňuje emoce. Podporuje krev a životní energii a zároveň uvolňuje svaly a odstraňuje únavu. Mezi další přínosy podle TCM patří zlepšení trávení, posílení tělesných systémů a celkově přispívá k dlouhověkosti. Říká se, že můžete vydržet den bez jídla, ale ne den bez čaje.
Tradiční čínská medicína hledá při řešení zdravotních problémů rovnováhu mezi horkým a studeným, vlhkým a suchým, vnitřním a vnějším, vzestupným a sestupným. Čaj má pozoruhodnou schopnost zahřívat při problémech z přílišného chladu a ochlazovat při problémech z přílišného horka. Umí odvádět z těla přebytečnou vlhkost a zároveň zvlhčovat sucho, pomáhá sestupu i vzestupu. Při výběru čaje ze zdravotních důvodů je v tradiční čínské medicíně nutné určit, zda se jedná o problém způsobený horkem nebo chladem. Obecně platí, že čím méně je čaj zoxidovaný, tím více ochlazuje. Zelené čaje tedy více ochlazují, černé čaje více zahřívají. Podle meridiánové teorie tradiční čínské medicíny mohou různé druhy čaje aktivovat různé meridiánové systémy v lidském těle.
Vědecké studie západní medicíny potvrdily mnoho tradičních názorů na čaj a jeho zdravotní potenciál. Studie účinků čaje v posledních letech pokročily daleko a výzkumy uznávají, že pití čaje je jednou ze zajímavých možností pro dosažení a udržení dobrého zdraví. V čem nám může pomoci několik šálků zeleného nebo černého čaje denně?
Otázka, zda konzumace čaje může zabránit vzniku rakoviny, přitahuje velkou pozornost vědců i široké veřejnosti. Ukazuje se, že čaj může přispět k prevenci a podpoře boje proti některým typům nádorových onemocnění, např. plic, žaludku, tenkého a tlustého střeva, kůže, jater, slinivky břišní, močového měchýře nebo prostaty. Tento účinek je dán především vysokým obsahem polyfenolů, zejména katechinů, které jsou přirozenými antioxidanty. Mají schopnost neutralizovat volné radikály, které poškozují buňky a vedou k rozvoji nádorů.
Studie naznačují, že polyfenoly mohou podporovat i rychlejší spalování tuků a zároveň potlačovat chuť k jídlu. Zelený čaj může hrát i roli při snižování rizika vzniku metabolického syndromu, který vede k vážným zdravotním problémům, včetně onemocnění srdce a diabetu.
Pravidelná konzumace čaje může přispívat k udržení zdravého kardiovaskulárního systému a snižovat riziko vzniku srdečních chorob. Čaj je známý pro své schopnosti snižovat krevní tlak a podporovat zdravou funkci cév. Odborníci spojují pití čaje se snížením rizika vysokého krevního tlaku, mrtvice a kornatění tepen.
Zelený čaj si získává body také díky snižování hladiny cholesterolu. Některé výzkumy naznačují, že antioxidanty obsažené v čaji mohou pomáhat snižovat LDL neboli „špatný“ cholesterol v krvi.
Pití čaje má pozitivní vliv na optimální fungování nervového systému a celkovou duševní pohodu. Může za to hlavně aminokyselina L-theanin, která zvyšuje hladinu neurotransmiterů, jako je serotonin a dopamin. Větší produkce těchto látek má uklidňující a relaxační účinky a snižuje úzkost a stres. L-theanin také dokáže zlepšit schopnost koncentrace a soustředění. Podle nedávné analýzy může pití čaje snížit riziko Parkinsonovy choroby a depresivních symptomů.
Polyfenoly v čaji jsou klíčovým faktorem v posilování imunitního systému. Tyto látky mají schopnost zvyšovat produkci bílých krvinek, které jsou zodpovědné za obranu těla proti cizím mikroorganismům a infekcím. Díky tomu může pravidelná konzumace čaje pomoci v prevenci infekčních onemocnění. Nedávno bylo zjištěno, že určité čajové polyfenoly ze zeleného čaje a theaflavin z černého čaje by mohly být funkčními látkami v prevenci a léčbě COVID-19.
Čaj může přispět k udržení mladistvého vzhledu a vitality, podporuje regeneraci buněk a hydrataci pokožky. Zejména zelený čaj obsahuje látky, které stimulují produkci kolagenu, esenciální bílkoviny nutné pro zachování elasticity a pružnosti kůže. Pravidelná konzumace čaje tak může přispět k omlazení pleti a celkovému zlepšení vzhledu.
Vědci zjistili, že čaj může mít pozitivní vliv na kvalitu zubů. Při jeho pití se mění pH v ústech, což zabraňuje vzniku zubního kazu. Na rozdíl od mnoha jiných nápojů čaj nenarušuje zubní sklovinu.
Výsledky z nedávných studií na zvířatech ukázaly, že zelený čaj může zabránit úbytku kostní hmoty. Flavonoidy a katechiny obsažené v čaji mohou pomoci posilovat kostní strukturu. Tyto látky podporují tvorbu nových buněk a snižují riziko ztráty minerálů z kostí.
Pravidelná konzumace čaje může přispět k udržení zdravého močového traktu a celkového zdraví ledvin. Čaj podporuje zvýšenou tvorbu moči a usnadňuje vylučování odpadních látek z těla.
Pozor ale při užívání velkého množství čaje. U některých lidí se může vyskytnout podráždění zažívacího traktu způsobené požitím nadměrného množství čaje, zejména na lačno. Záleží spíše na kvalitě čajových lístků, protože s ní souvisí množství zdraví prospěšných látek, které s čajem přijímáte. Při vychutnávání svého šálku čaje se proto i zde řiďte pravidlem „Všeho s mírou“, aby vám přinesl vždy jen prospěch a požitek.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o historii čaje, přečtěte si článek od Petera Deadmana, který naleznete zde.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.