10 nejrozšířenějších mýtů o józe


Jóga se stává stále populárnější a přitahuje pozornost lidí, kteří se zajímají o komplexní přístup ke svému tělu a zdravý životní styl. Nicméně, kolem ní existuje mnoho mýtů a polopravd. V tomto článku se podíváme na 10 nejrozšířenějších mýtů a uvedeme je na pravou míru.

1. Mýtus: Jóga je jen protahování.

Skutečnost: Na první pohled to tak může vypadat, ale ve skutečnosti jde o mnohem více. I když se jóga často spojuje s protahováním a zvýšením flexibility, nabízí podstatně širší spektrum benefitů. Od zlepšení rovnováhy a koordinace po prevenci bolesti zad až k podpoře kardiovaskulárního zdraví a imunitního systému atp. Uvnitř těla se navíc odehrávají procesy, které jsou okem těžko viditelné jako například zapojování bandh (tělesných zámků) nebo stimulace dechovými cvičeními. Jóga je tedy více než jen protahování určitých svalových skupin.

2. Mýtus: Jóga je pouze pro flexibilní lidi.

Skutečnost: Jóga je pro všechny. Být flexibilní není podmínka pro to, aby člověk mohl začít. To je jako, kdyby někdo řekl, že nemůže nastoupit do práce, protože nemá peníze. Prací je přece může získat. Stejně tak jóga není jen pro flexibilní lidi. Navíc, jak je uvedeno u mýtu č. 1., jóga není jen o dosahování velkých rozsahů a obtížných pozicích. Typ jógové praxe se upraví dle pokročilosti, aktuálního nastavení a potřeb jedince. Proto může být prospěšná pro lidivšech věkových kategorií a úrovní pohyblivosti.

3. Mýtus: Jóga je náboženství.

Skutečnost: Jóga má sice kořeny v hinduismu, ale moderní jóga není náboženstvím. Obavy lidí, kteří se domnívají, že se při praktikování jógy zapojují do náboženské praxe, jsou mylné. Odborníci se shodují na tom, že jóga je spíše filozofickým systémem. Může tedy být praktikována bez ohledu na náboženské přesvědčení.

4. Mýtus: Jóga je nudná.

Skutečnost: Tento bod je velmi subjektivní. Existuje mnoho stylů jógy, je tudíž velká pravděpodobnost, že člověku bude nějaký vyhovovat a připadat mu zajímavý. Pokud se kdokoliv zrovna nachází ve fázi, kdy mu pomalá yin jóga nedělá dobře a opravdu ji shledává ,,nudnou”, může se ponořit do dynamičtější vinjásy nebo silové ashtanga jógy. Tam na dlouhou chvíli jistě nebude čas :)

5. Mýtus: Jóga je pouze pro ženy.

Skutečnost: I když je nyní jóga spojována s ženami, původně byla určena pro muže. Ještě před 100 lety by byla přítomnost ženy při jógové praxi považována za ojedinělou a zvláštní. Krišnamačarja dokonce prohlašoval, že jóga je neslučitelná s ženským tělem. Dlouho dokonce odmítal ženy učit. Když B. K. S. Iyengar konečně začal vyučovat ženy, šlo o upravenou formu vinjásy a vyučoval je v oddělených hodinách - tedy zvlášť muže a ženy.

10 nejrozšířenějších mýtů o józe 2

6. Mýtus: Jóga není fyzicky náročná.

Skutečnost: Jóga může být fyzicky velmi náročná. Některé styly jógy jsou neobyčejně intenzivní a člověk se při nich dokáže zapotit. Fyzická náročnost závisí na konkrétním stylu a na tom, jak intenzivně k němu přistupujete. Například ashtanga jóga je považována za poměrně fyzicky náročný styl jógy, který kombinuje plynulé a dynamické pohyby s náročnými pozicemi s důrazem na koordinaci dechu a pohybu. První série se skládá ze 41 pozic a trvá asi hodinu a půl. Následující série jsou obvykle náročnější s vyšším počtem ásan.

7. Mýtus: Jóga je pouze pro lidi, kteří v životě hledají spiritualitu.

Skutečnost: Motivace začít s jógou mohou být různé. Může být praktikována lidmi všech náboženství a přesvědčení stejně jako těmi, kteří ji praktikují kvůli zdravotním nebo fitness důvodům. Jedním z příkladů, který ukazuje, že jóga není nutně spojena s náboženstvím, je její využívání v armádě, kde jóga slouží čistě jako prostředek pro zlepšení flexibility, síly a rovnováhy.

8. Mýtus: Člověk musí být vegetariánem/veganem, aby mohl cvičit jógu.

Skutečnost: Jistě existuje nemalé procento lidí, kteří se v rámci ahimsy (nenásilí) rozhodnou být vegetariány/vegany bez ohledu na fakt, zda praktikují jógu, nebo ne. Jóga jako taková neklade nároky na to, aby se člověk stal vegetariánem/veganem nebo v jídle dramaticky měnil své návyky. Existují však určitá doporučení, která vycházejí z ájurvédy. Jejich základem je rovnováha tří dóš; váta, pitta a kapha. Ty se sice přiklání k vegetariánství jako k součásti zdravého životního stylu a spirituální praxe, ale nejsou podmínkou praktikování jógy. Pokud se na lekci zmíníte, že byl k obědu steak, nikdo vás soudit nebude. Má-li přijít změna, přijde zevnitř a není ji třeba násilně prosazovat.

9. Mýtus: Jóga je pouze pro mladé lidi.

Skutečnost: Jóga může poskytnout benefity lidem všech věkových kategorií a úrovní pohyblivosti. Mladí lidé oceňují především snížení hladiny stresu, zkvalitnění spánku nebo posílení těla. Starší generace mívá jiné motivace. Soustředí se na ásany, které zlepší pohyblivost kloubů a dokážou posílit kosti a svaly, což je důležité jako prevence pádů a zlomenin. Mladí jsou sice v souvislosti s jógou častěji prezentováni v médiích z různých marketingových důvodů, to ale neznamená, že by se jí měly starší generace stranit.

10. Mýtus: Jóga je příliš drahá.

Skutečnost: Praktikovat ji může každý, kdo má tělo a udělá si na sebe chvilku času. To zpravidla nic nestojí. Ceny za lekce jógy se mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou geografická oblast, úroveň instruktorů a délka trvání lekcí. Nicméně, náklady na jógu nemusí být vždy vysoké a existují způsoby, jak praktikovat jógu pravidelně s minimálními náklady. Například na platformě www.cestazelvy.cz.

 

Lepší, než věřit mýtům, je udělat si vlastní obrázek. Zkuste několik různých stylů a najděte ten, který nejlépe vyhovuje právě vašim potřebám.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.