Akné není jen jedno - 1. díl


Akné je běžné kožní onemocnění, které postihuje miliony lidí po celém světě. I když se může zdát, že jde o čistě kosmetický problém, může mít významný dopad i na sebevědomí a kvalitu života. Projevuje se v různých formách, včetně hormonálního akné, cystického akné a akné souvisejícího s citlivostí na potraviny. Pro jeho účinné zvládnutí je nezbytné nejen pochopit základní biochemické procesy, které přispívají ke vzniku jednotlivých typů, ale i prozkoumat úlohu doplňků stravy při jejich léčbě.

Hormonální akné

Hormonální akné úzce souvisí s kolísáním hladin hormonů, specificky androgenů nebo estrogenů. Tento typ akné vidíme častěji u dospívajících a žen, zejména během menstruace, těhotenství a menopauzy.

Teenage,Girl,With,Acne,Problem,On,Beige,Background,,Closeup

U androgenního typu akné dochází k nadměrné stimulaci mazových žláz a zvýšené produkci kožního mazu. Nadměrná tvorba mazu vede k ucpávání vlasových folikulů, ve kterých se množí bakterie jako Propionibacterium acnes, které vyvolávají zánět a tvorbu pupínků.

Mezi doplňky stravy, které mohou pomoci, patří vitamin D, který reguluje produkci hormonů, zinek, který reguluje tvorbu kožního mazu a zmírňuje záněty, a v neposlední řadě pro své protizánětlivé účinky omega-3 mastné kyseliny. Využít lze i specifických fytoterapeutik, jejichž pravidelné užívání může pomoci s nepříjemnými příznaky. Saw Palmetto inhibuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), hormon, který přispívá k nadměrné tvorbě kožního mazu a akné. Tato léčivka se používá i při léčbě hormonálního akné, zejména u žen se syndromem polycystických vaječníků (PCOS). Kořen lékořice (Glycyrrhiza glabra radix) má protizánětlivé a antiandrogenní účinky. Snižuje tvorbu kožního mazu a zklidňuje podrážděnou pokožku. Kořen lopuchu (Arctium lappa radix) se často používá na podporu zdraví jater, protože efektivně fungující játra mohou účinněji metabolizovat hormony. I Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) podporuje funkci jater a pomáhá při detoxikaci hormonů a dalších toxinů z těla. Využít můžeme dokonce i mátového čaje, který disponuje jemnými antiandrogenními účinky anebo ginkgo biloby, které působí protizánětlivě a podporuje celkové zdraví pokožky tím, že zlepšuje krevní oběh.

Akné související s dominancí estrogenu je častým problémem mnoha žen. K estrogenové dominanci dochází při nerovnováze mezi estrogenem a progesteronem, kdy je hladina estrogenu relativně vyšší než progesteronu. Tato hormonální nerovnováha může přispívat k různým příznakům, včetně zvýšené tvorby kožního mazu, který ucpává póry a přispívá ke vzniku akné. Existují dva typy estrogenové dominance, které mohou v této souvislosti hrát roli.

U prvního typu akné je absolutní hladina estrogenů v těle zvýšená a stimuluje mazové žlázy v kůži k větší tvorbě kožního mazu. Tento přebytečný maz v kombinaci s odumřelými kožními buňkami ucpává vlasové folikuly a vytváří prostředí příznivé pro vznik akné. Tento typ je častější u dospívajících žen nebo žen, které mají problém s jaterní detoxikací estrogenních metabolitů (příznakem může být např. extrémně silná bolestivá menstruace nebo silné PMS s bolestivostí prsou).

Fytoterapeutika, na která se zaměřujeme při tomto typu akné, jsou ta, která podporují odstraňování estrogenů nebo detoxikaci v těle tím, že napomáhají funkci jater. Ta hrají klíčovou roli při metabolismu a odstraňování hormonů, jako je právě estrogen. Podpora zdravého metabolismu a clearance estrogenů může pomoci udržet hormonální rovnováhu a snížit riziko stavů spojených s dominancí estrogenů. Kurkumin (Curcuma longa), účinná látka kurkumy, má protizánětlivé a antioxidační účinky. Podporuje funkci jater a může zvýšit jejich schopnost zpracovávat a odstraňovat nadbytečný estrogen. Kořen pampelišky (Taraxacum radix) je známý pro své účinky, které mohou pomoci vyloučit z těla odpadní látky, včetně přebytečných hormonů. Podporuje detoxikaci jater a celkové zdraví trávicího traktu. Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je kulinářská bylina, která obsahuje sloučeniny, jako je kyselina rozmarýnová, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky a pomáhá při detoxikaci jater a hormonální rovnováze.

Fresh,Rosemary,(rosmarinus,Officinalis)

Schisandra (Schisandra chinensis) je adaptogenní bylina, která podporuje zdraví jater a pomáhá játrům účinně metabolizovat hormony. Využít lze i již zmíněného ostropestřce mariánského nebo kořene lopuchu.

Z nutričních doplňků je v tomto případě specifickým nutriceutikem tzv. DIM neboli diindolmethan, sloučenina pocházející z brukvovité zeleniny, jako je brokolice a květák, která vyvažuje metabolismus estrogenů tím, že podporuje tvorbu méně účinných a méně proliferativních metabolitů estrogenů.

Druhý typ estrogenové dominance nastává, když jsou hladiny estrogenu v normě, ale hladiny progesteronu jsou relativně nižší, což vytváří nerovnováhu mezi oběma hormony. Tato nerovnováha může opět vést ke vzniku akné, zejména v druhé polovině menstruačního cyklu, běžně známé jako luteální fáze. Během luteální fáze by měla hladina progesteronu stoupat, aby vyvážila účinky estrogenu. Pokud je však hladina progesteronu nedostatečná, vliv estrogenu se zvýrazní. To může mít za následek zvýšenou tvorbu kožního mazu a zánětů, takže pokožka je náchylnější k propuknutí akné. Tento typ akné je častější u žen v perimenopauzálním a menopauzálním věku, ale může se objevit kdykoliv během reprodukčního období ženy.

V tomto případě můžeme opět pracovat, pokud je to indikováno, na odbourávání estrogenu (s bylinami zmíněnými výše), ale důležitější je vyrovnat vzniklou hormonální nerovnováhu mezi estrogenem a progesteronem. Drmek obecný (Vitex agnus-castus), se běžně používá k regulaci hladiny hormonů, zejména u žen. Vyrovnává hladinu estrogenu a progesteronu, a snižuje tak výskyt akné spojený s hormonálními výkyvy. Červený jetel (Trifolium pratense) obsahuje sloučeniny zvané izoflavony, které v těle napodobují účinky estrogenu. I ten pomáhá vyrovnat hladinu hormonů a potenciálně snížit hormonální akné. Ploštičník hroznovitý (Cimicifuga racemosa) pomáhá vyrovnat hladinu estrogenu tím, že podporuje schopnost jater zpracovávat hormony. Olej z pupalky dvouleté obsahuje kyselinu gama-linolenovou (GLA), která reguluje hormonální hladiny a snižuje záněty. Pupalku lze využít u všech typů hormonálního akné. A nakonec nezapomeňme na zázvor. Zázvor je silně protizánětlivý a napomáhá zlepšovat detoxikaci jater.

 

V druhém díle tohoto článku se zaměříme na stravu a její vliv na akné a podrobněji si povíme o závažné formě akné neboli cystickém akné.

 

Autor: Kate Boesenberg, BHSc., Adv. ND

 Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článkuHodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Zdravotní dopady chronického stresu

Zobrazit Článek

Zdravotní dopady chronického stresu
3 min

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 22. díl - Da Ling (PC-7)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.