Akupunktura a Bachovy květové esence


Psychosomatický podklad většiny onemocnění není třeba zdůrazňovat – každý z nás jistě vnímá jasnou spojitost mezi mentálním a fyzickým stavem člověka. Proto by mělo být nedílnou součástí jakékoliv terapie nastolení emoční rovnováhy pacienta. Duševní rozpoložení totiž bývá rozhodujícím faktorem v prevenci i terapii všech nemocí.

Ve své praxi akupunkturistky se velmi často setkávám s případy, kdy je potřeba více a cíleněji pracovat s psychikou pacienta. Velmi dobře se mi tady osvědčila kombinace jehliček s Bachovými esencemi.

Bachovy květové esence jsou výtažky z květů divoce rostoucích květin, keřů a stromů, které umějí vyrovnat disharmonii duševního stavu. Jsou jednoduché, netoxické a mohou je užívat lidé všech věkových kategorií (Bachovu Krizovou esenci lze například podat novorozenému dítěti, aby se lépe vypořádalo s příchodem na tento svět). Bachovy květy nemají žádné vedlejší účinky a nejsou návykové.

Doktor Bach vnímal nemoc jako výsledek nesprávného myšlení a jednání. Věřil, že pokud odstraníme chyby na duchovní úrovni, nemoc již dále nepotřebujeme, a proto vymizí. Cílem terapie Bachovými esencemi je tedy stav, kdy se člověk cítí dobře a neničí jej negativní emoce – následně se pak uzdravuje i fyzické tělo. S Bachovými esencemi dochází k přeměně negativních pocitů na pozitivní postoje.

Kombinací akupunktury a Bachových esencí doplňujeme efekt kovové jehly dřevěnou povahou rostlin. Esence se stává jakýmsi katalyzátorem, který modifikuje pohyb energie v příslušném meridiánu.
Setkání ocelové jehly a čistého rostlinného výtažku dává vznik konverzaci mezi yinovou, přesně zacílenou energií kovu, zaměřenou dovnitř, a yangovou, tvořivou, expanzivní energií dřeva. Z této komunikace samozřejmě profituje stimulovaný akupunkturní bod dvojnásobně.  Můžeme tedy konstatovat, že Bachovy esence posunují možnosti akupunktury na jinou, vyšší úroveň.

Pro tento terapeutický přístup je charakteristické, že více vtahuje do hry psychiku, umožňuje lépe porozumět pocitům pacienta a využít jich k dosažení léčebného cíle. Fyzické tělo se tak ještě aktivněji podílí na emočních, mentálních a duchovních procesech, které prožíváme.

Akupunktura a Bachovy esence 2

Několik příkladů z praxe:

SCLERANTHUS (Chmerek roční)  - hlavním tématem této esence je nerozhodnost, nejistota. Lidé, kteří potřebují Scleranthus stagnují a nevyvíjejí se, protože si nejsou jisti, pro co se mají rozhodnout. Tuto nerozhodnost se snaží nedat najevo, a proto působí často nespolehlivě a rozpolceně. Typické je kolísání nálady – člověk se pro něco zapálí, začne danou věc vehementně prosazovat, ale hned nato zase změní názor a jde proti svému původnímu přesvědčení. A tak jde typ Scleranthus z extrému do extrému, je nestabilní, chvíli chce to a hned zas ono. Konečným stavem je pak vysílení a únava z naprosté nejistoty.
Esence Scleranthus pomáhá v těchto situacích dodat chybějící vnitřní důvěru, umění volby. Dokážeme si odpovědět na otázku, co vlastně pro sebe v tuto chvíli chceme, a překonat tak nejistotu v rozhodování.
Odpovídající akupunkturní bod je GB24 Riyue (Slunce a měsíc). Je to bod yangové dráhy, který leží na yinové straně těla. Spojuje to, co je uvnitř, s tím, co je zevně, aktivní yangovou sílu Slunce s přijímající yinovou silou Měsíce. Nerozhodnost souvisí s vnitřní nejistotou. Když víme, kdo jsme uvnitř, dokážeme se rozhodnout navenek.

HOLLY (Cesmína ostrolistá) – je esencí na stavy zlosti, žárlivosti, závisti, odplaty, podezíravosti, vzteku. To všechno jsou velmi silné emoce s výrazně negativním nábojem. Projevují se ve chvíli, kdy naše jednání neprovází vnitřní harmonie a porozumění, kdy jednáme umanutě a ze svého stavu viníme okolí.
Akupunkturní bod přiřazený k cesmíně je HT 5 Tongli (Průnik dovnitř). Srdce je jako císař, který zásobuje ohněm všechny naše orgány. Tongli je luo bodem na dráze srdce a je bodem, který umožnuje do srdce vrátit láskyplné teplo, které se odsud ztratilo.
Pokud potřebujeme Holly, cítíme většinou vztek nebo žárlivost a pravděpodobně jsme sami překvapeni svými vlastními reakcemi. Cesmína aplikovaná na bod Tongli nám umožní najít sama sebe a obnovit schopnost vnímat lásku a harmonii.

WALLNUT (Vlašský ořech) nás chrání před vnějšími vlivy, pomáhá nám překonat období změny. Ať už je to změna tělesná, mentální nebo změna vnějších okolností, musíme na ni nějak reagovat. Wallnut se stará o ochranu našeho nitra v těchto zlomových obdobích, pomáhá nám udržet vnitřní pevnost a stálost.
SI 16 Tianchuang (Nebeské okno) je akupunkturní bod, který napomáhá transformaci jedince. Meridián tenkého střeva odděluje čisté od nečistého - vzniká tak energie, kterou potřebujeme pro přechod do dalšího stadia našeho růstu.

Příkladů lze vypsat ještě mnoho, ale i z těch několika výše uvedených je zřejmé, že Bachovy květové esence jsou nástrojem, který dokáže účinně a bezpečně rozšířit terapeutické možnosti akupunktury. Zároveň je to způsob, jak může pacient podpořit léčbu sám doma bez obavy z možných nežádoucích účinků.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu

Zobrazit Článek

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu
5 min

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.