Alzheimerova choroba - 1. díl


Riziko nástupu Alzheimerovy choroby můžeme minimalizovat primární prevencí. Pomůže zdravá strava a pravidelný pohyb. Začít je dobré v co nejmladším věku.  

Co je to Alzheimerova choroba?

Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se tato nemoc považovala za velmi vzácnou. Nyní se některá z forem demence vyskytuje již u více než sedmi milionů obyvatel Evropy.  

Alzheimerova choroba a stáří mají mnoho společného. Stárnutí je spojené s postupným poklesem mozkových funkcí. Zhoršuje se schopnost učit se novým věcem, orientovat se v prostoru, zhoršuje se také krátkodobá a později i dlouhodobá paměť. Tyhle všechny příznaky označujeme termínem demence. Ne všechny ale patří k Alzheimerově nemoci, byť mohou mít stejné příznaky.  

Alzheimerova nemoc je definována jako chronické neurodegenerativní a progredující onemocnění. To znamená, že vlivem této nemoci dochází k postupujícímu poškozování mozkové tkáně. Na rozdíl od tzv. „stařeckých demencí“ se může objevit i u lidí středního věku. S narůstajícím věkem se výskyt Alzheimerovy nemoci zvyšuje. Alzheimerova nemoc postihuje cca 2 až 3 % lidí ve věku 65 let. Každých 5 let se navíc její výskyt zdvojnásobuje. Ve věku 80 let je postižena Alzheimerovou nemocí už téměř polovina lidí.  

Cheerful,Retired,Husband,And,Wife,Playing,Jenga,Game,On,Table

V čem se liší Alzheimerova nemoc od jiných demencí? Alzheimerova nemoc má na rozdíl od nich genetický základ. Byl totiž objeven gen, který zvyšuje riziko vzniku této choroby, a to hlavně v nižším věku.  

Jak se Alzheimerova nemoc projevuje?

Zprvu nejsou příznaky nemoci výrazné. Objevuje se zhoršení schopnosti učit se, zapamatovat si nové informace a také si je vybavit. Je to takové “normální” zapomínání, které zná každý, jen je častější. U těchto příznaků to však nekončí. Postupně dochází k dalšímu zhoršování stavu. U pacientů se objevuje dezorientace, může se ztrácet, jak lékaři říkají „v prostoru, čase i osobě. V tomto stadiu mohou pacienti bloudit, nenajdou své bydliště, mají pocit, že žijí v minulosti a mnohdy nepoznávají své blízké. Zhoršuje se nejen krátkodobá, ale i dlouhodobá paměť. Všechny zmíněné obtíže vedou k tomu, že osoba s Alzheimerovou nemocí již není plně soběstačná a vyžaduje péči.  

Další postup nemoci pak zcela vymaže paměť. Lidé jsou schopní vybavit si pouze krátké útržky, není možné je naučit cokoli nového, vůbec nepoznávají své blízké a jsou plně odkázaní na pomoc jiných osob.  

Young,Woman,Holding,Senior,Man,Hands,,Closeup

Zatím jsme zmínili pouze postižení mozku a úbytek jeho funkcí, ale Alzheimerovu nemoc také provázejí poruchy řeči, poruchy rozhodování, deprese a úzkosti, zvýšená agresivita, poruchy spánku, inkontinence atd.  

Česká alzheimerovská společnost sepsala 10 příznaků, které by nás měly varovat:  

  • Ztráta paměti, která ovlivňuje schopnost plnit běžné pracovní úkoly  

Zapomínat občas pracovní úkoly, jména kolegů nebo telefonní čísla spolupracovníků a vzpomenout si na ně později, je normální. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou však zapomínají častěji a nevzpomenou si ani později.  

  • Problémy s vykonáním běžných činností  

Hodně vytížení lidé jsou občas roztržití, takže někdy nechají dušenou mrkev stát v kastrolu na sporáku a vzpomenou si na ni, až když už je po jídle. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou ale připraví jídlo a nejen že ho zapomenout dát na stůl, ale zapomenou i na to, že ho vůbec udělali.  

  • Problémy s řečí  

Každý má někdy problém najít správné slovo, ale člověk s Alzheimerovou chorobou zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje nesprávnými, a jeho věty pak nedávají smysl.  

Každý někdy zapomene, jaký je den a kam vlastně jede, to je normální. Ale lidé s Alzheimerovou nemocí se ztratí ve vlastní ulici a nevědí, kde jsou, jak se tam dostali, ani jak se dostanou domů.

  • Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek  

Lidé se někdy tak zaberou do nějaké činnosti, že na chvíli zapomenou na dítě, které mají na starosti. Lidé s Alzheimerovou nemocí úplně zapomenou, že nějaké dítě existuje. Mohou se i nesmyslně obléknout, například si vezmou na sebe několik košil nebo halenek najednou.  

  • Problémy s abstraktním myšlením  

Placení složenek anebo sledování účtů kreditní karty může nekoho vyvést z míry, když je trochu komplikovanější než jindy. Člověk s Alzheimerovou nemocí může úplně zapomenout, co ta čísla znamenají a co s nimi má dělat.  

Každý někdy někam založí peněženku nebo klíče. Člověk s Alzheimerovou nemocí dává věci na zcela nesmyslná místa: žehličku do ledničky nebo hodinky do cukřenky.  

  • Změny v náladě nebo chování  

Každý má někdy špatnou náladu. Člověk s Alzheimerovou nemocí ale podléhá prudkým změnám nálady. Náhle a nečekaně propukne v pláč nebo podlehne návalu hněvu, i když k tomu nemá žádný zjevný důvod.  

  • Změny osobnosti  

Lidské povahy se běžně do určité míry mění s věkem. Ale člověk s Alzheimerovou nemocí se může změnit zásadním způsobem. Stává se někdy velmi zmateným, podezíravým nebo ustrašeným.  

  • Ztráta iniciativy  

Když je člověk někdy znechucen domácími pracemi, zaměstnáním nebo společenskými povinnostmi, je to normální. Většinou se chuť do práce opět brzy dostaví. Člověk s Alzheimerovou nemocí může propadnout naprosté pasivitě a potřebuje neustále podněty, aby se do něčeho zapojil.  

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Alzheimerova choroba - 1. díl

Zobrazit Článek

Alzheimerova choroba - 1. díl
5 min

Alzheimerova choroba - 2. díl

Zobrazit Článek

Alzheimerova choroba - 2. díl
4 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Revmatoidní artritida pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Revmatoidní artritida pohledem čínské medicíny
9 min

Nemoc, která nám bere dech - chronická bronchitida

Zobrazit Článek

Nemoc, která nám bere dech - chronická bronchitida
4 min

Čínskou medicínou proti alergické rhinitidě

Zobrazit Článek

Čínskou medicínou proti alergické rhinitidě
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Quinoa s pečeným tofu a tahini dresinkem

Zobrazit Recept

Quinoa s pečeným tofu a tahini dresinkem
1 min
60 min

Raynaudův syndrom: Proč vás trápí studené ruce?

Zobrazit Článek

Raynaudův syndrom: Proč vás trápí studené ruce?
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.