Káva a rakovina: Fakta, která vás možná překvapí
Anafylaxe je velmi závažná reakce alergika na vystavení alergenu. Pokud není okamžitě podána léčba, může skončit smrtí postiženého, když se dostane do šokového stavu. Jak ale anafylaktická reakce vzniká a jak se projeví?
Anafylaktická reakce je zprostředkována IgE protilátkami. Ty vznikají u predisponovaného člověka, tj. atopika, po opakovaném vystavení alergenu. Nejrizikovějšími jsou alergeny z arašídů, ořechů, ryb, měkkýšů, antibiotik a také různých zvířecích jedů, tj. včelí, vosí, hadí a jed medúz.
Po vystavení alergenu je alergická reakce nadměrně silná a zasáhne celý organismus. Reakce se rozvíjí okamžitě, do cca 30 minut od kontaktu se spouštěčem. Musíme však zdůraznit, že anafylaktická reakce může být také oddálená nebo dvoufázová. Závažná reakce se může objevit i déle než po hodině od vystavení alergenu nebo po zaléčení první vážné reakce se může po cca 6 až 24 hodinách se dostavit druhá reakce na týž alergen bez dalšího vystavení alergenu.
Během anafylaktické reakce dojde k navázání protilátek IgE na receptory imunitních buněk, mastocytů, bazofilů, které vypustí a začnou syntetizovat mnoho bioaktivních látek, např. histamin, heparin, různé enzymy.
To vede k masivní reakci cév, k uvolnění hladké svaloviny cév a rozšíření jejich průsvitu a také propustnosti pro tekutiny. Tím se zvětší objem krevního řečiště a zároveň tekutiny unikají a dosavadní náplň cév je nedostatečná. V krevním řečišti tedy dochází k výraznému snížení tlaku. Srdce musí více pracovat, zvyšuje se srdeční frekvenci, a dochází k selhávání krevního oběhu. To vede k poruchám vědomí až jeho ztrátě.
Působky z imunitních buněk působí také na dýchací systém, v němž na rozdíl od krevního řečiště vyvolávají stažení svaloviny, tj. dochází k bronchokonstrikci a zúžení dýchacích cest. To se projeví jako dušnost, hvízdáním na hrudníku a může to vyústit v zástavu dýchání.
U velké části osob se také objevují vyrážky a otoky, např. v dýchacích cestách v oblasti jazyka, hrtanu, nosní sliznice atd., pocení, nevolnosti, zvracení, křeče v břiše a průjem.
Jak vidíte, reakce je skutečně komplexní a život ohrožující.
U anafylaktické reakce je důležité, aby nedošla do šokového stavu, který by vedl ke smrti alergika. Je tedy nutné zajistit již přednemocniční péči, jelikož postižený může umřít doslova do několika minut. Ani zavolaná zdravotní záchranná služba by nemusela dorazit včas.
Alergici se sklony k anafylaxi u sebe nosí, a vždy by měli mít, adrenalin.
Nejčastěji jde o formu autoinjektoru. Jedná se o injekci v “peru”, která se aplikuje i přes oblečení. Injektor se pevně přitlačí např. ke stehnu a silně přimáčkne. Z injektoru se vysune jehla a do těla se dostane dávka adrenalinu. Dále je vhodné podat léky na alergii, které má nemocný předepsané, např. antihistaminika či kortikoidy. Pokud je dušný a má inhalátor, je důležité jej použít, aby se udržely průchodné dýchací cesty.
Nemocný by měl být vždy dopravený do nemocnice, kde je jeho stav zaléčen přesně dle potřeby.
Nejúčinnější prevencí je vyhýbání se alergenu, který anafylaktickou reakci spouští. Důležité je nosit s sebou adrenalin a pravidelně navštěvovat alergologa. Je také možné podstoupit tzv. desenzibilizační léčbu, která má za úkol naučit organismus alergen tolerovat. Tento typ léčby se používá např. u alergií na arašídy či hmyzí jedy.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.