Bachovy esence


Znáte Bachovy esence?

Bachovy esence nám dokáží být průvodci a pomocníky na cestě k naší emoční rovnováze. Sami o sobě nic neléčí – nejsou to léky na nemoci našeho fyzického těla, ale pomáhají harmonizovat naši mysl pomocí energie květů jednotlivých rostlin, v ideálním případě dřív, než se nějaká nemoc na našem těle projeví.

Dr. Bach byl přesvědčený, že za našimi nemocemi stojí emocionální nerovnováha a že pokud budeme žít s našimi emocemi v harmonii, naše tělo se průběžně dokáže vyrovnávat s fyzickými potížemi/ zátěží a vůbec neonemocní. V nejzazším případě, pokud nemocní jsme, ulevíme Bachovkami mysli, a tak tělo získá více energie a snáze se znovu uzdraví. 

Způsob užití Bachových esencí lze popsat jako:

  • preventivní prostředek – pro stav souladu duševního a duchovního stavu, navození stavu vnitřní rovnováhy a harmonie
  • při jakémkoliv nesouladu na kauzální úrovni bytí – léčíme-li nejprve příčinu, Bachovky nám umožní tento nesoulad odstranit v jeho zdroji ještě dříve, než se projeví jako fyzická nemoc
  • v okamžiku akutní nouze/situace

Bachovky jako životní filozofie

Teorie květové terapie je založena na pochopení skutečnosti, že všechny nemoci doprovází neharmonický stav mysli a že negativní duševní stav může být prvotní příčinou fyzické nemoci. Bachovy květy jsou ve svém použití HOLISTICKÉ – léčí pacienta, nikoliv nemoc.

Dr. Bach hned v úvodu zjistil, že v našem sebeprožívání existuje nejen 12 význačných negativních stavů mysli, ale i že se každý z nás narodil s úkolem pochopit velkou životní lekci. Negativní aspekty jednotlivých emocionálních stavů (a jim odpovídajících esencí) jsou jako stíny, tma a izolovanost. Když na ně zasvítíme, zesílí jejich pozitivní aspekt… Síla, Mír, Tolerance, Pochopení… doprovází nás na cestě uvědomění si potenciálu naší životní lekce.

„Uzdravuj duši, ne nemoc.“ Dr. Bach

Dr. Bach ulevil mnoha lidem, a protože byl nejen výborným lékařem, mikrobiologem a homeopatem, ale také velmi pečlivým pozorovatelem, dokázal snadno odhalit, která emoce člověka nejvíce trápí.

Jak dr. Bach vůbec na myšlenku přenosu vibrací z květů přišel?

Již na pozici mikrobiologa našel podstatné souvislosti našich psychických prožitků se stavem těla: nejprve objevil 7 zásadních druhů přemnožených bakterií ve střevech (dnes velmi populární téma střevní mikroflóry jako „druhého mozku“ člověka), aby k nim postupně velmi podrobně popsal charakter a povahové rysy dané skupiny lidí.

Následně zkoušel nejprve harmonizaci emocionálního prožívání se člověka úpravou střevní mikroflóry, čehož poměrně rychle dosáhl, a tak se vydal na cestu „obrácenou“ a dle hesla, že „vše souvisí se vším“, „jak nahoře, tak dole a jak vně, tak uvnitř“ nebo „duch vítězí nad hmotou“ (patřil ke Svobodným zednářům a ti se také stali jedněmi z prvních posluchačů přednášky o působení Bachových esencí (1), hledal způsob, jak pomoci zklidnit naše emocionální prožitky, a tak postupně umožnit tělu upravit vše „uvnitř“ do rovnováhy. Sám pak postával u různých stromů, keřů nebo menších rostlinek a pociťoval, co se s ním děje. Nejprve se vydal „pomoci sám sobě od své netrpělivosti, a tak jako první objevil rostlinu Impatiens (netýkavka žláznatá; Impatiens Glandulifera nebo Impatiens roylei).

Pokud bychom bedlivě sledovali konstituci rostliny, její „chování“, našli bychom v ní právě odraz dané emoce, na níž působí, tedy kterou harmonizuje.(2)

Postupně objevoval další a další účinky energie květů, objevil prvních 12 léčitelů a začal uvažovat o možnostech dlouhodobého uložení květových energií a jejich dalšího využití tehdy, kdy je to potřeba (ne pouze v období květu rostliny). Pečlivě sebrané květy ještě s krůpějemi ranní rosy dr. Bach maceroval ve skleněné misce čisté pramenité vody na sluníčku několik hodin a následně zakonzervoval brandy. Energie (tedy vibrace) jednotlivých květů tak zůstala uchována k dalšímu použití.
(Později zavedl ještě druhý způsob macerování květů – metodou vařením – to pro květy rostlin, které kvetou příliš brzy zjara, kdy síla slunce jako katalyzátoru pro vznik macerátu není dostatečná.)

 

Beautiful,Fashion,Model,Girl,Enjoying,Nature,,Breathing,Fresh,Air,In

Čím jsou Bachovy esence od Energie rostlin výjimečné?

Před časem jsme se rozhodly hledat „ty správné“ esence, až jsme nakonec vyrazily k Bodamskému jezeru za majiteli malé rodinné firmy, pěstiteli planých druhů rostlinek popsaných dr. Bachem. Chtěly jsme se přesvědčit, jak právě tenhle výrobce Bachových květových esencí funguje.

Našly jsme opravdu malou rodinnou firmu (ovšem s BIO certifikací pozemků i provozu), jejíž majitelé sami opatrují rostlinky (paní majitelka – lékárnice je osobně ručně sbírá), a hlavně – zpracování probíhá opravdu podle originální receptury dr. Bacha, přesně tak, jak ji sepsal ve své knize Dvanáct léčitelů. A právě tohle zpracování je asi nejvíc odlišuje od ostatních výrobců. Tyhle Bachovky „mají grády“. Koncentrace mateční esence je až 7 %, na trhu jsou ale běžně k dostání koncentrace 0,25–0,4 %.

Přesně to jsme v podhůří Alp hledaly. Jasnou kvalitu, férový obchod a hlavně – soulad s přírodou, klid a radost.

Jak se Bachovky užívají?

Bachovy esence se používají obvykle ve formě kapek, které si kapeme několikrát denně přímo do úst nebo do sklenice s vodou. Bachovky lze využít jak pro okamžitou pomoc, tak i dlouhodobě.

V akutním stavu kapeme dle potřeby (nejčastěji krizovku viz níže) – do odeznění obtíží.

Jinak alespoň 4× denně (nebo více, dle potřeby a vlastního pocitu) – cca 4 kapičky z kapátka – přímo do úst nebo do nápoje a pomalu postupně upíjíme.

Kombinuje se jich většinou více dohromady a sestavením takové individuální směsi se zabývají zkušení poradci. Na trhu lze ale koupit i tzv. krizovou esenci (nejznámější kombinaci používanou ve stavech akutní psychické či fyzické zátěže) i různé další směsi zaměřené na konkrétní situace. Esence (směsi esencí) nám pomáhají se vyrovnat s dlouhodobými emočními vzorci, nestabilitami a našimi emocemi, které naše chování i myšlení často doprovází, dokáží nám ulevit v akutních stavech emocionální nouze, ale dokáží nám být také výbornými průvodci v rámci našeho osobního rozvoje, průvodci po naší jedinečné cestě životem.

Jednotlivé druhy si postupně budeme představovat v našich dalších článcích, pronikneme do tajů jejich kombinací, ale také se např. zamyslíme i nad způsoby jejich kombinací podle jednotlivých typů/charakterů člověka.

Bachovky nám zprostředkovávají a zrcadlí jednoduchost přírody, ke které se mnozí z nás právě v této době snaží vracet.

 

Autor: Bc. Lucie Marešová

Poznámky:

(1) Wallingfordské přednášky, předneseno 24. září 1936 ve Wallingfordu v Anglii, Zednářská lóže na Goldsmiths Lane

(2) Form und Funktion, Julian Barnard, ISBN 978-0-9561455-8-1Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Bachovy esence a Schüsslerovy soli - stres a náhlé nekonforty, únava

Zobrazit Článek

Bachovy esence a Schüsslerovy soli - stres a náhlé nekonforty, únava
3 min

O Bachových esencích a Schüsslerových solích

Zobrazit Článek

O Bachových esencích a Schüsslerových solích
4 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.