Meditace č. 3 - Rodiče STOP
Teplotní skoky v průběhu roku jsou běžné. V létě je krátké období ochlazení vítané přírodou, stejně jako člověkem. Naopak náhlé oteplení v zimě může přírodu i nás pěkně rozhodit.
Náhlé oteplení v zimě je vždy spojeno s horkým větrem (Feng Re). Nemusí být příliš silný, podstatný je rozdíl teplot před a po oteplení. Nejhorší je situace, kdy je dlouhou dobu mrazivé a suché počasí a náhle se oteplí o více jak 10 °C.
Náš organismus má úžasnou schopnost adaptace na vnější prostředí. V létě povrch otevře a nechá přebytečné horko unikat společně s potem. V zimě naopak povrch uzavírá, aby chránil tělesné teplo a tekutiny. Zbytkové teplo metabolismu odvádí hlavně močením, v horším případě i stolicí. Během několika dnů se podle kondice naladíme na mrazivé počasí zvýšenou tvorbou tělesného tepla. Tomu pomáhá vydatná, zahřívající strava a koření. Když to přeženeme, vznikne v těle patologické horko. Neklid, lehké pocení v podpaží a žízeň často ignorujeme.
Náhlé oteplení je teplo navíc, stává se škodlivým. Horký vítr (Feng Re) vstupuje nosem a ústy. Tato situace odpovídá obrazu nemoci:
Feng Re Fan Fei Zheng. Překlad: „Horký vítr napadá plíce“. Příznaky jsou:
Pokud bylo v těle horka příliš, zaplní celé tělo a objeví se další příznaky:
V závislosti na terénu v těle a síle škodliviny mluvíme o respirační chorobě nebo chřipce.
Nejdůležitější je zůstat doma v posteli. Takto se dá nemoc zvládnout během dvou až tří dnů. Srážení teploty/horečky pomocí antipyretik (paracetamolu nebo ibuprofenu) je to nejhorší, co lze udělat. Rychle se nám uleví, nicméně škodlivina zůstane v těle. Pouze sestoupí do hlubších vrstev. Tradičně se o komplikacích spojených s potlačováním příznaků říká, že se nemoc „vrazila do srdce, nebo do kloubů“. Při horečce se navíc zhoršuje trávení, když se příliš najíme, může se objevit zvracení nebo průjem.
Správná léčba spočívá v „pročištění horka a rozptýlení plic“. Jednoduše otevřeme povrch a vypustíme horko pocením. Vhodné je použití směsi Yin Qiao San (Tygří pramen). Používá se hlavně v časných fázích, kdy ještě horečka stoupá a je mírné pocení. Směs je vhodná rovněž pro většinu běžných dětských chorob, kdy je žádoucí výsev vyrážek – spalničky, neštovice aj.
Může se stát, že je horka příliš, nebo zmeškáme včasné podání první směsi. Když je horečka vysoká, je přítomno silné pocení a žízeň, pak je třeba použít směs Bai Hu Tang (Čtyři velké). Tato velmi chladná směs je určená pro odvedení ohně spalujícího tekutiny. Ochraňuje, rodí a doplňuje tekutiny, tím utišuje žízeň.
Obě směsi se podávají krátce, většinou stačí dva dny. Vhodné je podání druhé dávky hodinu po první, aby došlo k rychlejšímu nástupu a silnějšímu účinku bylin.
Z vitálních hub je nejvhodnější Coriolus. Pomáhá posilovat obrannou Qi (Wei Qi) a zároveň ochlazovat horko. Děje se tak prostřednictvím posílení detoxikačních schopností Jater zodpovědných za odbourávání různých toxinů a metabolitů. Ty ve zvýšené míře vznikají při zápasu řádné Qi a škodliviny. Užívá se společně s bylinnými směsmi několikrát denně.
Horký vítr nastupuje rychle, má citelné příznaky, ale dá se rychle odstranit. Běžné je nechutenství, proto je nutné stravu maximálně odlehčit. Důležité je hlídat si příjem soli a tekutin kvůli pocení. Nejvhodnější je v tuto chvíli polévka, ovšem bez masa a nadbytečného tuku. Můžeme do ní přidat vejce a/nebo ovesné vločky. Zlepšit trávení pomůže kmín, který je proti nadýmání. Zcela vynecháme mléko, mléčné výrobky a rafinovaný cukr.
Při velmi vysoké horečce, kdy je problém vůbec něco sníst, se dají využít citrusové plody. Pomeranče a mandarinky jsou chladné povahy a kyselé a sladké chuti. Ochlazují horko, doplňují a ochraňují tekutiny, snižují nadýmání a podporují chuť k jídlu. Dá se použít i čerstvě vymačkaná šťáva. Ještě silnější působení má citrón, ten má navíc i antimikrobiální účinky.
Slabý teplý zelený čaj, stejně jako máta, černý bez a lípa, pomůžou odvést horko a utiší sliznice.
Vhodné je podání doplňků stravy. Zinek je důležitý pro tvorbu enzymů a ochranu sliznic.
Vitamin C odvádí horko z krve a pomáhá snižovat horečku. Jeho potřeba při nemoci roste násobně. Zejména u lidí se sklonem k tvorbě sraženin je životně důležitý!
Vyhnout se alkoholu a extrémům v jídle a dokázat včas zareagovat na změnu počasí, je levnější a zdravější než následné hašení požáru. Extrémy se myslí smažená a fritovaná jídla nebo chlazené a mražené pochutiny. A také alkohol, který je horké a ostré povahy a doslova zve horkou škodlivinu dovnitř.
Citrusové plody a minerálky jsou správnou volbou při pocitech horka a žízně. Ačkoliv je TCM v zimě moc nedoporučuje, mají své uplatnění jako léčebná potravina. Zpravidla na ně dostaneme chuť, když je opravdu potřebujeme.
Pravidelný pohyb je jako tepelné čerpadlo. Pozor na suché prostředí ve fitcentrech. Zdravější je pohyb na čerstvém vzduchu. Dýcháním odvedeme nadbytečné teplo a zároveň trénujeme sliznice na chlad.
Dbát na prevenci se zkrátka vyplatí.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.